Grzyb/pleśń w podłożu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: pleśń w doniczce

Post »

Nie wyciągałam storczyków z doniczek. Jakbym je już wyciągnęła, to bym usunęła zgniłe korzenie. Zebrałam tylko wierzchnią warstwę podłoża i mam zamiar przesadzić storczyki do całkiem nowego podłoża jak poprzekwitają.
Zielone korzonki widać przez przezroczystą doniczkę.
Moje osłonki są za ciasne, więc teraz storczyki oddychają przez podziurawioną pojedynczą doniczkę.
Wciornastek to raczej nie jest, inaczej wygląda.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: pleśń w doniczce

Post »

Rozumiem :)

Ale jak się pojawi coś niepokojącego w stylu zmarniałe liście, to lepiej wyjmij bez względu na kwiatki. Nie pytaj jak wyglądały korzenie mojego, gdy wyciągnęłam go z doniczki, gdy już mu żółkł trzon.. szkoda, że nie zrobiłam zdjęcia tego, do jakiego stanu doprowadziłam swojego pierwszego falka :wink: byłaby przestroga, bo przypadek identyczny (z tym, że pleśnieć zaczął mi, gdy próbowałam go odratować, a co w efekcie się nie udało :( )

Powodzenia i daj znać jak się potoczyła sprawa :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Gbr___
100p
100p
Posty: 137
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyby w podłożu ?

Post »

Storczyk ponad 3 miesiące później...
Obrazek
Od kilku tygodni przebywa na wolnym powietrzu w półcieniu balkonu.
Żółć spowodowana jakąś chorobą zdecydowanie ustąpiła i storczyk nabrał sił do zakwitu.
END.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Grzyby w podłożu ?

Post »

Nieźle :D

A ta doniczka nie za duża? Im mniejsza tym lepsza :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
kroliczek007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grzyb w podłożu/pleśń ?

Post »

U mojego storczyka pojawiła się pleśń/grzyb? Dosłownie na dniach - przedwczoraj jeszcze tego nie było. Cały kwiatek ma się dobrze - nawet puszcza pęd kwiatowy i na niektórych korzeniach również widać nową ładna tkankę. Był własnie dziś drugi raz podlewany/czyli moczony w wodzie z nawozem do storczyków florowit.Czy to mogło mieć wpływ. Nie wiem, czy to grzyb? Ponoć grzyby służą tym kwiatkom, ale jak mniemam nie takie.
Co robić? Przesadzać?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Grzyb/Pleśń?

Post »

Nie mam pojęcia, może to pleśń.. A pleśń jest wywołana przez grzyba. Hmm.. te dobre grzybki, czyli grzybnia mikoryzowa, z tego co czytałam, mają kształt kulek :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
kroliczek007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lip 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzyb/Pleśń?

Post »

No potwór :) i się sieje szybko!

Mikoryzy nie używałam, chyba przez te mega upały się grzyb posiał. Chyba będę zmieniać podłoże, nie chce by padł gdy własnie puszcza pęd i nowy liść
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Grzyb/Pleśń?

Post »

Ze swojej strony mogę powiedzieć jedynie, że czytając Forum wiem, że na grzyby stosuje się przetarcie/przemycie korzeni Topsinem, poszukaj może pod tym hasłem w wyszukiwarce :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
esculap72
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grzybobranie

Post »

Witam! To mój pierwszy post na forum, tak że na wstępie witam wszystkich. Kilka słów o mnie. Storczyki podobały mi się dawno, ale ozdabiać nimi mieszkanie zaczęłam rok temu. Powolutku powiększam moją kolekcję, nie ukrywam, że póki co posiadam roślny "marketowe". Czytam książki, przeglądam fora jak mam jakieś wątpliwości. Natomiast nigdzie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to, co wydarzyło mi się - lub mojemu storczykowi - ostatnio.
Bohater zamieszania - takie sobie zwykłe żółte Oncidium - zawsze wolniej przesychał niż koledzy z parapetu. Nigdy nie podobało mi się jego podłoże, ale ponieważ zakupiłam go kwitnącego, więc nie chciałam nic kombinować, aby kwiaty zdobiły go jak najdłużej. Storczyk przekwitł, wypuszcza nową pseudobulwę, pozostałe jeszcze się nie marszczą, wszystko super. 10 dni temu, podczas rutynowego podziwiania, zauważyłam - grzyba z kapeluszem. Oczywiście nie jest to kania, ani borowik niestety, tylko jakieś świnstwo, które urosło w ciągu 3-ech dni na ok. 2 cm. Tydzień nie było mnie w domu, dziś wróciłam, grzyb sobie stoi, aczkolwiek już zasechł, czyli raczej umarł.
Moje pytanie - co robić? Nie ma się co oszukiwać, że w podłożu jest grzybnia. Czy może zaszkodzić mojemu Oncidium? Najchętniej wywaliłabym całe podłoże, ale wszędzie mówi się, że jesień to nie najlepsza pora na przesadzanie. Boję się o nowy przyrost, nie jest jeszcze wyrośnięty, czy taka jesienna przeprowadzka mogłaby mu zaszkodzić?
Proszę o poradę.
Z góry dziękuję za pomoc.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzybobranie

Post »

Witaj eskulapie :D .
Praktycznie sam sobie odpowiedziałeś skąd grzybek.W końcu....też mamy sezon :;230
Grzybek był i go nie ma.....a... dość często pojawiaja się w naszych uprawach.To idealne środowisko dla nich.
Pojawiają się i znikają ;należą do krótko żyjących 2-4 dni. A bywaja w różnej formie/mniejsze ,większe i takie na długich nóżkach i trójkątnym kapelusiku, okrągłe większe blaszkowe ..../
Szkody nie robią i nie ma powodu aby wymieniać podłoże.

Pozdrawiam JOVANKA
esculap72
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grzybobranie

Post »

Z pewnym opóźnieniem. :oops: Bardzo dziękuję za info.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Słuchajcie.. u niektórych moich storczyków zauważyłam dziś na podłożu dziwny nalot jakby pleśń :( Jest ona na podłożu z wierzchu lub u nasady patyczków wbitych w podłoże.. Storczyki nie mają mokro bo mocze je raz na 3 tygodnie, skąd więc to wynika? Czy to pleśń czy jakaś mikoryza? Smutno mi jak to zobaczyłam :( Storczyki były moczone ok. 2 dni temu dlatego mają wilgoć..


Tutaj u nasada patyczka i starego zeschniętego pędu.. Ten storczyk wypuścił młody pęd, więc tym bardziej nie chciałabym aby mu coś dolegało :/
Obrazek

Ten storczyk jest moim najdorodniejszym, takie mam wrażenie i nic mu nigdy nie dolegało a teraz? Sami popatrzcie.. Ten nalot jest na korze z wierzchu.. Ten storczyk puszcza boczny pęd.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Co to jest? czy powinnam mieć powody do zmartwień? Powiem, ze pojawiło się to niemal z dnia na dzień.. a może za długo używałam guano? czy powinnam przelać storczyki topsinem? Wewnątrz doniczki nic takiego nie zaobserwowałam..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Prośba o ocene stanu STORCZYKA

Post »

Dufin,

Ja myślę, że powinnaś zastosować topsin ale tylko na te zmienione miejsca. Sama miałam na jednym storczyku podobną sytuację, na jednym korzonku na wierzchu, ale teraz i tak usechł i zgnił (bo był taki suchawy od początku) i będę musiała usunąć/zeskrobać welamen i zostawić sam nerw.. :wink:

A czemu tak się dzieje, to nie wiem, sama miałam to na jednym storczyku tylko, a traktuję każdy tak samo..

Mikoryza wygląda inaczej - białe kuleczki i nie jestem pewna czy jest ona też na wierzchu :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”