Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 23, 24, 25, 26, 27
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy
PostNapisane: 24 sie 2019, o 15:23 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
To jest normalne, że dendrobium również w lecie wypuszcza młode psb. Osobiście te letnie traktuje tak samo jak wcześniejsze i na jesieni całość przesuszam. Nic złego z nimi się nie dzieje. Zapewnij tylko niższą temperaturę, moje w tym czasie stoją po prostu dalej na zewnątrz, zabierając na początku października.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Ninia
PostNapisane: 4 paź 2019, o 20:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Kupiłam dziś dendrobium (to już moje drugie, a pierwsze kupione w roku ubiegłym obecnie chłodzi się na nieogrzewanym poddaszu na parapecie okna południowego - mam nadzieję, że zawiąże pączki i zakwitnie). Ale wracam do tego nowego, bo mam pytanie w związku z nim.
Kwitnie tylko na jednej dorosłej pseudobulwie i moje pytanie, czy to oznacza, że ta druga pseudobulwa już kwitła wcześniej?, czy ona w ogóle jeszcze nie kwitła? - pytam dlatego, bo z tego co kojarzę, to na tym moim starym dendrobium po przekwitnięciu był ślad w formie uschniętych gałązek na pseudobulwie (dopiero niedawno obcięłam to sucharki, liście oczywiście opadły już dawno temu, ale pseudobulwa nadal jest jędrna i zielona, no i oczywiście mam nadzieję, że dobrze odżywia te młodsze) a tu nie widzę nic takiego. Czy ktoś doświadczony w uprawie tych storczyków mógłby się wypowiedzieć i doradzić czy powinnam postawić na parapet okienny to dendrobium z różnicą temperatur, bo jest szansa, że zawiąże pączki na tej drugiej pseudobulwie?

Obrazek

Obrazek

W sklepie były dwie sztuki dendrobium w tym kolorze - to drugie kwitło na dwóch pseudobulwach, ale nie miało żadnej nowej nawet malutkiej pseudobulwy - dlatego wybrałam to, bo są już dwie malutkie.

norbert76
PostNapisane: 4 paź 2019, o 21:08 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Widocznie jeszcze nie dojrzała do zakwitnięcia albo ta pierwsza więcej wyciągnęła składników odżywczych. U mnie jest podobnie nawet te młode wypuszczone w tym samym czasie jedne kwitną, a drugie nie. Musisz pamiętać, że to są żywe organizmy i nie muszą wszystkie kwitnąć z automatu. :wink:

Ninia
PostNapisane: 4 paź 2019, o 21:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Doskonale rozumiem, że to nie automat (nawet dwa zegarki nastawione na tą samą godzinę po jakimś czasie okazuje się, że i na nich jest różnica). Natomiast chodzi mi o to czy lepiej postawić je teraz na parapecie z różnicą temperatur, by być może dojrzało tyle ile mu jeszcze brakuje, zawiązało pączki i zakwitło, czy to już nie ma znaczenia, bo albo przekwitło, albo skoro było wcześniej chłodzone - to już coś tam ta różnica temperatur zdziałała i wkrótce pojawią się pączki. Planowałam je początkowo postawić póki kwitnie/zdobi nie na parapecie, ale w jego pobliżu (a w tym miejscu już raczej różnicy temperatur nie będzie). Co robić w takim przypadku? Czekać aż przekwitnie na tej jednej pseudobulwie i wtedy dać w różnicę temperatur, by zawiązało pączki na tej drugiej?

norbert76
PostNapisane: 4 paź 2019, o 22:27 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Swoje traktuje normalnie czyli teraz na jesieni ograniczyłem podlewanie - tak przez parę tygodni i wstawiłem na zimowisko - czyli z temperaturą nieprzekraczającą ok. 18 stopni. Nie pamiętam dokładnie, ale w zeszłym roku miałem jesienne kwitnienia więc może jeszcze zakwitnie na drugim psb.

Ekspresja
PostNapisane: 5 paź 2019, o 08:41 
200p
200p

1 szt.
Ninia napisał(a):
Czy ktoś doświadczony w uprawie tych storczyków mógłby się wypowiedzieć i doradzić czy powinnam postawić na parapet okienny to dendrobium z różnicą temperatur, bo jest szansa, że zawiąże pączki na tej drugiej pseudobulwie?
Myślę, że jest mała szansa na kwiaty na tej drugiej psb. Rośliny jednak zachowują się różnie. Moje dendrobium np.wypuściło kwiaty nawet na zeszłorocznych (już przekwitniętych) psb, co zdarza się b.rzadko. Ja zostawiłabym storczyka póki kwitnie w reprezentacyjnym miejscu. Dopiero po przekwitnięciu dałabym na zimowisko, zwłaszcza że młode psb muszą jeszcze dorosnąć.
Zrobisz oczywiście, jak uważasz...decyzja należy do Ciebie. Powodzenia. :)

Ninia
PostNapisane: 5 paź 2019, o 15:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Właśnie wczoraj wieczorem zdecydowałam i postawiłam je w bardziej reprezentacyjnym miejscu, gdyż to jednak dla kwiatów go kupiłam a po kwitnieniu postawię na chłodniejszym parapecie i co będzie to będzie.

demeter1
PostNapisane: 14 sty 2020, o 18:05 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Dzisiejsze kwitnienie: trzy doniczki ustawione w jeden kosz do dekoracji domu po choince :wit

Obrazek
Przepraszam, że "leżą", nie umiem się dogadać z tabletem, może ktoś poprawi - proszę.

Ekspresja
PostNapisane: 19 sty 2020, o 13:07 
200p
200p

1 szt.
Moje dendrobium zaczyna przekwitać, a kwitło tylko miesiąc - czy Wasze kwitną dłużej :?:
Teraz mam pytanie jak postępować dalej z rośliną, ponieważ wypuściła w sierpniu psb, która już dojrzała. Obecnie roślinę podlewam, bo kończy kwitnienie. Czy po przekwitnięciu mam zaprzestać podlewania, aby ta psb wytworzyła pąki.
Nadmieniam, że na razie nie wychodzą nowe psb z podłoża.

Obrazek

@Ninia
Jak tam Twoje Dendrobium :?:

norbert76
PostNapisane: 19 sty 2020, o 13:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Wypuszczone psb z sierpnia nie jest dojrzałe do kwitnienia. Dendrobium zakwita na nowych psb po upływie około roku. Tak więc to sierpniowe powinno zakwitnąć dopiero latem. I oczywiście w tym okresie nie ma potrzeby żadnego przesuszania podłoża. Dendrobium jest wtedy normalnie w fazie wegetacji.
Jeśli chodzi o kwitnienie moje kwitło nieco dłużej, bodajże około 1,5 miesiąca. To było kwitnienie zimowe. Długość kwitnienia może zależeć od wysokości temperatury, im wyższa tym kwitnienie może być krótsze.

Ninia
PostNapisane: 19 sty 2020, o 19:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ekspresja po przekwitnięciu postawiłam na chłodny parapet, ale nie pokazały się żadne pączki na tej drugiej pseudobulwie i pomimo, iż zaprzestałam podlewania zaczęły wyrastač kolejne malutkie pseudobulwy - no i zaczęłam trochę je podlewać jakiś miesiąc temu (w tej chwili dendrobium postawiłam na południowym parapecie by miało dużo światła).

Ekspresja
PostNapisane: 20 sty 2020, o 15:50 
200p
200p

1 szt.
Norbert rozumiem, że mam teraz więcej podlewać i zacząć nawożenie.
Zupełnie nie wiem jak się roślina zachowa. Pożyjemy - zobaczymy, znów pozostaje obserwacja i wyciąganie wniosków. ;:219
Ninia napisał(a):
pierwsze kupione w roku ubiegłym obecnie chłodzi się na nieogrzewanym poddaszu na parapecie okna południowego - mam nadzieję, że zawiąże pączki i zakwitnie
Czy kwitnie :?:

norbert76
PostNapisane: 20 sty 2020, o 16:45 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Tak, zaczynasz stopniowo normalnie podlewać i nawozić. Możesz wystawić na cieplejsze stanowisko, to powinno pobudzić pojawienie się nowych psb.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 377 ]  Idź do strony nr...        1 ... 23, 24, 25, 26, 27

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości