Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
scousi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 9 gru 2010, o 01:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Każdy storczyk, to inna historia. Każdy keiki również. To hybrydy i nigdy nie wiadomo jak się zachowają. W innym mam 2 basal keiki i od roku rozwijają się tylko liście, natomiast korzeni brak więc nie ma szans na odłączenie od rośliny matecznej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

No i ważna uwaga, przynajmniej u mnie tak było, falenopsis wypuścił tak samo keiki, ale właśnie nie wypuścił korzeni i pęd na którym się rozwijało zaczął schnąć i keiki niestety również długo nie pożyło. Warto jednak zaznaczyć, że był to storczyk reanimowany, niestety bezskutecznie. Inna sprawa, że u falenopsisów niektóre pędy zasychają, a u innych długo są zielone. Tak więc wszystko jest indywidualnym przypadkiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aleksandra76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 maja 2019, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam Wszystkich :wit jestem tutaj nowa i chciałam prosić o radę jak dalej postępować z jednym z moich storczyków, który od dłuższego czasu ok.roku nie kwitnie. Według tego co tutaj przeczytałam, chyba ma jednak keiki (mam nadzieję) a raczej dwa na dole między liśćmi
Obrazek

i na wierzchu łodygi.

Obrazek
Czy to faktycznie keiki i co mam z nimi teraz zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Jeśli chcesz wiedzieć co trzeba z nim robić, przeczytaj po prostu wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

To są keiki. Teraz nic nie zrobisz, bo nie mają korzeni odpowiednich. Na tą chwilę tylko poczytaj i trzeba czekać..
Aleksandra76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 maja 2019, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Bardzo dziękuję za tę odpowiedź, bo przede wszystkim chciałam się upewnić czy to keiki i jeżeli tak to czy powinnam jeszcze czekać z oddzielaniem.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Korzonki zaczyna wypuszczać

Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Hej,
Po jakim czasie keiki usamodzielniac od rosliny matecznej?
Mam keiki z 3ma korzonkami. Najwiekszy ma ok 10cm, najmniejszy 3/4cm. Da radę już sama? :wit
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ze 3 korzenie po ok. 5 cm i możesz oddzielać. Posadź do malutkiej doniczki.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

yanina_19 przecież nic nie musisz, jak chcesz to możesz :) Ja też u siebie chciałabym żeby tak sobie rosły naturalnie, ale to na dłuższą metę nie przejdzie.

Przeszłoby, jeżeli byłyby zaraz przy trzonię matki i miały dostęp do jej podłoża. Możesz spróbować jakoś wygiąć łodygę, ale to też nie jest wyjście z sytuacji.... W dodatku jest ich dwóch, więc w zasadzie wykończom matkę jeżeli ich nie rozdzielisz. Jak sama zresztą napisałaś liście rosną i potrzebują więcej wody.

Zawsze mam dylemat, co robić z tymi maluchami- zostawić, oddać, czy tam wyrzucić. Oczywiście to ostatnie nigdy się u mnie nie sprawdza bo nie mam serca by robić takie rzeczy...

Zrób jak uważasz :wink:
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Domyślam się, że rozmnożenie z keiki jest proste, ale ja nie zamierzałam ciąć.
Tzn prędzej padną małe, czy wszystko? Zobaczę, czy da się to jakoś przygiąć. Jeśli nie, to na razie powtykam w korzenie wilgotnego torfowca.
To zwykła sklepowa duża muliflora, ktoś - na nieszczęście - namówił mnie na podcięcie pędów po kwitnieniu i w miejscach 2 cięć natychmiast pojawiły się 'takie oto kwiatki' ( bliźniaki i jeden solo z pędem kwiatowym).
Dzięki.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

yanina_19 pisze:Tzn prędzej padną małe, czy wszystko?
Na pierwszy ogień pójdą małe z powodu braku wystarczającej ilości wody, no chyba że masz niesamowicie wysoką wilgotność :lol:
Jedyne, co powinnaś wiedzieć to, to że te małe urwisy strasznie osłabią matkę, jeżeli je zostawisz.

Kiedyś sama próbowałam powtykać właśnie te sphagnum, ale to nie wygląda estetycznie i się nie sprawdza na przyszłość. Na początku może i by było ale na przyszłość to się nie sprawdzi...
Ale skoro, tak bardzo chcesz je zostawić to może po prostu odetnij je i powtykaj do podłoża mamusi. Będziesz mieć i mamę i gromadkę dzieci :wink:
Tylko, że po roku, jak nie szybciej będziesz musiała się zaopatrzyć w dużą doniczkę, bo inaczej rozsadzą tą, którą masz teraz.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Aaaa tu mnie przenieśli :wit
No tak, wysoka wilgotność na południowym parapecie :D Faktycznie, z powtykanym sphagnum to nie będę mogła na niego patrzeć.
Ok, wzięłam Twoje uwagi do serca, znajdę chwilę to poodcinam pępowiny i posadzę razem całe towarzystwo w jedną nową doniczkę, bo ta jest za mała. A jak obetnę, to mamusia znowu się rozmnoży :lol: i tak w koło Macieju.
Dziękuję Moniu
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”