Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Moje stało w kuchni, teraz zaniosłam do zimnego pokoju i też będzie tam temp. 16-18°C. Pokaż jak wyglądają te wypustki, bo ja nowicjuszka i nie wiem czy rozpoznam u swojego Dendrobium.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Na razie skromnie to wygląda, po 2 - 3 ale zawsze coś, niż nic. :wink:
Obrazek

Można dostrzec, że jeden liść też żółknie najprawdopodobniej z powodu naderwania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Norbert dziękuję....czy Ty go nadal podlewasz :?:
Moje ma b.sucho, a pogoda za oknem piękna i nie wiem czy mogę jeszcze podlać...stoi w chłodnym pokoju. Doradźcie proszę. ;:65
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Jeśli ma kwitnąć, to podlewam mniej więcej tak jak w sezonie. Jeśli Twoje psb nie dojrzały do kwitnienia (zwykle to jest około ponad rok - 1,5), to w okresie tym ograniczasz trochę podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Hmmm u hybryd zauważyłam że psb szybko dojrzewają. Te które wyrosły na wiosnę są już u mnie co roku jesienią dojrzałe. Moje już zaczynam suszyć od 2 tygodni.
Okres spoczynku to sucho, chłodno plus dużo słońca.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Znów potrzebuję pomocy, bo nie wiem czy mam podlać. W doniczce sucho, aż popękała z wierzchu ziemia....ostatnie podlewanie 17.X. Stało w te piękne dni na balkonie i może dlatego tak szybko wyschło. Na starych psb żółkną liście, a na młodych pojawiły się wypustki. Wyczytałam, że jak pojawią się zgrubienia, które w niektórych miejscach zaczną pękać, a psb zaczyna się marszczyć, to dopiero można zacząć podlewać.
Boję się jednak, że całkiem wyschną korzenie. Poradźcie, co mam zrobić. ;:65
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Matko, dlaczego one rosną w ziemi :?: :?: :?: Jak korzenie mogą w czymś takim oddychać?
Powinny rosnąć w podłożu storczykowym... Przesadź je koniecznie i namocz korzenie po wyciągnięciu ze starego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Norbert, może źle się wyraziłam. Oczywiście to podłoże storczykowe (sklepowe), tylko na wierzchu tak źle wygląda. Spryskałam trochę wierzchnią warstwę i wygląda dużo lepiej.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Możesz już powoli wznawiać podlewanie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ekspresja pisze:Norbert, może źle się wyraziłam. Oczywiście to podłoże storczykowe (sklepowe), tylko na wierzchu tak źle wygląda. Spryskałam trochę wierzchnią warstwę i wygląda dużo lepiej.
Wygląda jak ziemia, ale ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ratunku :!:
Dziś zabrałam z zimowania Dendrobium, aby troszeczkę podlać i przenieść w cieplejsze miejsce i moim oczom ukazało się zjawisko nie do zaakceptowania. Może od początku. Roślina stoi w osłonce, gdzie na dnie keramzyt zalany jest wodą. Jeszcze tydzień temu wyjmowałam doniczkę, aby sprawdzić, czy woda nie wyparowała. Nic nie wskazywało na tragedię....woda była. Dziś, kiedy podniosłam doniczkę, w wodzie na keramzycie ujrzałam tysiące białych robaczków, o mało nie dostałam zawału. Ręce mi opadły i nie wiem co mam robić. Przelałam maleńką ilością wody i wypłynął jeden robak...teraz już z doniczki nie wyjdą, bo mają wilgotność. ;:145
Moje pytanie brzmi: czy w takim stanie bliskim kwitnieniu, mogę go przesadzić. Jak muszę, to czy jest szansa wypłukania na tyle korzeni, żeby żaden szkodnik nie został.
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź.;:65
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Te robaczki nie są groźne, pojawiają się tam gdzie jest stała wilgotność. Osobiście zdarzało mi się znaleźć na podstawkach, kiedy obficiej podlewałem, nic z nimi nie robiłem specjalnego oprócz zmycia z podstawki pod bieżącą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Uspokoiłeś mnie, robaczki zmyłam i jak na razie nowych nie widać. Martwi mnie jednak żółknięcie liści na młodych pseudobulwach. Od dołu już są łyse, tylko sterczą wypustki kwiatowe....czyżbym za późno zabrała w zimowania i z braku wody wyschły :?:
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”