Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Poza tym zrobiłabym kilka dziur po bokach plastikowych doniczek, żeby korzenie mogły sobie pooddychać. Przy okazji poobserwuj stan korzeni tych w doniczce. :wink:
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Ja również przeżywałam do niedawana brak kwitnień na niektórych egzemplarzach - i wiecie co ... dałam sobie spokój. Próbowałam niemalże wszelkich metod na forum opisanych, a storczyk jak zaklęty - stał i stał. Poza zielenina i korzeniami nie działo się nic więcej. Owszem, czasem zabiegi tudzież różne zaklęcia ;) pomagają, ale też wiem z doświadczenia że poza standardową pielęgnacją roślin potrzebny jest czas. Czasami kilka miesięcy, czasami nawet i 2 lata aby doczekać się własnego kwitnienia.

Storczyki uczą cierpliwości, przynajmniej niektóre.

Z ciekawostek powiem Wam tyle - miałam taki przypadek, że storczyk kupiony za 5 zł w kwiaciarni po kwitnieniu nie wypuścił mi pędu przez wiele miesięcy. Już miałam go wynieść pod śmietnik aby jakaś "babcia" go sobie przygarnęła, lecz przeszła mi przez głowe myśl, że dam mu jeszcze 2 tygodnie szansy na pędzik, a jak nie - to won !! To było dawno temu i ... podziałało. Minął dokładnie 12 dzień a po obejrzeniu rośliny zauważyłam że wypuszcza pędzik !!! Może to i nadzwyczajny zbieg okoliczności, tak to traktowałam, ale po tym jak opowiedziałam o tym kilku osobom potwierdziły mi, że czasami kwiatki trzeba postraszyć, żeby pokazały na co je stać :) Dodam, że to mój najpiękniejszy storczyk niespodzianka, z ogromnymi pełnymi kwiatami w kolorze śliwkowym :)
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Sahe jak się człowiek naogląda tych pięknych kwitnień to od razu szaleje i biegnie z portfelem do sklepu... :;230 ja tak się naoglądałam zdjęć phal. belliny, że sama dzisiaj zamówiłam phal. bellinę var blue i już podskakuje z radości jak głupia :tan co z tego, że jest kapryśny w uprawie, co z tego, że kosztuje tyle ile dobra bluzka, co z tego, że mogę go zgładzić jeśli dobrze się nim nie zaopiekuje, ale to uczucie radości jest bezcenne :tan
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

No więc Natko gratuluję zakupu, życzę powodzenia w uprawie, widzę, że jesteś jeszcze bardzo rozgorączkowana tym faktem :) ja też tak kiedyś miałam - kupowałam wszystko z sukulentów - sadzonki, przeceny, dojrzałe okazy. Skończyło się zachwaszczeniem parapetów a po kilku miesiącach usunięciem 90% egzemplarzy, gdyż część z nich nie przyjęła się, kilka zmarło śmiercią naturalną, itd.

Teraz do wszelkich zakupów - patrz: storczykowych podchodzę z lekką powściągliwością choć kocham je nad życie !!! :D rozważny zakup odpowiedniego egzemplarza (choćby do reanimacji) to pierwszy krok w powodzeniu hodowli ;)

Lecz ten etap chłonięcia wszystkiego co się tylko w zasięgu wzroku pojawi chyba każdy miłośnik roślin musiał przejść :roll:
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Sahe storczyki z przeceny owszem kupuję i reanimuję. Docelowo robię to po to by później przy okazji urodzin imienin itp obdarować bliskiego zdrowym pięknie kwitnącym storczykiem. W swojej kolekcji owszem z falenopsisów posiadam kilka marketowych hybryd ale tylko dlatego, że był to prezent od kogoś :wink: powoli uzbrajam się w botaniczne odmiany falenopsisów lub inne rodzaje storczyków, które według mnie są ciekawe barwą czy też kształtem.

P.S. a co do prezentów, kto by się nie ucieszył ze zdrowego okazu storczyka? Wiadomo, że prawie wszystko co jest sprzedawane po marketach czy sklepach ogrodniczych ma niemiłe "niespodzianki" w podłożu chociażby.

Owszem kocham te kwiaty i cieszę się z każdego zakupu. Jednak podchodząc rozsądnie do sprawy nie mam zamiaru "zachwaszczać" parapetów (zwyczajnie dlatego, że nie mam na to miejsca). Reanimowane falki odżyją, będą ładnie kwitły to i zostaną podarowane w prezencie. Tak samo odnośnie sadzonek, jeśli uda mi się wyhodować, więcej to albo się wymienię na jakiegoś innego storczyka albo nadwyżka zostanie przeznaczona na prezent.
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

To chyba mam szczęście bo mam bardzo dużo hybryd marketowych i w żadnej nie miałem żadnej "niespodzianki" ;:304
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Radku z pewnością miałeś dużo szczęścia. Gdziekolwiek bym nie poszła to widzę np skoczkonogi w podłożu, a o ziemiórkach już wolę nie wspominać...ale to jeszcze nic! przędziorki to zgroza :shock: W tych zdechlakach z przeceny to już jest więcej niż pewne, że będzie jakiś armagedon w środku :;230 podloży też nigdy nie kupuję w obi, w praktikerze czy w jakiejkolwiek kwiaciarni (wszystko jest z ziemiórkami :shock: ). Nie lubię jak coś mi lata w domu... dlatego marketowe hybrydy o ciekawych kolorach, które są przecenione, kupuję, reanimuję i przy jakiejś okazji oddaje w prezencie :wink:
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Pomysłowo :D
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

dzięki Radku :wink: nic tak nie cieszy jak uśmiech osoby obdarowywanej. Poza tym nie miałabym serca iść do marketu kupić storczyka w prezencie i go podarować z "niespodzianką"...(nie zdarzyło mi się jeszcze kupić storczyka w markecie/markecie budowlanym wolnego od wszelkiego robactwa)
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

A ja mam same phalaenopsisy "marketowe" lub z kwiaciarni, zero szlachetnych odmian, tylko popularne ale za to wdzięczne hybrydy, przyznam się że większości z nich nigdy nie przesadziłam a posiadam je w sumie ok. 5 - 6 lat i mają się świetnie !! :D przenigdy nie zauważyłam też w nich żadnych szkodników, przędziorków itp. robactwa. Nie stosuję jakichś wyrafinowanych metod opieki nad nimi, lecz "standardowe" ogólnie zaakceptowane dla storczyków. Znam wszelkie swoje grzechy popełniane przy storczykach (np. nieprawidłowy sposób podlewania) lecz od tylu lat nie zauważyłam aby którykolwiek z nich podupadł z tego powodu. Dopóki liście są jędrne a roślina produkuje nowe korzenie i kwitnie w miarę regularnie to znaczy że chyba wszystko z nimi w porządku ! ;)

Każdy ma swoje metody, ważne aby wyczuć co lubią jego podopieczni.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Sahe, bo falenopsisy nie potrzebują specjalnych metod, wystarczy odpowiednia wystawa, odpowiednie podlewanie, temperatura, nawożenie i sobie rosną. Hmmm co do podłoża to ciekawy sposób 6 lat i zero zmiany podłoża, nie rozłożyło się jeszcze?

P.S. z tym podłożem narzekam, bo wolałabym pójść do pierwszego lepszego sklepu i je kupić ale niestety te które są w ofercie są zainfekowane przez skoczkonogi, wciornastki lub ziemiórki i są kiepskiej jakości, bo szybko się rozkładają i niestety przez to, że sypią za dużo torfu, nie jest takie przewiewne.

Nie mam nic do hybryd sklepowych, odwdzięczają się długim i pięknym kwitnieniem ale ja zamarzyłam sobie odmiany botaniczne. Wyjątkiem są moje liodoro, które są hybrydami.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Z podłożami u moich storczyków wszystko ok, same grube kawałki kory, zgnilizny nie ma, owszem - nie wygląda ono jak nówka sztuka, ale gdyby coś było z nim nie tak, z pewnością bym wymieniła :)

Zresztą napisałam - skoro widzę, że roślina ma się świetnie, to po cóż ją niepokoić bez względu na podłoże ?? Jak zacznie podupadać pomyślę jak jej pomóc :) Nikt nie jest wieczny, storczyki także, podobno osiągają w porywach do 11 lat, często znacznie mniej.

Zgodzę się co do podłoża, widziałam ostatnio w marketach takowe, sam badziew !!! Małe kawałki kory, sporo mchu, i innych sypkich dodatków. Moje najstarsze egzemplarze chyba mają dobra korę bo kilka razy wyjmowałam je z doniczki aby zerknąć co tam słychać, i widać same spore kawałki kory. Gdyby moje kwiaty rosły w takim podłożu jak to, które dziś oferują w marketach, pewnie po 2 latach byłby gnój z tego i papka.

-- 2 sie 2014, o 14:02 --

Kiedyś storczyki były rzadkością w marketach - kwiaciarniach, osiągały dość wysokie ceny, ale i ich jakość pewnie była lepsza. Dziś jak coś już się zrobi popularne, walą masówkę do bólu, tak samo jest z kwiatami. Te nasze popularne hybrydy stłamszone na paletach, poupychane w jakieś wióra a nie podłoże z prawdziwego zdarzenia bez właściwej pielęgnacji szybko marnieją.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Sahe ostatnio na youtubie oglądałam jak masowo sadzą sadzonki falenopsisów, kopara mi opadła ;:oj szok!! :shock: (to chyba była holenderska produkcja) beznamiętnie wsadzają do tego co nazywają podłożem (sypkie badziewie), uciskają nie bojąc się o nic małe wątłe roślinki. To tylko my tak się z nimi obchodzimy jak z jajkiem a i tak w niektórych przypadkach nie chcą rosnąć :;230 Polecam filmik, łatwo znajdziesz na youtube :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”