Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Doskonale rozumiem, że to nie automat (nawet dwa zegarki nastawione na tą samą godzinę po jakimś czasie okazuje się, że i na nich jest różnica). Natomiast chodzi mi o to czy lepiej postawić je teraz na parapecie z różnicą temperatur, by być może dojrzało tyle ile mu jeszcze brakuje, zawiązało pączki i zakwitło, czy to już nie ma znaczenia, bo albo przekwitło, albo skoro było wcześniej chłodzone - to już coś tam ta różnica temperatur zdziałała i wkrótce pojawią się pączki. Planowałam je początkowo postawić póki kwitnie/zdobi nie na parapecie, ale w jego pobliżu (a w tym miejscu już raczej różnicy temperatur nie będzie). Co robić w takim przypadku? Czekać aż przekwitnie na tej jednej pseudobulwie i wtedy dać w różnicę temperatur, by zawiązało pączki na tej drugiej?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Swoje traktuje normalnie czyli teraz na jesieni ograniczyłem podlewanie - tak przez parę tygodni i wstawiłem na zimowisko - czyli z temperaturą nieprzekraczającą ok. 18 stopni. Nie pamiętam dokładnie, ale w zeszłym roku miałem jesienne kwitnienia więc może jeszcze zakwitnie na drugim psb.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ninia pisze:Czy ktoś doświadczony w uprawie tych storczyków mógłby się wypowiedzieć i doradzić czy powinnam postawić na parapet okienny to dendrobium z różnicą temperatur, bo jest szansa, że zawiąże pączki na tej drugiej pseudobulwie?
Myślę, że jest mała szansa na kwiaty na tej drugiej psb. Rośliny jednak zachowują się różnie. Moje dendrobium np.wypuściło kwiaty nawet na zeszłorocznych (już przekwitniętych) psb, co zdarza się b.rzadko. Ja zostawiłabym storczyka póki kwitnie w reprezentacyjnym miejscu. Dopiero po przekwitnięciu dałabym na zimowisko, zwłaszcza że młode psb muszą jeszcze dorosnąć.
Zrobisz oczywiście, jak uważasz...decyzja należy do Ciebie. Powodzenia. :)
Pozdrawiam:)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Właśnie wczoraj wieczorem zdecydowałam i postawiłam je w bardziej reprezentacyjnym miejscu, gdyż to jednak dla kwiatów go kupiłam a po kwitnieniu postawię na chłodniejszym parapecie i co będzie to będzie.
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dzisiejsze kwitnienie: trzy doniczki ustawione w jeden kosz do dekoracji domu po choince :wit

Obrazek
Przepraszam, że "leżą", nie umiem się dogadać z tabletem, może ktoś poprawi - proszę.
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Moje dendrobium zaczyna przekwitać, a kwitło tylko miesiąc - czy Wasze kwitną dłużej :?:
Teraz mam pytanie jak postępować dalej z rośliną, ponieważ wypuściła w sierpniu psb, która już dojrzała. Obecnie roślinę podlewam, bo kończy kwitnienie. Czy po przekwitnięciu mam zaprzestać podlewania, aby ta psb wytworzyła pąki.
Nadmieniam, że na razie nie wychodzą nowe psb z podłoża.

Obrazek

@Ninia
Jak tam Twoje Dendrobium :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Wypuszczone psb z sierpnia nie jest dojrzałe do kwitnienia. Dendrobium zakwita na nowych psb po upływie około roku. Tak więc to sierpniowe powinno zakwitnąć dopiero latem. I oczywiście w tym okresie nie ma potrzeby żadnego przesuszania podłoża. Dendrobium jest wtedy normalnie w fazie wegetacji.
Jeśli chodzi o kwitnienie moje kwitło nieco dłużej, bodajże około 1,5 miesiąca. To było kwitnienie zimowe. Długość kwitnienia może zależeć od wysokości temperatury, im wyższa tym kwitnienie może być krótsze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Ekspresja po przekwitnięciu postawiłam na chłodny parapet, ale nie pokazały się żadne pączki na tej drugiej pseudobulwie i pomimo, iż zaprzestałam podlewania zaczęły wyrastač kolejne malutkie pseudobulwy - no i zaczęłam trochę je podlewać jakiś miesiąc temu (w tej chwili dendrobium postawiłam na południowym parapecie by miało dużo światła).
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Norbert rozumiem, że mam teraz więcej podlewać i zacząć nawożenie.
Zupełnie nie wiem jak się roślina zachowa. Pożyjemy - zobaczymy, znów pozostaje obserwacja i wyciąganie wniosków. ;:219
Ninia pisze:pierwsze kupione w roku ubiegłym obecnie chłodzi się na nieogrzewanym poddaszu na parapecie okna południowego - mam nadzieję, że zawiąże pączki i zakwitnie
Czy kwitnie :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Tak, zaczynasz stopniowo normalnie podlewać i nawozić. Możesz wystawić na cieplejsze stanowisko, to powinno pobudzić pojawienie się nowych psb.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dendrobium nobile

Post »

Witam., Od razu na wstępie zaznaczam, że wyszukiwarka zgłupiała i nie znalazła osobnego tematu o uprawie Dendrobium tylko same identyfikacje - co to za kwiatek. Jeśli coś, to proszę admina o przeniesienie mojego posta do odpowiedniego tematu.
Ok teraz do rzeczy
Moje Dendrobium puściło w zeszłym roku mnóstwo nowych gałązek, ale żadna nie urosła na taką wysokość jak pierwsze dwie łodygi tylko zatrzymały sie jak na zdjęciu widać i tak jakoś powyginały. Te nowe łodyżki cały czas są twarde, sprężyste nie żadne tam sflaczałe, tylko czemu tak skarlałe porosły. Pomysły jakieś?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Jeśli liście wyrosły skarlałe, to problem leży po stronie nieprawidłowego nawożenia - zły nawóz, zbyt rzadkie nawożenie. Druga sprawa, może być nieprawidłowe stanowisko, zbyt ciemne. Trzecia, nieprawidłowe podłoże.

Przeniosłem Twój wątek do sekcji storczyków i do już istniejącego wątku. Przeczytaj o warunkach uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ola_D
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 mar 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witam

Ponad 2 tygodnie temu dostałam storczyka kupionego w kwiaciarni. Początkowo miał tylko kilka kwiatów, ale szybko rozkwitła reszta pąków i pięknie to wyglądało.

Niestety, zauważyłam, że zaczynają mu żółknąć i odpadać liście, a dodatkowo 2 malutkie nowe pseudobulwy, które początkowo były ładne i zielone, teraz zbrązowiały i źle wyglądają, jakby obumarły.

Stoi w pokoju z oknem wschodnim. Raz go podlałam wodą demineralizowaną i zraszam co około 2 dni, ale nie polepsza mu się.

Może to być wina podłoża? Albo zmiany warunków po przyniesieniu do domu? Jeśli to podłoże, to gorsza dla rośliny będzie wymiana w trakcie kwitnienia, czy niewymienienie złego podłoża?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”