Grzyb/pleśń w podłożu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Tylko nie przedobrzyj z tym przesuszaniem bo może się to odbić opadaniem kwiatów :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

spróbuje.znaleźć złoty środek;-) póki co wyciągnęłam go z osłonki i stoi na parapecie w samej doniczce, może mu dorobie dziurki to będzie lepsza wentylacja:-D
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Malachite
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z podłożem orchidei

Post »

Witam serdecznie, niedawno zaczęłam przygodę ze storczykami. Miesiąc temu dostałam kolejnego, ale dziś przy podlewaniu ogarnęło mnie lekkie przerażanie. W doniczce na podłożu widoczny jest tak jakby piasek - malutkie białe kuleczki, których jest cała masa. Czy to jakaś choroba? Coś można z tym zrobić? Proszę serdecznie o pomoc. Roślinka kwitnie w najlepsze, chociaż jeden z liści zaczyna usychać - pojawiła się wokół niego brązowa obwódka.
https://picasaweb.google.com/malachite7 ... 9138908290
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z podłożem orchidei

Post »

Korzenie storczyka muszą być jasnoszare, tu widzę zielone od glonów chyba i tym samym nadmiernej wilgoci..Rozwinął się jakiś grzyb.
Malachite
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z podłożem orchidei

Post »

Wyrzucić? Nie chcę grzyba na pozostałych storczykach :-(
shivv
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 lut 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

to i ja się podepnę... ty to masz małe te grzybki... u mnie to jak meduza wygląda :D

http://s16.postimg.org/erawrptg3/DSCI2272.jpg
http://s15.postimg.org/64cl845ze/DSCI2273.jpg

dodatkowo od strony gdzie są te białe nitki (grzybki?) to zaczął od góry żółknąć pęd! ;/ co prawda storczyk kupiony w styczniu już w połowie zakwitnięty... czyżby pora na przekwitanie?... zaobserwowałem też, że dolne płatki niektórych kwiatów marszczą się i "schną" i końcówki robią się różowo-czerwone, i po paru dniach łodyżka kwiatka żółknie i odpada on. To normalne, czy też jakiś bakcyl :D?

http://s8.postimg.org/5332ga8ac/DSCI2274.jpg

dzięki za odpowiedzi. Kąpiele wodne 10 minutowe w odstanej wodzie w każdą niedzielę. stoją bez osłonek na odwróconych podstawkach z "fosą" dookoła :D
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Faktycznie jak meduzy ;:306 no słuchaj, jak storczyk Ci od stycznia kwitnie a mamy maj.. ;:224 to po prostu przekwita :) Storczyki z reguły kwitną ok. 3 miesięcy, choć niektóre krócej albo dłużej :) Twój ładnie się spisał :D To roślina decyduje czy będzie ponownie kwitła na tym samym pędzie i zachowa go zielonego, czy nie i zasuszy go. Twój poszedł druga drogą, żółknięcie i usychanie łodygi, jest czymś normalnym :) To nie choroba ;:306 Teraz musisz dać mu chwilę odpocząć i po jakimś czasie wypuści nowy pęd albo odbije na starym, jeśli jeszcze jakiś zielony tam jest :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Shivv, te grzybki są genialne!! ;:oj
Jak znajdziesz chwilkę, wstaw post ze zdjęciem na jakieś forum fungo... grzybofanów, może ci go rozpoznają i powiedzą czy szkodliwy i co to w ogóle jest za jegomość :D

Ja bym go nie usuwała. Sama mam w terrarium grzybka niewiadomego pochodzenia ( jest w trakcie identyfikowania) i strasznie mnie to cieszy :tan

A storczyk, tak jak napisała Ania, po prostu już się zmęczył kwitnieniem na tym pędzie :wink:
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

dorób dziurki w doniczce, mi się troszkę grzybki zasuszyły ale po podlaniu znowu wróciły do formy :-P bardziej mnie teraz martwi brązowy osad na korzeniach, pewnie od wody, chociaż podlewam falki przegotowaną odstaną wodą:-) okłady z płatków nasączanych wodą z sokiem z cytryny trochę pomaga ale na krótko. a może dodawać trochę cytryny do wody w której je moczę? myślicie że to by pomogło?może nie zaszkodzi falkom?
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Można dodać kilka kropel cytryny do wody, storczyki lubią niższe pH a cytryna je zakwasza :) Ale czy pomoże na osad tego nie powiem.. w każdym razie nie zawsze przegotowanie i odstanie wody wystarcza, wiele zależy od jej początkowej twardości. Niektórzy leją prosto kranówkę, bo mają tak miękką wodę a inni maja bardziej twardą nawet po przegotowaniu.. Jeśli obserwujesz osad to możesz taką przegotowaną i odstaną wodę przemieszać z woda destylowaną :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

u mnie woda jest kepska niestety, spróbuję pokombinować z cytryną, może to coś pomoże ;-) kupować specjalnie dla falków wodę destylowaną mi się nie uśmiecha, chyba że sytuacja i kondycja zacznie się pogarszać:-P jak na razie nie jest zle:-)
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
shivv
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 lut 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

;:306 no beka z tych meduz jest :D i co podlewanie to co raz większe są.. mi też te powietrzne łodygi tak brązowieją... a słuchajcie... używam co 4. podlanie nawozu rozcieńczanego w wodzie.. myślicie, aby dokupić jeszcze jakąś odżywkę... bo kwitnie mi storczyk inny, puścił 2 pędy już mają ok. 20 cm i pierwsze zalążki pąków widać.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: rosną sobie grzybki w.. podłożu storczyka

Post »

Dusiaaa jeśli będziesz mieszać pól na pół wodę przegotowaną i destylowaną to nie wykosztujesz się tak bardzo :)

shivv chyba miałaś na myśli korzenie powietrzne bo nie ma czegoś takiego jak łodygi powietrzne :D Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo nie mówisz jakiego nawozu używasz, nie mówisz jaki ma skład a właśnie skład trzeba dostosować do cyklu wegetacyjnego storczyka :) Gdy wypuszcza od pęd warto odżywiać go nawozem z przewagą potasu i fosforu a kiedy przekwita - nawozem z przewagą azotu aby ładnie rozwijał korzenie i liście. Jest osobny wątek o nawozach, wpisując to hasło w wyszukiwarkę na pewno dowiesz się więcej ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”