Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

x0Rysiu0x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 kwie 2014, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam, kilka dni temu mama przywiozła do domu storczyka znalezionego przy śmietniku, wyglądał dość kiepsko, podwiędnięte, pomarszczone liście i część korzeni zbrązowiała, wyraźnie martwa. Zabrała go, bo stwierdziła że da się go odratować, z tym że fizycznie to ja się tym zajmę. ;:173 . Jakoś mnie do storczyków nie ciągnie, wole kaktusy i owadożery, ale jak już trafił storczyk w moje ręce to nie zaszkodzi go odratować, a że nie miałem z nimi styczności, to chciałbym was prosić o pomoc. A więc trafił w moje ręce 4 dni temu, co było zgniłe i martwe wyciąłem, i storczyk na godzinę wylądował w pojemniczku z wodą. W międzyczasie wygooglowałem, żeby storczyka dać do wiadra z wodą na kilka godzin z dodatkiem środka przeciwgrzybowego, co też uczyniłem. Korzenie po tym nawodnieniu wyglądają lepiej,jednaj zastanawia mnie, co dalej zrobić z rośliną. W kilku miejscach korzenie są pęknięte/uszkodzone ( zaznaczone na 4,5 zdjęciu), czy należy je odciąć? niektóre korzenie mają żółtawa barwę, rozumiem że są do wycięcia? Kolejna sprawa, na głównym pędzie widzę ciemne miejsca ( 3 zdjęcie), zastanawia mnie, czy rośliny nie atakuje jakaś infekcja. Proszę was o rade odnośnie stanu i dalszego postępowania, czy warto spróbować odratować roślinę, czy też niepotrzebnie podejmuje próbę odratowania storczyka. Poniżej dodaję zdjęcia z aktualnym stanem rośliny:
Obrazek , Obrazek , Obrazek , Obrazek , Obrazek
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Moim zdaniem storczyk jest do odratowania :D oskubałabym te suche pozostałości po listkach spomiędzy korzeni a potem posadzila w podłożu do storczyków. Takiego storczyka trzeba delikatnie polewać :D jak korzenie będą srebrnego koloru. Żółta barwa korzeni to dlatego że rosły bez dostępu światła jeśli są twarde i jędrne to zostaw
x0Rysiu0x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 10 kwie 2014, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam ponownie, storczyk którego zdjęcia niedawno tutaj umieściłem jak na razie ma się dobrze, wylądował w przeźroczystej doniczce z podłożem do storczyków, które kiedyś otrzymałem do wykorzystania w innej roślinie, wygląda jak rozdrobniona kora, do tego dodałem nieco białych kamyków aby uzupełnić brak w podłożu i nieco dociążyć doniczkę. Storczyk wypuszcza nowy liść, ale jedna rzecz mi nie pasuje. Przyglądałem się ostatnio storczykom zarówno w sklepie, jak i na mieście umieszczonych na wystawach i w oknach, i wszystkie miały ciemnozielone liście i często połyskujące korzenie, a ten który trafił do mnie w kiepskim stanie ma liście wyraźnie jasne, a korzenie po przeschnięciu są matowe. Czy dobrze przypuszczam, że powinienem mu zafundować jakąś odżywkę?
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

@x0Rysiu0x
Ładne świecące korzenie powietrzne, to efekt b.dużej wilgotności. W mieszkaniu b.trudno to osiągnąć, dlatego u nas korzenie są suche...nie przeszkadza to jednak w rozwoju rośliny. Odżywka oczywiście nie zaszkodzi. Jednak teraz po przesadzeniu, nie należy nawozić.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Rysiu tego storczyka M przywiózł mi jakieś półtora miesiąca temu w stanie dużo gorszym niż ten którego pokazałeś , miał zupełnie zgnite korzenie tylko kilka powietrznych liście zupełnie pomarszczone jednym słowem obraz nędzy i rozpaczy. Dziś już mu znacznie lepiej :D
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Żeby falenopsis miał ciemnozielone liście i błyszczące trzeba mu zapewnić właściwe warunki uprawy. Podwyższona wilgotność powietrza, regularne nawożenie i podlewanie. Zanim reanimowany storczyk zacznie wypuszczać ładne liście potrzebuje też czasu, często wiele miesięcy. Odżywkę do liści w przypadku Twojego storczyka nawet bym zalecił.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mildyb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 cze 2019, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Hej, jestem nowa na forum i piszę do Was z prośbą o radę. Zacznę od tego, że zupełnie się nie znam na ogrodnictwie, ale od 3 miesięcy posiadam storczyka. Ok. 2-3 tygodni temu przekwitł, poleciłam się znajomego, który wie więcej na ten temat co dalej z nim robić i zalecił obcięcie po trzecim węźle. Tak też zrobiłam z 2 z 3 pędów- te 2 mam wrażenie że "uschły". Znajomy powiedział żebym się nie martwiła, wszystko będzie ok. 1 dzień temu zobaczyłam na liściach powiększające się ciemniejsze zabarwienie (2 dni temu podlałam go jak zawsze). Moje pytanie do Was czy da się jeszcze coś zrobić z tym storczykiem czy już raczej do wyrzucenia?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam :)
https://imagizer.imageshack.com/img923/8779/Ziq4SI.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/1329/us8xEP.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/6681/OVRlUA.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Storczyk wymaga przesadzenia do nowego podłoża. Jeśli będą uszkodzone, tzn. zgniłe lub wyschnięte korzenie, to do usunięcia i posypania sproszkowanym węglem.
Ten żółty były pęd kwiatowy do odcięcia.
W jakiej odległości stoi od okna, jak często jak długo namaczasz. Opis pielęgnacji to podstawa, którą powinnaś od razu podać...
Storczyki się namacza, a nie podlewa.
Poczytaj tutaj kompendium wiedzy o uprawie falenopsisów:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mildyb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 cze 2019, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jasne już podaję. Dla Was to informacje oczywiste, a dla mnie niekoniecznie :P Storczyk stoi w odległości ok 3 m od okna- słońce świeci od rana do ok 16. Mniej więcej raz na tydzień połowę szklanki wody wlewam w podłoże i po ok. 30 min wylewam to co przeleciało do doniczki. Czy te liście mam zostawić? Btw. we wspomnianym kompendium też jest napisane "podlewać", więc już się nie czepiajmy tak słówek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Między podlewaniem, a namaczaniem jest duża różnica. Jeśli zadajesz pytania, a jesteś amatorem w uprawie roślin, to zamiast obrażać się, należy po prostu odpowiedzieć, bo tak się składa, że niektórzy amatorzy podlewają storczyki jak zwykłe rośliny... Więc moje pytanie było, jak najbardziej zasadne.
3 metry to za daleko od okna, postaw bliżej - około metr przy południowej wystawie będzie ok.
Druga sprawa, storczyki podlewasz/namaczasz nie połową szklanką wody (storczyki to nie sukulenty), tylko woda powinna sięgać nieco poniżej dolnej krawędzi doniczki i wtedy gdy kolor korzeni zrobi się srebrno - szary.
Więc stanowisko i podlewanie do poprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Ratowanie storczyków

Post »

norbert76 pisze:Żeby falenopsis miał ciemnozielone liście i błyszczące trzeba mu zapewnić właściwe warunki uprawy. Podwyższona wilgotność powietrza, regularne nawożenie i podlewanie. Zanim reanimowany storczyk zacznie wypuszczać ładne liście potrzebuje też czasu, często wiele miesięcy. Odżywkę do liści w przypadku Twojego storczyka nawet bym zalecił.
Moja jedna reanimowana hybryda potrzebowała 8 miesięcy na wytworzenie zieleni. Potem wyszły 3 soczyste, błyszczące, jasnozielone listki.
Moje storczyki
ankaba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 sie 2019, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowe życie? Pomocy.

Post »

Witam,
forumowicze proszę o pomoc parę tygodni temu w storczyku został zalany stożek wzrostu, co skutkowało jego obumarciem. Ze storczyka pozostał jedynie obumarły stożek wzrostu oraz parę zielonych korzeni. Dziś chciałam go już wyrzucić jednak zauważyłam zielone oznaki życia (widoczne na zdjęciach). Pomóżcie jak mam o nie zadbać i co to jest?

P.S. Na moje oko wygląda to na nowy stożek wzrostu.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Za wcześnie, może to być też pęd kwiatowy. Trzeba poczekać jeszcze gdzieś z tydzień.
Poczytaj wątek jak reanimować takiego storczyka, może być w spagnum albo w keramzycie.

Następnym razem korzystaj z już istniejących wątków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”