Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Emilio zwykłe hybrydy też są w stanie wypuszczać listki i pędy i nawet korzonki jednocześnie :wink: wszystko zależy od tego jak silna jest roślina...
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Aniu, masz rację :oops: jak zaczęło dobrze przygrzewać to prawie wszystkie poszły w liście(nawet jeden kwitnący). :wink:
Z pięciu storczyków falków;
Pierwszy reanimowany "C.T." wypuścił młodą roślinkę i już widać młody listek. :heja
Drugi ma trzy duże w plamki kwiaty, a do tego młody listek zaczął puszczać.
Trzeci ma niestety łodygi bez kwiatów, ale młody liść urósł mu do pokaźnych rozmiarów.. :shock:
Pozostałe na kwarantannie wypuszczają i listki oraz korzenie. :D
Jedynie co mogłabym mieć zastrzeżenie do białaska, bo niby puszcza te krzenie i młodego liścia. Ale te brązowe wgłębienia na spodnim trzonie rośliny mnie nie co niepokoją.. :?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Aniu, jednak moje to dziwaki wszystkie. :? Ten drugi co kwitł i wypuszczał młody liść, zaczął przekwitać.. :|
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Karolcia1286
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 kwie 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Proszę o odpowiedź, jaki może być powód braku kwitnienia tego storczyka?

Podlewany, gdy szare są korzenie, przez wstawienie osłonki do wody do wysokości połowy doniczki. Nawożony raczej nie był. Ciężko mi określić, jak był pielęgnowany, ponieważ to storczyk mojej mamy.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

a na jakim stanowisku stal do tej pory? jak daleko od okna, ktora to strona? pln-pld-wsch-zach ? Gdzie teraz stoi?
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Karolcia1286
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 kwie 2014, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

niestety stał na zachodnim, potem na wschodnim, ale cały czas wypuszcza tylko liście..
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

ja bym go zostawila na tym wschodnim oknie, pod warunkiem ze ma sporo rozproszonego swiatla. Nie mam za duzego doswiadczenia w storczykach jeszcze, wiec moze ktos bardziej doswiadczony sie wypowie. Ale jeden z moich storczykow przekwitl w pazdzierniku i dopiero w marcu zaczal rosnac mu basal keiki. Teraz w kwietniu zaczal puszczac nowe korzenie a potem pedy. Wiec jak dla mnie to twoj jest w tej chwili w fazie wzrostu. jeśli puszcza liscie to niedlugo powinien zaczac puszczac pedy i wytwarzac paczki. Moj sie ruszyl niedlugo po tym jak zmienilam sposob podlewania. Kiedys podlewalam go od gory dosc rzadko i to wszystko. Teraz robie tak ze klade go w polmisku, podlewam obficie od gory i stoi przez jakies 2 godziny w wodzie ktora sie wylala az wszystkie korzenie zrobia sie zielone. Potem odstawiam do oslonki zeby calkowicie odciekl. I porobilam tez dziury w doniczkach dla lepszej cyrkulacji powietrza. storczyki to bardzo lubia.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Aga_orchid
100p
100p
Posty: 122
Od: 1 kwie 2014, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

:wit
Na pewno zakwitnie wtedy kiedy będzie gotowy :wink:
Jeżeli nawóz nie był stosowany to pora to zmienić, miesiąc po przesadzeniu do nowego podłoża można zacząć nawożenie z przewagą PK, chociaż są takie uparciuchy które i tak będą rosły w sałatę długo długo zanim puszczą pęd ;:124 cierpliwości trzeba mieć do storczyków jak do dzieci ;:224

Pozdrawiam :D

-- 14 maja 2014, o 21:52 --

Olcia 2 godz. w wodzie to moim zdaniem za długo :roll: no ale każdy ma swoje zasady ;:130

Pozdrawiam :D
Pozdrawiam Aga :)
Moje storczyki: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=75178" onclick="window.open(this.href);return false;
kupię, sprzedam, zamienię: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=76040" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Aga - wiedziałam że ktoś to powie :) Masz rację, że długo. Ale 2 godz. stoi tylko mój storczyk pierworodny, który ma bardzo rozbudowane korzenie. Dlatego też napisałam " aż wszystkie korzenie zrobią się zielone". U niego po prostu tyle czasu potrzeba. Inne moje phalaenopsisy stoją krócej. Wyznacznikiem jest tu po prostu czas, którego potrzebują, żeby woda dotarła do wszystkich korzeni. I tego myślę należy się trzymać.

Sama byłam zaskoczona, jak moja teściowa mi kiedyś mówiła że jej phalaenopsisy stoją w wodzie 24h !!! ;:202 A rosną jak szalone

Karolcia - słabo widać te korzenie na twoich zdjęciach. W sensie nie widzę, żeby były zielone ani srebrne. Widzę więcej brązowego. Ale może to tylko mój komputer albo słaba jakość zdjęć. Ale jeśli nie, to może świadczyć o przegniciu korzeni.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Aga_orchid
100p
100p
Posty: 122
Od: 1 kwie 2014, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Zgadzam się z Olcią że korzenie za mało widoczne żeby określić ich stan ;:108 ja bym i tak nie pędziła go specjalnie do kwitnienia, u mnie na razie jest bardziej zielono niż kolorowo ale nie przejmuję się takie uroki ;:173 odwdzięczą się kiedy będą miały dobre warunki i ochotę 8-)

Olcia jeżeli twierdzisz że tyle czasu w wodzie potrzebuje to na pewno masz rację :wink: właśnie o to chodzi, należy obserwować każdego z osobna żeby je zrozumieć, na początku traktowałam wszystkie tak samo nawozami i podlewaniem ale od dłuższego czasu wiem że każdy ma inne potrzeby ;:3

Pozdrawiam :D

-- 14 maja 2014, o 22:55 --

Szalona Ta Twoja teściowa i jej falki ;:306
Pozdrawiam Aga :)
Moje storczyki: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=75178" onclick="window.open(this.href);return false;
kupię, sprzedam, zamienię: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=76040" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Karolcia - napisałaś że obok rośnie nowy pęd z liśćmi. Na jednym zdjęciu wygląda to tak jakbyś miała basal keika i to dość sporego. Czyli 2 osobniki w jednej doniczce.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Karolcia1286 pisze:proszę o odpowiedź, jaki może być powód braku kwitnienia tego storczyka?

podlewany gdy szare są korzenie, przez wstawienie osłonki do wody do wysokości połowy doniczki, nawożony raczej nie był,
cieżko mi określić jak był pielęgnowany, ponieważ był to storczyk mojej mamy..
Wiele odpowiedzi, a brak na konkretne pytanie. :lol:
Aby ten storczyk puścił pęd kwiatowy, nie zależy to od stanowiska, a od różnicy temperatury między dniem a nocą. Najlepsza temp. w dzień to 26 stop., w mieszkaniach to jakieś 20-24/lub/ cieplej. A nocą o jakieś 5 stopni mniej. Wszystko zależy od danej rośliny. Sama zdecyduje kiedy zakwitnie. Jeżeli stoi na parapecie, to powinna teraz, lub na jesieni wypuścić pąki. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
flicka_
100p
100p
Posty: 136
Od: 15 lip 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

U mnie zawsze sprawdza się taka oto metoda (kiedy mam pewność, że storczyk jest w dobrym stanie i nie wymaga reanimacji):
na dno osłonki wsypuję trochę keramzytu, który zalewam wodą do połowy warstwy. Roślinę umieszczam w osłonce. Górną warstwę podłoża, przy liściach okładam sphagnum, które zraszam co dwa dni. Roślinę stawiam blisko okna, które często otwieram (nawet na noc, co gwarantuje dobową różnicę temperatur). Trzymam swoje phalaenopsisy na północnym oknie i co roku kwitną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”