Zrób to sam - koszyki, skrzynki dla storczyków

Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zrób to sam

Post »

Odświeżę trochę temacik kilkoma pytaniami. Mianowicie:
- Czy można kupić gotową ziemie do storczyków ?
- W takim koszu można podlewać storczyki przez "kąpanie" je w wodzie?
- Co z mchem ? dać go na sam wierzch ?
- Czy te pytania się strasznieeee głupie? ;)
Awatar użytkownika
marzenkaa
100p
100p
Posty: 164
Od: 23 lis 2011, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zrób to sam

Post »

Ziemię do storczyków kupisz w każdej kwiaciarni i stoisku ogrodniczym, storczyki podlewasz w czym ci wygodnie, byle nie zamoczyć zielonej części rośliny (moczymy tylko bryłę korzeniową) Co do mchu niech sie wypowie ktoś bardziej wtajemniczony
Awatar użytkownika
Lola-san
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 lis 2011, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: USA

Re: Zrób to sam

Post »

Co do mchu to chyba zależy od gatunku storczyka. Ja do phalaenopsisow nie używam mchu w ogóle. Jeśli spagnum jest już w doniczce ze sklepu, to przesadzam i wywalam cały mech, ponieważ kumuluje on wilgoć i nawet jeśli przesechł z wierzchu to trudno ocenić, czy wewnątrz doniczki pomiędzy korzeniami nadal jest wilgotny. Łatwo wtedy o przelanie i gnicie korzeni, ja uśmierciłam mojego pierwszego storczyka właśnie głównie przez spagnum :( Ale to tylko moje spostrzeżenia, może niech wypowie się jeszcze ktoś w większym doświadczeniem :wit
Pozdrawiam, Lola
Awatar użytkownika
dorotakol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1551
Od: 30 maja 2009, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zrób to sam

Post »

Mech - spagnum jest fantastycznym podłożem. Można go używać samego lub w mieszance z korą. Doskonale rosną w nim falenopsisy botaniczne i sadzonki.
Największym problemem jest tylko wtedy, gdy o nim nie wiemy. Hodowca zamiast zmienić podłoże (przesadzając storczyka) wkłada go do większej doniczki i obsypuje korą, wtedy podłoże nierówno przesycha, a korzenie zagniwają.
Pozdrawiam Dorota!
cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=45150" onclick="window.open(this.href);return false;
ompalagunana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 sie 2016, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zrób to sam - koszyki, skrzynki dla storczyków

Post »

Witam. Szkoda, że tak mało jest tu koszyczków pokazanych i pomysłów :(
Ja chcę również zrobić bo niesamowicie mi się to podoba, taka osłonka cudnie wygląda nie tylko u storczyków ale też np. paproci. ;:167
I właśnie się dowiedziałam, że nie wolno lać po liściach. Ja nie dość, że je spryskuję, to jeszcze jak namaczam to zalewam całe storczyczki. :;230 Ups... No ale żyją i mają się dobrze, liście wielkie i błyszczące. Obiecuję poprawę ;:124 ;:55
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Zrób to sam - koszyki, skrzynki dla storczyków

Post »

To może ja wkleję i tu... Fragment posta, który napisałam w wątku o kokedamie:

Ja kiedyś zrobiłam kwadratowe koszyczki z plastikowej siatki ogrodniczej (podpatrzone na jakimś filmiku). Koszyczki były zamaskowane sizalem i powieszone na sznurkach. Fajnie to wyglądało, ale podłoże zbyt łatwo przesychało i podlewanie było zbyt kłopotliwe, więc storczyk z pięknej dużej rośliny szybko stał się zdechlakiem i do dziś nie może się pozbierać...
Jeśli jednak ktoś nie ma nic innego do roboty i ma czas, żeby regularnie doglądać tej konstrukcji, to myślę, że mogłoby się w takim koszyczku udać utrzymać zdrowe rośliny.

O, tu jest ten film:
http://muratordom.pl/filmy/pomysl-na-og ... _rrrpunrm/

Oczywiście wapienia nie dodajemy ;-)
Mój koszyczek był mniejszy i zamaskowany z zewnątrz (dla urody) sizalem.
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”