Opadające kwiaty storczyka

misiu235
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 23 kwie 2012, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opadające kwiaty storczyka

Post »

No to pewnie tak - musisz teraz przeanalizować uprawę i zastanowić się, co mogło spowodować opadanie - może pod parapetem jest grzejnik zakręcony, ale inne grzeją powodując zmianę wilgotności w pomieszczeniu ...
AniaAnka25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lip 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

usychające kwiaty

Post »

Witam, nie znam się zbytnio na storczykach, chodź przeczytałam już wiele o ich prawidłowej pielęgnacji. Niestety mimo poznania podstawowych zasad pod moim dachem zniszczyło się już kilkanaście storczyków. Moja mama jest ich wielką fanką i chciałaby aby cieszyły jej oko, jednak zawsze coś się psuje i kwiaty usychają lub liście żółkną i robią się miękkie.
Chciałabym poradzić się w temacie storczyka, który dostaliśmy 30 listopada a jego kwiaty już usychają. Dołączam zdjęcia.
http://imageshack.com/a/img923/6692/zt09O6.jpg
http://imageshack.com/a/img922/2430/GmLEqL.jpg
http://imageshack.com/a/img924/3992/BvymXY.jpg
http://imageshack.com/a/img921/5866/BHE6tS.jpg
Korzonki wewnątrz doniczki są zielone, ponad doniczką srebrne, chyba już uschnięte. Storczyk stoi w dobrze nasłonecznionym miejscu. Teraz nie podlewam, bo to jeszcze nie pora, patrząc na korzonki wewnątrz. I tak się dzieje ze wszystkimi naszymi okazami. Nie wiem co zrobić, aby go nie stracić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: usychające kwiaty

Post »

Storczykom, żeby dobrze rosły trzeba zapewnić podwyższoną wilgotność powietrza - minimum ok. 50%, więc jeśli w pobliżu masz włączony grzejnik, a tym samym suche powietrze i wysoką temperaturę, to storczyki długo nie pociągną - efekt to obsychanie pąków i nadziemnych korzeni. Do tego oczywiście dochodzi właściwe podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opadające kwiaty storczyka

Post »

Aniu to, że kwiaty usychają to jeszcze nic złego, nie wiadomo ile czasu wczesniej kwitł. Nie wiem jak korzenie powietrzne wyglądały wczesniej ani czy ten zgniły, który widać pod doniczką już był czy jeszcze nie ale w miesiąc go za bardzo nie skrzywdziliście ;)

Napisz może jak o niego dbacie?

Ja bym poczekała jak przekwitnie, przesadziła do nowego podłoża pozbywając sie wczesniej korzeni, które obumarły i dopiero wtedy zacznie sie prawdziwa przygoda z wyczekiwaniem na pierwsze Wasze kwitnienie ;)
Alota2016
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 wrz 2016, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opadające kwiaty storczyka

Post »

Witam,
aby nie stracić kwiatów i mieć pewność, że kupiony lub otrzymany storczyk będzie kwitł u mnie w domu ostatnio postępuję tak:

Każdy "nowy" przeważnie pięknie kwitnie, ale:
1. wyjmuję go z doniczki i oglądam korzenie. Przeważnie środkowe i niewidoczne ma podgniłe, albo siedzi w podgniwającym w środku mokrym podłożu, gąbce itd, co niewątpliwie wieści jego kłopoty i moją stratę.
2. wycinam paskudne korzenie jeśli ma takowe, a na pewno ostrożnie pozbawiam go gąbek, mchów i podłoża. Podłoże i doniczkę wyrzucam.
3. wkładam go we własne nowe podłoże do nowej podziurkowanej z boku doniczki. Izoluję od kolekcji.
4. po 3 dniach moczę go w roztworze Astvit przez pół godziny (w stężeniu zalecanym przez producenta).
5. po tygodniu moczę go normalnie jak inne w roztworze Astvit, ale nie używam "jego wody" do innych storczyków.
6. osłonkę ze storczykiem trzymam na tacce z keramzytem i wodą, albo w płaskim naczyniu z wodą. Jest parowanie od dołu.
6. notuję, co i kiedy z nim robiłam, bo pamięć jest zawodna.

W ten sposób 5 storczyków kwitnie od początku października, jeden z nich dopiero teraz zaczął przekwitać.
Jeden z nich zgubił na początku 3 pączki, ale to może być wynik zmiany miejsca, światła, transportu itd.
nerina
50p
50p
Posty: 96
Od: 28 sty 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opadające kwiaty storczyka

Post »

A ja mam takie pytanie, mam storczyki już od paru lat, ale moje falenopsisy nawet jak wypuszczą pęd to większość pąków zasycha. Pora roku nie ma znaczenia, podlewam co tydzień, zasilam co 2tygodnie. Korzenie są "różne ". Co może być przyczyną?
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opadające kwiaty storczyka

Post »

Powodów może być sporo, więc trzeba przeanalizować sytuację w jakiej je trzymasz. Stoją na parapecie czy dalej od okna? Czy mogło je przewiać? Może mają zbyt suche powietrze? Czy oby na pewno wszystkie potrzebują podlewania co tydzień? Ja sama wiem po swoich, że regularne podlewanie wszystkich u mnie osobiście się nie sprawdza. Mam falki, które podlewam co tydzieć, ale i takie, które podlewam co 2,5 a nawet 3. Wszystko zależy od tego w czym rosną, jak przesycha podłoże i ile korzeni jest w doniczce. Tak naprawdę codziennie podlewam jakąś swoją roślinę bo nie jestem w stanie usystematyzować takiego samego cyklu. To samo tyczy się nawożenia. Różne rośliny są w różnej fazie wegetacji więc dostają różne nawozy.
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Szpital otwarty...storczyki.

Post »

Mam problem ,mój storczyk zrzuca lub zasychają pąki kwiatowe.Kwitł już 4razy i
jest zawsze w tym samym miejscu.Jedna nowość to pojawiają się na pędach małe kropelki ,przezroczystej cieczy.Zdjęcie liche ale widać straty.

Obrazek
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opadające kwiaty storczyka

Post »

Poczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post, dlaczego storczyk gubi pąki kwiatowe/kwiaty.
Następnym razem opisz dokładnie warunki uprawy, bo nikt z nas nie ma wiedzy, jak u wygląda u Ciebie "stałe stanowisko".
Te kropelki to gutacja, normalne zjawisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Opadające kwiaty storczyka

Post »

Jest na oknie południowym ,ale jest cieniowany jak jest duże słońce.Powyżej nie dopowiedziałem że poprzednio kwitł bardzo pięknie i nie było problemów.Zawsze kwitnie na przełomie roku.Po ostatnim kwitnieniu w maju 2017 przesadziłem do większej doniczki ,bo miał bardzo rozbudowany system korzeniowy.Może to po tym przesadzeniu bo warunki ma cały czas takie same.Przelewany raz na tydzień i tak było zawsze.Mam jeszcze 5 innych i one kwitną w tej chwili pięknie.
Obrazek

Obrazek
Ten same liście to z nim mam problem,miał zawsze piękne żółte kwiaty.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Opadające kwiaty storczyka

Post »

Falenopsisy lubią ciasne doniczki, a na zdjęciu widać że w doniczce ma dużo pustej przestrzeni.
Najprawdopodobniej poszedł po przesadzeniu w korzenie, zamiast energię przeznaczyć na zakwitnięcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”