Stanowiska dla storczyków - temperatura, światło, wilgotność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bozena S
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 paź 2007, o 12:20
Lokalizacja: Legnica

Stanowiska dla storczyków - temperatura, światło, wilgotność

Post »

Posiadam w swojej kolekcji kilka pięknych storczyków: 3 phalaenopsisy, 1 dendrobium nobile, 1 dendrobium phalaenopsis, cambrię, ludisię. Wszystkie umieściłam w pobliżu południowego okna. Czy dobrze zrobiłam? Jakie macie doświadczenia w tej kwestii? Bardzo proszę, podzielcie się nimi. Pozdrawiam cieplutko.
Kacha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 sty 2008, o 11:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Wszystkie moje storczyki trzymam na południowym oknie lub w okresie letnim w pobliżu tego okna, tak żeby zawsze miały dużo światła, ale nie bezpośredniego w słoneczne letnie dni. Kwitną mi przepieknie przynajmniej raz w roku tak jak ten na zdjęciu, którego mam już 4 lata :D
Obrazek Kasia :wink:
Awatar użytkownika
monisia
200p
200p
Posty: 495
Od: 9 lut 2008, o 17:24
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Witam ja w moim pokoju mam okno od wschodu i jak na razie wszystkie storczyki miały sie tam dobrze, ale zmieniam pokój i teraz będę miał okno od północy czy mój sabotek będzie sie tam miał dobrze???
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Sabotek - raczej tak.
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Z tego, co już przyswoiłam, to najlepsze są wschodnie i zachodnie okna. Z południową ekspozycją storczyków trzeba uważać latem. Słońce jest tam najmocniejsze i gości najdłużej - łatwo o oparzenia liści. Jovanka sporo o tym pisała.
Awatar użytkownika
monisia
200p
200p
Posty: 495
Od: 9 lut 2008, o 17:24
Lokalizacja: lubuskie

Post »

A co wiadomo w północnych oknach?czy storczyki sobie tam poradzą?
Awatar użytkownika
Ewelinka
100p
100p
Posty: 117
Od: 4 lut 2007, o 13:21
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

No właśnie, ja również jestem ciekawa co z tymi kierunkami wystaw, bo u mnie w mieszkaniu niestety mam do dyspozycji tylko północne i południowe okna i cały czas sie zastanawiam, czy lepiej będzie mojemu storczykowi przy południowym oknie czy północnym.Aa może jakoś tym manipulować, tzn w lato tak a w zimę tak czy coś w tym stylu?

Obrazek
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Moje storczyki rosną na północnych parapetach,jakoś sobie radzą.Wszystkie były kupione na wyprzedażach. Dużo z nich wraca pomału do formy. Phalenopsis hybryda typu "Everspring"jest u mnie od trzech lat,w zeszłym roku wypuścił dwa pedy kwiatowe. Fakt parę pączków zgubił,a dokładnie trzy, na każdym pędzie było ok 8-9 kwiatów, Kwitł od lutego do lipca :D Wszystkie moje cambrie ładnie przyrastają i kwitną,nawet dendrobium phalenopsis po przejściach zakwitło. :D
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
monisia
200p
200p
Posty: 495
Od: 9 lut 2008, o 17:24
Lokalizacja: lubuskie

Post »

I to wszystko na północnym parapecie :?: :?: :?: Cudownie :D Ale sie ucieszyłam, nie mogłabym mieszkać w pokoju bez storczyków :( A mogłabyś mi poradzić co zrobić aby zachęcić dendrobium phalaenopsis do ponownego kwitnienia :?:
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

właściwie to sama się ucze, dendrobium jest u mnie od niedawna, kupiłam przekwitłe nawet popełniłam parę błędów(dwie psb mi zagniły,chyba za dużo podlewałam póżniej dopiero się doczytałam że lubi dość suche warunki) dla mnie to też był szok,że zakwitło.Na forum jest dużo podpowiedzi,klucz do sukcesu to czytać i pytać,ale najlepsze są własne doświadczenia.Każdy ma swój własny sposób uprawy i inne warunki w domu,u mnie na przykład wilgotność nie spada poniżej 60% pomimo co.
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Ewelinka
100p
100p
Posty: 117
Od: 4 lut 2007, o 13:21
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

czyli radzicie pozostać przy północnej wystawie? no dobra, to nie będe kombinować :wink: dzięki!
Awatar użytkownika
monisia
200p
200p
Posty: 495
Od: 9 lut 2008, o 17:24
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Ewelinko z tego co tu zauważyłam to raczej stawia sie na wschodnie i południowe okna i te bym polecała :D mi z konieczności zostało niestety północne okno, ale wydaje mi sie że troszkę może być ciemno, chociaż okno jest duże, dlatego wolałam zapytać czy ta strona świata sie sprawdziła ale osobiście doradzała bym wschód bo sprawdziłam to w praktyce :D
Awatar użytkownika
Ewelinka
100p
100p
Posty: 117
Od: 4 lut 2007, o 13:21
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Niestety nie mam wschodnich okien ale w takim razie przestawię go na południe tak jak mi doradziłaś Monisiu... tylko mam jeszcze pytanie czy przestawianie na noc storczyka do innego pokoju może jakoś negatywnie wpływać na niego? (chodzi mi o te codzienne wieczorne przeprowadzki). Niestety muszę tak robić, ponieważ odkręca się kaloryfer i robi sie niekorzystna temperatura a zaś w tym chłodniejszym pokoju za dnia jest bardzo ciemno bo ma malutkie okno. Ach, tak by się chciało dogodzić tym swoim podopiecznym, a tu tak mało możliwości manewru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”