Mech w doniczce ze storczykiem

Awatar użytkownika
katpio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 cze 2012, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

Szczerze mówiąc swoje przesadzam zawsze po zakupie (czy kwitną czy nie) i nic im się nie dzieje. Przesadzam też cały rok i też nic się nie dzieje.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

Bo można przesadzać podczas kwitnienia, jednak trzeba to zrobić umiejętnie i delikatnie dla rośliny :) Najlepiej starać się nie naruszać korzeni, tylko oczyścić z podłoża i przesadzić do nowej doniczki. Jednak często się zdarza, że trzeba jakieś korzenie obciąć, albo troszkę ucierpią przy przesadzaniu np. przy upakowywaniu podłoża, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma w tym dużego doświadczenia i wówczas roślina może zrzucić kwiaty, bo jest to dla niej stres :) nie jest to oczywiście reguła, ale należy o tym uprzedzić, jeśli ktoś chce przesadzać podczas kwitnienia :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

Jeśli nie wiesz czy roślinę trzeba już podlać, wsadź delikatnie patyczek od szaszłyka w podłoże :) Zostaw go tam na 10 minut, jeśli będzie suchy to podlewaj a jeśli wilgotny to jeszcze zaczekaj ;)

Albo...

jeśli chcesz tylko zmienić doniczkę a nie podłoże, to wyciągnij delikatnie roślinę ze starej doniczki, tak aby nie naruszać bryły korzeniowej z podłożem i w taką jaką wyciągnęłaś, taką wsadź w przezroczystą doniczkę :) Jak Ci się usypie coś podłoża to delikatnie uzupełnisz z wierzchu, ale ogólnie wszystko będzie po staremu prócz doniczki :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
kjakub
100p
100p
Posty: 113
Od: 5 lut 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: mech w doniczkach storczykow

Post »

Pozwól, że się zapytam w czym Ci przeszkadzają nieprzejrzyste doniczki i co chcesz tam widzieć? Akurat te storczyki nie prowadzą fotosyntezy w korzeniach, a tak jeszcze zaczną rosnąć glony. Zauważ także, że zapewne jak wyjmiesz roślinę z doniczki, to podłoże się rozsypie - myślę, że lepiej zaoszczędzić roślinie dodatkowego stresu(i tak związanego ze zmianą otoczenia) i wstrzymać się z przesadzaniem(jeżeli to takie konieczne), aż sama zakończy kwitnienie(przynajmniej nie straci przedwcześnie kwiatów). Na razie, jeśli boisz się, że były zbyt mocno podlewane przez sprzedawców, to po prostu nie podlewaj ich przez dłuższy czas, nawet aż pseudobulwy zaczną się lekko marszczyć.

Z tego co zauważyłem, to większość ludzi storczyki o wzroście sympodialnym uprawia w nieprzezroczystych doniczkach, a o podlewaniu decyduje na podstawie ciężaru doniczki z kwiatkiem. Sam tak robię i nie mam żadnych problemów, wprawiłem się po 3-4 podlewaniach. Moich storczyków nie przesadzałem jeszcze od czasu, gdy je dostałem blisko rok temu, a wspaniale rosną i w dodatku moja Burrageara 'Nelly Isler' wypuściła niedawno aż 5 pędów, na których właśnie zaczęły się rozwijać pierwsze kwiaty. :wink:

Jedynie błąd zrobiłem z cymbidium, któremu powinienem był jednak wymienić podłoże po przekwitnięciu, gdyż dostałem je w stanie "do odratowania" z podgniłymi korzeniami, które jedynie oczyściłem, a podłoże okazuje się trzymać wilgoć zbyt długo(kawałki gąbki w nim dość mocno nasiąkają), gdyż właśnie zrezygnowało z kwitnięcia zasuszając młode pędy :roll:

Edit: Moją opinię potwierdza również ten post(i poniższe): http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 4#p3528684
Pozdrawiam, Jakub.
Uwaga: Post może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych, oraz wiele substancji uznawanych za niebezpieczne - wskazana ostrożność!
wisienka2069
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 maja 2014, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mech w doniczce

Post »

Witam serdecznie. Znalazłam ten wątek, więc również poproszę o pomoc. Od niedawna przygarniam powolutku te śliczne kwiaty pod mój dach. Pytałam doktora Google, ale niestety nie otrzymałam równoznacznej odpowiedzi i cichutko liczę na Waszą pomoc.
Może komuś wyda się to śmieszne i powie że panikuję, ale chcę być pewna. Szkoda abym zmarnowała storczyka. Ale od początku... :D
Jestem posiadaczką tego storczyka od 4 dni (niestety nie znam odmiany). Po powrocie do domu i wstępnych oględzinach nie stwierdziłam nic niepokojącego, ale dziś trochę się przestraszylam, zauważywszy coś co mnie zaniepokoiło.
Dodam jeszcze, że storczyk stoi na parapecie od strony zachodniej.

Na początek pokażę, jak storczyk wygląda ogólnie:
Obrazek[/URL]

Obrazek

To mnie nie niepokoi, tylko zastanawiam się, czy to nowe korzenie? Nowy pęd ten większy?

Obrazek

A tu takie maleństwo

Obrazek

A o tym nie mam pojęcia, co myśleć. Co mam z tym zrobić? Mech w doniczce no i te białe kuleczki?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: proszę o pomoc

Post »

Moim zdaniem wygląda zdrowo.
To większe to pęd,małe to korzonki.
To malutkie coś też mi wygląda na korzonek,ale na zdjęciu ciężko dojrzeć
wisienka2069
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 maja 2014, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o pomoc

Post »

Czy mam rozumieć, że mchem i kuleczkami mam się nie przejmować?
Awatar użytkownika
Lilusia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 24 kwie 2013, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o pomoc

Post »

Ja bym sie tym nie przejmowała, też miałam i moje storczyki kwitną i sa w dobrym stanie :)
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: proszę o pomoc

Post »

W moich też jest mech i nic z tym nie robie...
Zeby go usunąć,musiałabyś wyjąć kwiatka i umyć całą doniczkę,a to się wiąże z dużym stresem dla storczyka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”