Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
milkapaula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 kwie 2021, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Nie cytujemy postów znajdujących się bezpośrednio nad naszym postem. Poza tym proszę o poprawną pisownię/Wanda

co w takiej sytuacji można zrobić? czekać na nowy pęd? jak zachęcić storczyk do kolejnego kwitnienia?
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Zrób to co już Ci napisano. Daj kwiatkowi odpocząć po kwitnieniu. Jak przyjdzie jego czas to ponownie zakwitnie. A sposoby ułatwiające przyspieszenie kwitnięcia (ale nie gwarantujące je!!) są tu na forum podane. Poczytaj, użyj wyszukiwarki.
fido
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 kwie 2021, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Swego czasu miałem taki piękny okaz, ale niestety zaszkodziła mu sąsiadka :(.
Rósł dopóty, dopóki go nie zobaczyła, później już tylko marniał i nic nie pomogło. A mówią, że czerwonej wstążki nie warto wiązać.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Ciekawa hipoteza, ale raczej bym nie obwiniał sąsiadki o rzucanie złych uroków. :wink:

Żeby znaleźć bardziej racjonalne przyczyny, należy uwzględnić parę rzeczy.
Na zdjęciu widzę obfite kwitnienie, a kwiaty stanowią duże obciążenie dla rośliny im ich więcej, tym obciążenie wzrasta. Czasami zdarza się, że storczyk raz po raz przedłuża kwitnienie, co z jednej strony może cieszyć, ale z drugiej może być objawem jakichś problemów. Przede wszystkim trzeba uwzględnić dokładny stan korzeni oraz warunki uprawy pielęgnacji, czyli stanowisko, podlewanie (namaczanie), nawożenie. Dlatego storczyk może ładnie zakwitnąć, ba one mogą wypuścić pęd kwiatowy nawet w stanie agonalnym, a potem nagle odejść.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Jednym słowem - co storczyk to inna historia.
Trzeba podlewać ale nie za często, raz na jakiś czas trzeba włożyć go całego do wody, nawozić przez cały rok. Słonecznie ale latem w upalne dni bezpośrednie stanie w szczerym słońcu za szybą to już niekoniecznie. Wymieniać ziemię do storczyków. Ucinać pędy kwiatowe wyschnięte, skracać gdy są jeszcze zielone.
A i tak czy zakwitnie czy nie to kwestia tego czy robisz wszystko dobrze czy ekstremalnie źle...
Obłęd :lol:
Przykład ? Teściowa ma storczyka. Od paru lat. Kwitł nieprzerwanie przez calutkie bite 2lata, non stop ! ! ! Przelany niemiłosiernie, w zasadzie wszystko co było w doniczce było zgnite bo doniczka stała w ceramicznej osłonce w które zawsze była woda nalana prawie do pełna. Jedyne korzenie to te parę sztuk które wyszły poza obręcz doniczki. Teściowa nawet nie wiedziała że jest w ogóle coś takiego jak odżywka do storczyków. :shock:
W końcu jednak poprosiła o pomoc bo zachaczyła o niego i spadł.
Wymieniłam mu całą ziemię. Obcięłam wszystkie zgnite korzenie. Wymieniłam osłonkę. Dałam jej nawóz do storczyków. Poobcinałam suche pokwiatowe gałązki ( a było tego ! ).
Efekt ?
Od roku nie kwitnie i nie wypuścił ani jednego liścia.
Ma tylko te liście które miał i korzenie te które mu zostały po operacji.
Popadł w depresję czy co ???
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Zakwitł się, to jest to o czym wyżej pisałem. Kwitnienie non stop nie jest korzystne, bo mocno obciąża roślinę.
Ten storczyk jest tak osłabiony, że nie ma energii, żeby wypuścić nowego liścia. Ponadto, żeby zaczął rosnąć potrzebuje odbudować system korzeniowy.
Można spróbować użyć jakiegoś stymulatora wzrostu, jak np. Asahi, ale nie ma gwarancji że zadziała w przypadku każdej rośliny.
Najlepiej po kwitnieniu od razu ucinać pęd przy samym trzonie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Jednym słowem ... Musi dojść do siebie i trzeba dać mu czas, nieważne ile by to trwało, tak ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Dokładnie. Jasne stanowisko i ostrożnie z nawożeniem, jeśli stoi w miejscu. Można spróbować z nawozem dolistnym., jeśli w dużym stopniu zostały uszkodzone korzenie właściwe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Dawid-x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 maja 2021, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Moja mam kiedyś mi powiedziała jak ona dba o storczyki w domu i dowiedziałem się że raz na 2 miesiące zasila je odżywką do storczyków tych ampułkach ale to robi każdy ale raz na miesiąc robi im kąpiel w wodzie z czosnkiem dokładnie robi tak 1L wody gotuje wlewa do miski i wrzuca 3 ząbki czosnku i zostawia tak na noc. Drugiego dnia storczyki zanurza w całości korzenie na 1h. Mówi że wtedy storczyk pije ile chce a przy okazji czosnek jest grzybobójczy na korzenie. Powiem wam tak miałem storczyka który 2 lata nie kwitł po prostu miał pauzę kwitnieniu i zrobiłem zabieg czosnkowy i po 1 miesiącu pojawił się pęd w tej chwili jest piękny i rośnie. Faktycznie korzenie mają ładny kolor.
Awatar użytkownika
Rosacare
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 23 mar 2021, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Mam storczyka, który był kiedyś keiki :wink: Wyrósł, wypuścił ze dwa pędy po kilka kwiatków i na tym koniec. Teraz co jakiś czas wypuszcza pęd ale kończy się wyrośnięciem keiki.
Nie chce keiki, tylko pęd z kwiatami. Storczyk podlewany jest wodą deszczową i pałeczki nawozowe co kila miesięcy wkładam do doniczki. Korzenie zdrowe, w ogóle wygląda na zdrowego.
Czy on tak teraz będzie mnie obdarowywał keiki?
"? Widzę to co widzę i w ogóle się nie wstydzę
Niech się wstydzi ten co robi, nie ten co widzi..."
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk nie kwitnie

Post »

Sama sobie odpowiedziałaś na pytanie.

Nieprawidłowe nawożenie. Do nawożenia stosujemy nawóz mineralny w płynie w stężeniu połowę zalecanej dawki przez 3 kolejne namaczania, przy czwartym samą wodą. Pałeczki wyrzuć
Ponadto żeby storczyk regularnie kwitł jest wymagane jasne stanowisko, najlepiej parapet albo jego okolice oraz zdrowy system korzeniowy.
.

Ps. Nazw łacińskich nie odmieniamy, stosujemy tylko nazwę "keiki". :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”