Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

No i właśnie mam podobne zdanie, że większość uprawiających w semi lub pełnym hydro przechodzi na tą metodę w ze względu jeśli chodzi o koszty i oszczędności czasu jeśli chodzi o podlewanie. Oczywiście jeśli storczyki będą dobrze rosły, to plus. Z drugiej strony nie ma gwarancji jednak, że taki rodzaj się u każdego sprawdzi.
Na pewno też trzeba mieć większe doświadczenie w uprawie storczyków. Bo, jak napisałaś trzeba pilnować poziomu wody, a im cieplej tym szybciej paruje oraz właściwe pH. Do tego dochodzi też nieco inny system nawożenia.
Jedynie co do kosztów keramzytu i kory śródziemnomorskiej, to nie wiem czy jest taka istotna różnica. Kupuję litr kory po około 3 pln i wymieniam co 2 lata. Mam kilkadziesiąt doniczek.
Teraz pytanie co ile lat trzeba wymienić keramzyt.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Z częstotliwością wymiany keramzytu to nie wiem, bo nie mam doświadczeń innych niż "muszę wymienić, bo mi się korzenie już od ich własnej ilości duszą"

Co innego jest ważne. Płukanie keramzytu. W szczególności jak stosujemy nawóz inny niż tylko dolistne. Najnormalniej w świecie trzeba namoczyć całą doniczce w miękkiej wodzie aby wypłukać sole mineralne. Ja to robię mniej więcej raz na pół roku i taki keramzyt może dalej być w doniczce. Nie dzieje się z nim nic. Ale mam zbyt krótkie doświadczenie. Na tą chwilę patrzę jak często trzeba robić zabieg płukania...
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Właśnie obejrzałam sobie webinar prowadzony przez twórcę storny https://firstrays.com/ Pokazał piękne rośliny uprawiane tą metodą, pokazał ich korzenie i liście. Najwyraźniej jednak można uprawiać i tą metodą z sukcesem. Ale także i on podkreślił, że robi to z uwagi na tryb pracy i liczbę roślin, zwrócił także uwagę na to, że osoby, które mieszkają w takim klimacie jak nasz, w domach których zimą temperatura nocą jest ustawiana na niższym poziomie, mogą napotkać na problemy, zwłaszcza uprawiając takie storczyki jak Phalaenopsis. Stąd pewnie i problemy Kanadyjczyka, o którym wspominałam wcześniej, ponieważ on ma w swojej kolekcji sporo ćmówek i mieszka na tym obszarze Kanady, gdzie zimą jest naprawdę zimno, co przekłada się na temperaturę w jego mieszkaniu. Podobno dobrym rozwiązaniem na tego typu kłopoty są maty grzejne. Ale to podnosi koszty (zakup mat, energia) i stawia pod znakiem zapytania całe przedsięwzięcie.

Tak czy siak, po tylu poszukiwaniach i lekturze, wskazówkach i uwagach, mam wreszcie wyrobione jako takie zdanie i już wiem, że w moim przypadku w grę wchodziłaby jedynie ciekawość ;) Może więc spróbuję na dwóch, trzech roślinach, na które będę miała miejsce w akwarium, bo tam, temperatura jest zawsze wyższa o kilka stopni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”