Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  
Autor Wiadomość
Katharsis
 Tytuł: Wełnowiec - wełnowce na storczyku
PostNapisane: 20 maja 2007, o 15:48 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Witam,

Kupiłam ostatnio falka do reanimacji i przesadzając go zobaczyłam że z podłoża wybiega coś białego, podobnego do wełnowca ale bez czułków :twisted: .To coś miało ok 5mm długości szer 3mm.Czy ktoś wie co to takiego i czy będę miała z nim jakis problem?

Kasia

Obrazek Obrazek Obrazek

Jovanka
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2007, o 19:14 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

---
Witam :P

Jak wybiegało to pewnie ...stonoga murowa- jakieś jeszcze małe :roll: . Jest podobieństwo, ale wełnowce też lubią być różne i nie wszystkie maja czułki długie.A ....wogóle one są leniwe i nie biegają.

Stonogi lubią chować się w doniczkach i pod nimi , więc ...jest prawdopodobieństwo nabycia za friko , ze sklepu.

W przypadku wełnowców konieczny jest przegląd dokładny storczyka-
polecam lekturę wątku

http://swiatorchidei.art.pl/viewtopic.p ... db0c01968b

na stonogi i inne krocionogi nie stosujemy radykalnych środków, należy je przepłoszyć
z podłoża-dla nich to są kryjówki .

pozdrawiam Jovanka :P

ANETA
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2007, o 21:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
A mnie się wydaje, że to właśnie jest ten ohydny Wełnowiec korzeniowy ;:110

Jovanka
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2007, o 22:41 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

---
:lol: Kasia napisała
....z podłoża wybiega........

A wełnowce nie biegają :lol: :lol: - to ślamazary niesamowite ,szkodzą zupełnie dobrze w miejscu.
Przewaznie te korzeniowe sa mniejsze-ich charakterystyka,
..Wełnowce korzeniowe (Ripersia falcifera) - zwane popularnie mszycami korzeniowymi, są jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników. Są trudne do wykrycia, gdyż żerują na korzeniach w suchym i przepuszczalnym substracie. Ciało szkodnika jest pokryte białym woskowym nalotem. Żerując snuje białe niteczki jak pajęczynę. Łatwo ten splot odróżnić od splotu korzonków, gdyż jest od nich bielszy.
Zerując w ukryciu, powodują osłabienie rośliny, żólknięcie liści i ogólnie...utratę wigorności rośliny.

Te zewnętrzne - jest ich kilkanaście odmian ,w wyglądzie też - wg charakterystyki
Wełnowce (Pseudococus sp.), czyli powszechnie znane mszyce wełniste. Samice rozpoznać można po białej wydzielinie pokrywającej ciało, przez co przypominają kłębuszki wełny.
Często spotykamy na storczykach formę /w nazwie ma longi.../taka jak prezentowałam
w wątku na forum storczykowym-link podałam wcześniej.
:lol: to mój osobisty :lol: złapany na gorącym uczynku.

Stonoga murowa oniscus asellus - zawsze ucieka :lol:
- już na forum dyskutowaliśmy--->temat "co mi zżera storczyki", jest w temacie również link, aby to brzydactwo zobaczyć ,często jest lekceważone ale tak samo często przynosimy do domu z ogrodów i sklepów .
podaję dla przypomnienia
http://images.google.pl/images?gbv=2&sv ... us&spell=1

Obecność wełnowców--->to zawsze jakby watka,niteczki w podłożu pajęczynka lokalna również+ osobniki dorosłe.
Kasia i tak musi teraz dobrze przejrzeć swojego storczyka aby wogóle wykluczyć TO ,co
może szkodzić .Wszystkie szkodzą, jest tylko kwestia metody i środków.A tu trzeba być pewnym co TO?
Ja nie jestem pewna-polegam na wskazówkach zachowania. A z wyglądu są...podobne.

pozdrawiam Jovanka

Katharsis
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2007, o 07:30 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Dokładnie pooglądałam podłoże i tego nieszczęsnego robala. Nie zauważyłam żadnych niteczek, splotów itp. Co do ruchliwości to mąż miał problem żeby zrobić zdjęcie, bo mu zwiewał.
Zmieniłam podłoże i będę obserwować ;:16 . A czy wełnowce wychodzą na powierzchnię czy tylko niszczą korzonki (nie wiem czy będą jakieś zewnętrzne oznaki-jakieś pajęczynki itp)?

Kasia

Katharsis
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2007, o 07:54 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
A i jeszcze... oglądałam stronkę którą poleciła mi Jovanka i chyba odnalazłam szkodnika. Wydaje mi się że jest podobny

Obrazek

Jest to EUROPEAN SOWBUG (mam nadzieję) tylko zastanawia brak czułkówu mojego (patrzcie jak się zaprzyjaźniłam z robalem he he he :D)

KaRo
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lip 2007, o 17:54 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1
Czy ten wełnowiec jest u Ciebie na storczyku? :(

❤ KaRolinki

Reposit-09
 Tytuł:
PostNapisane: 23 lip 2007, o 23:45 
Konto usunięte na prośbę.

---
Pozbywałam się wełnowca m.in. na crassuli, na sępoliach i na kliwii. Jeszcze nie spotkało mnie nieszczęście ataku tego paskudztwa na storczykach.
Stosuję bardzo prosty, ale pracochłonny sposób - biorę patyczek z wacikiem, nasączam go denaturatem (choc ponoć lepiej jest sporządzić roztwór z wodą w skali denaturat:woda - 2:1) i po kolei usuwam nim wszystkie szkodniki, co jakiś czas przepłukując wacik w wodzie i ponownie maczając go w denaturacie. Czasem to wystarczy, czasem "sprzątanie" trzeba powtórzyć po paru tygodniach. Niestety wełnowce lubią ciasne miejsca, gdzie np. wyrastają łodyżki (czyli tuż przy ziemi) i listki (na ogonkach liści) - są to miejsca trudno dostępne dla patyczka ;:24 A wpychając go na siłę można uszkodzić roślinkę :(
Mimo wszystko i tak uważam, że wełnowce są stosunkowe łatwe w likwidacji, bo są dosyć duże, dobrze widoczne i "chadzają" po poszczególnych liściach samotnie" lub w kilka sztuk (o ile nie zapuści się roślinki), a nie stadnie, jak np. mszyce czy przędziorki.
Wpisz w wyszukiwarkę hasło: "wełnowiec szklarniowy" i poczytaj, co na jego temat piszą na stronce o storczykach.
Powodzenia w walce! ;:333

Jovanka
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lip 2007, o 00:25 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

---
Witam :P

Są środki w sprzedaży ;:108 - skuteczne,sprawdzone. Jest kwestia umiejętności zastosowania tzn. ponowienia ochrony po pewnym czasie , ze względu na rozwój szkodnika w jego cyklu życiowym.
Konieczna jest ocena inwazyjności przed zastosowaniem śr.chemicznych .
Nie zawsze jest to niezbędne !!!!!
Bardzo często wystarczą środki podręczne o których pisała Kari + dobra pielęgnacja.

Ułatwię troszkę poszukiwania materiału
podam link do mojego opracowania tematu o wełnowcach w ramach prac własnych nad skatalogowaniem brzydactw, które trapią storczyki i nas.
Być może po zakończeniu tematu juz całościowo , zrobię ściągę również dla potrzeb tego działu.
Póki co :P mozna w kontretnym temacie skorzystać już:

http://swiatorchidei.art.pl/viewtopic.p ... db0c01968b

pozdrawiam Jovanka ;:100

goldenred
 Tytuł: Wełnowce
PostNapisane: 23 lut 2008, o 14:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Moje storczyki atakowane są przez wełnowce. Niszczą pędy kwiatowe, liście i same kwiaty. Jak je tępić? Póki co usuwam je mechanicznie i myję rośliny, ale robactwo niestety powraca pochowane w różnych zakamarkach. Czy jest jakaś skuteczna metoda zwalczania tego paskudztwa?

Justyna
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lut 2008, o 19:52 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Ja używałam preparatu zakupionego w Praktikerze za ok 27 zł PROVADO PLUS AE Spray 200ml firmy Bayer. Użyłam go ze dwa razy i na razie od wakacji jest czysto, wełnowiec nie atakował jak do tej pory. Jeśli mydło nie pomaga, to proponuję użyć tego preparatu.
Ten preparat jest w spray-u, więc tylko porządnie spryskałam storczyki (szczególnie liście).

goldenred
 Tytuł: Provado Plus
PostNapisane: 26 lut 2008, o 14:52 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Justyno, a czy ten preparat można stosować w warunkach domowych, czy tylko szklarniowych? jakie trzeba zachować środki ostrożności? bardzo jest toksyczny?

Lana
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, o 16:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja nie Justyna, ale ci Goldenred odpowiem, bo także stosowałam już ten preparat. Dodam tylko, że skutkuje w przypadku wiekszości innych ;:214
Co do toksyczności i zasad stosowania wszystko jest opisane na preparacie. Swoje storczyki trzymam jak większość w mieszkaniu, ale opryskiwać powinno sie raczej nie w przestrzeni zamkniętej, lub w innym pomieszczeniu, w którym normalnie sie nie przebywa.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Justyna
 Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2008, o 18:46 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Dokładnie instrukcja brzmi: środek owadobójczy w formie dyspensera aerozolu, o działaniu żołądkowym i kontaktowym, przeznaczony do zwalczania mszyc, wciorniastków, mączlika szklarniowego czerwców (tarczniki, misczniki, wełnowce) i przędziorków na roślinach ozdobnych i uprawianych przez amatorów w mieszkaniach, na balkonach i w ogrodach. W roślinie działa układowo. Opryskać roślinę z odległośći 30-40 cm tak, aby była wilgotna i nie tworzyły się krople. Zabieg wykonywać po wystąpieniu szkodników lub po zauważeniu pierwszych uszkodzeń na roślinie spowodowanych przez szkodniki. BAYER PROWADO PLUS AE

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 96 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości