Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Oriental Smile Fantasy to też hybryda Nobile, tyle że oznaczona i trudno dostępna. Doprowadzić do kwitnienia tak samo łatwo jak te marketowe, kwitną już młodziutkie rośliny. Problemem to jak dla mnie jest uzyskanie imponującego kwitnienia, żeby to nie było kilka kwiatów, a cała roślina obsypana kwieciem, jak u Yamamoto.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Moje hybrydy D. nobile kwitną bez specjalnych zabiegów. Szczerze mówiąc, myślę, że to zasługa hydroponiki. Kilka miesięcy temu kwitło też D. nobile gatunkowe.
Uzyskanie dużej ilości kwiatów jest możliwe, jeśli roślina jest w pełni sił- dorosła. Tu zdjęcie D. Love memory

Obrazek

Natomiast D. Oriental Smile Fantasy- jest młodziutką rośliną, nie ma nawet roku. Bardzo się cieszę , że już zakwitło :)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Mówisz hydroponike stosujesz do Dendrobium. Ja mam Phalaenopsisy w hydro ale jakoś tych cienutkich korzenie z Dendrobium boję się do hydro dawać. A co stosujesz keramzyt czy coś adekwatnie zmniejszego w strukturze w stosunku do wielkości korzonków ?

Ja moje Nobile przesuszyłam i przechłodziłam i już sporo pąków widze.Ale może nie trzeba było się tak męczyć jak mowiłaś że nic szczególnego nie robisz z hybrydami D. Love Memory pięknie Ci zakwitło. Co raz bardziej mi się Dendrobium podoba. Muszę sobie kupić ;:303
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Marta, rozumiem Twoje obawy- też tak miałam. Ale .... "dorobiłam się" dość dużej ilości storczyków i podlewanie stało się zbyt czasochłonne (: To i inne przyczyny spowodowały decyzję o przejściu na hydro.
Wracając do dendrobium- stosuję zwykły keramzyt kupiony w sklepie ogrodniczym. Możesz oczywiście dać do dendrobium drobniejszą frakcję- zgodnie za zasadą- drobniejsze korzenie- drobniejsze podłoże. Przy uprawie dendrobium zwróciłabym uwagę na jedno- mała doniczka. One lubią rosnąć w ciasnych doniczkach. W za dużych korzenie gniją (:
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Hmm właśnie to bolesne podlewanie, ale też widzę, że im lepiej w hydro. No nic muszę spróbować jedno Dendrobium Phalaenopsis włożyć do hydro i zobaczyć, co z tego wyniknie. A jak będzie ok to Nobile na wiosnę przesadze ;:333
Dzięki za poradę - na pewno skorzystam ;:108
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Piękne kwitnienie Rena, nie żebym była zdziwiona :)
Rzadko kiedy widuje się Oriental Smile Fantasy z podobną ilością kwiatów, ale wierzę, że akurat Tobie się uda :)
Awatar użytkownika
madzia198533
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 31 sty 2017, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witam serdecznie. Mam problem z dendrobium sa-nook. Zaczął kwitnąć i niestety pączki rosna i odpadają. Zaczynaja usłychać. Proszę o radę. Jest on u mnie z rok czasu i to jego pierwsze kwitnienie.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dendrobium to on którym piszesz to nie jest typu Nobile tylko typu Phalaenopsis.
Mam ich parę szt i nigdy mi pąki nie opadały. Wrzuć foto rośliny chce zobaczyć jak wyglądają psb u niej.
W sumie to nie jest wymagający storczyk przynajmniej w mojej ocenie.
Foty może cos wyjaśnia.

I napisz coś o warunkach uprawy- na jakim oknie stoi, jaka temperatura, wilgotność to bardzo istotne.
Awatar użytkownika
madzia198533
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 31 sty 2017, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Obrazek
To ten z pączkami. One nie kwitna tylko odpadaja. Stoi na oknie wschodnim, po zakupieniu wypuścił 3 bulwy nowe. Wilgotnosc wacha sie od 55 do nawet 70.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Problem może leżeć w zbyt wysokiej temperaturze. Masz włączony grzejnik?
Ile czasu minęło od zakupu? Nie przemarzł podczas transportu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Lepsza by była foto "z profilu" wydaje mi się że psb są ładne i nie pomarszczone, więc raczej przesuszenie rośliny odpada. Pozostają albo przeciągi (moje akurat nie wrażliwe na to), albo kaloryfer (u mnie w kuchni wyłączony bo bez tego ciepło).

A w jakiej fazie rozwoju one opadają bo na zdjęciu wydaje się że wszystkie są na miejscu...
Awatar użytkownika
madzia198533
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 31 sty 2017, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

To zdjecie jest może z kilka dni przed tym jak zaczynają sie marszczyc i odpadac. Mam różne storczyki i o tym czytalam ze faktycznie jest dość prostym w uprawie. Mam wachania temperatur od 17 do 22 i czasami wietrze. Może go przeniose na inny parapet. Ładnie wypuścił pedy ale cos jest nie tak.

-- 2 gru 2017, o 20:19 --

Obrazek
To jest zdjęcie zrobione teraz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Jeśli go wietrzysz, to zapewne go przewiało a czego storczyki nie lubią. Musisz go przestawić na inny "nie wietrzony" parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”