Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Ło matko. Storczyki do natychmiastowego przesadzenia. Te takie "wyrośniete" do odmlodzenia. Korzenie wyglądają na straszne, więc może być tak że zostanie tylko reanimacja w keramzycie, ale to decyzja po przejrzeniu korzeni. Ten liść z plamami do usunięcia.
aga123456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 19 mar 2018, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
"ło matko" to dobre określenie ich stanu :wink:
W takim razie dzisiaj zabieram się do pracy, zobaczymy co z tego będzie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Wszystkie chore liście do usunięcia. Podobnie rzecz się ma z chorymi, miękkimi albo wysuszonymi korzeniami. Miejsca cięcia posypujesz sproszkowanym węglem lub cynamonem. Wrzuć zdjęcia po obu zabiegach, zobaczymy co dalej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aga123456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 19 mar 2018, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dzień dobry,
Niestety wszystkie liście były do usunięcia.. tak jak i większość korzeni.
Czy myślicie że z takich badyli bez korzeni i liści a z samymi korzeniami powietrznymi jeszcze coś wyrośnie?
Po operacji włożone w keramzyt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Teraz ło matko to już za mało ;:124 czy ja dobrze widzę że nie tylko liście obciete są ale też trzon rośliny? Teraz po tym co widzę, to już nie keramzyt a kubeł na śmieci... ;:222
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

No niestety, bez liści to niemożliwe żeby coś z tego było.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aga123456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 19 mar 2018, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Przy usuwaniu liści niestety okazało się, że wszystko było przegnite.. po prostu cała góra rozpadła się w rękach .. no cóż, dziękuję za rady! :wink:
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

No to jak już trzon był w takim stanie to szkoda że się napracowałaś z czyszczeniem :(
Nigys
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 mar 2017, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dostałam storczyka od babci jakieś 5 mies temu - kwitnął ładnie, później przestał. Pędy uschły więc obcięłam (były suche w środku).
Zaczął przebijać doniczkę od dołu więc chciałam go przesadzić. W środku, pomiędzy pędami był biały plastikowy koszyczek a wokół niego pleśń. Koszyk odplątałam i wyrzuciłam, zapleśniałe pędy poobcinałam, umyłam całość i obsypałam cynamonem.
Zastanawiam się jednak czy te korzenie które zostały są w poprawnym stanie? Po wyschnięciu (wyjęty wczoraj) nie są srebrnoszare ale przechodzą w żółty kolor. Nie są miękkie tylko twarde.
Teraz nie wiem czy je zostawić czy też obciąć - bo obawiam się, że jak obetnę to zostanie ich za mało :?:

Plus pytanie - ile powinien się tak wietrzyć storczyk?
Kupiłam Substrat w kwiaciarni...ale po otwarciu miał białą pleśń w środku i cóż, pachniał grzybem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu na zdjęciu uszczerbek na liściu, który jest od początku. Zastanawiam się co najlepiej z tym zrobić?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Korzenie zostawić, żółty kolor to z powodu braku światła, normalne zjawisko.
Storczyka trzymasz poza doniczką jeśli był mocno zalany z dzień, w innym przypadku nie ma potrzeby.
Nawóz wywal, kup nowy.
Zmiana jest uszkodzeniem mechanicznym, nic nie rób.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Norbertcie chyba Nigis chodziło nie o nawóz a podłoże. Substraty to kiepskie podłoże. Powinno się stosować korę bez żadnych dodatków torfu. Jeśli masz takie coś torfowego to faktycznie wywal. Kupując podłoże z kory ja zawsze je wypiekam w piekarniku.
Zmiana na liściu jest od poparzenia słonecznego. Zostawiamy jak się z tym nic nie dzieje złego.
Korzenie są ok.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Być może chodziło o podłoże. W takim wypadku można zrobić jak radzi Marta. Można też wymoczyć podłoże w preparacie grzybobójczym.
Ważna uwaga jeśli chodzi o stare i nowe podłoże. Na własnej skórze się przekonałem, że nowe podłoże nie powinno za bardzo różnić się od razu. Tzn. jeśli było posadzone w torf, albo drobną korę to nowe podłoże powinno być również drobne, z mniejszymi kawałkami kory albo większymi i z włóknami kokosowymi. Dałem za duże kawałki kory i korzenie zaczęły obsychać, pomimo normalnego podlewania. Tak mi się zdarzyło ostatnio w przypadku paru nowo kupionych falenopsisów - po prostu dla tych egzemplarzy to był szok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Tragedii nie ma w sumie i chyba nawet widać mikro zalążek listka. Osobiście zmieniłabym podłoże na drobną bardzo korę i zrobiłabym dziurki w doniczce żeby korzenie mogły oddychać. Ten pęd kwiatowy chyba się zasusza. Nie ruszałabym go. Poczytaj w tym dziale o uprawie falenopsisów, kiedy je podlewać, na jakich parapetach trzymać i co zrobić żeby zakwitły ponownie.
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”