Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 33  
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Keiki (nowy przyrost) - porady
PostNapisane: 24 sie 2019, o 17:00 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Jak Marta napisała każdy ma inne doświadczenia, ale:

1. Podłoże produkcyjne, w którym kupujemy większość storczyków to m.in. mieszanka zmielonego włókna kokosowego i torfu. A tego podłoża się pozbywamy po zakupie.
2. W wątku jest napisane wiele rzeczy, ale trzeba uwzględnić że każdy ma inne warunki uprawy. To co uda się u jednego, może nie udać się u innego - ale to jest raczej oczywiste. Warto też kierować się logiką.
3. Przewiewność podłoża - nie można porównać przewiewności np czy to samej kory, czy keramzytu do mieszanki kory z jakimiś dodatkami jak np. torf. Nie będzie taka sama, zwłaszcza w drugim przypadku po jego namoczeniu, która w pewnym stopniu będzie słabsza, bo puste przestrzenie między kawałkami kory czy keramzytu wypełni bardzo drobna frakcja torfu. Takie podłoże będzie po prostu wolniej przesychać, co w przypadku falenopsisów może nie być zbyt korzystne.
4. Spagnum się nie zbija, jeśli go nie ubijesz w doniczce. Wystarczy go delikatnie ułożyć w niej, a storczyk będzie i tak stabilnie stał - piszę z własnego doświadczenia. Jednak uprawiając w spagnum trzeba mieć większe doświadczenie w uprawie storczyków, gdyż inaczej podchodzimy do kwestii podlewania - można łatwo przelać.
5. Sadzenie do doniczek z małymi otworami odpływowymi i w takim podłożu jakie zastosowałaś, albo z dodatkiem torfu spowoduje że będzie wolniej przesychać. Przeźroczyste doniczki, teoretycznie wg zaleceń powinny takie w przypadku falenopsisów, gdyż korzenie tych storczyków w naturze wystawione są na działanie światła. Jednak w hodowli można się spotkać również ze zwykłymi doniczkami i też rosną. Natomiast jest to istotne z punktu widzenia, kiedy można już ponownie podlać. W doniczce nieprzeźroczystej nie widać koloru korzeni, ani czy kora w głębi bryły korzeniowej jest jeszcze wilgotna. Bezpieczniejsze jest użycie tutaj przezroczystych doniczek.

Generalnie nie chodzi na forum żeby komuś coś narzucać, ale każdy z nas na podstawie własnych doświadczeń, może wskazać też różne minusy i związane z tym ryzyko wystąpienia problemów w przyszłości.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-y-19
PostNapisane: 24 sie 2019, o 22:17 
---

0 szt.
norbert76 napisał(a):
Sadzenie do doniczek z małymi otworami odpływowymi i w takim podłożu jakie zastosowałaś, albo z dodatkiem torfu spowoduje że będzie wolniej przesychać.
Zakładam, że przez 2 tygodnie nie będą nawadniane, nawet zraszane, bo są pod (wysoką) folią. Po dzisiejszej lustracji na razie rezygnuję też ze zdejmowania folii. Zapominam o nich na tydzień. Ze dwa/trzy listki przed cięciem traciły turgor, już dziś jest lepiej, i temu się szczególnie przyjrzę za jakiś czas.

norbert76
PostNapisane: 25 sie 2019, o 00:15 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
No dobra, sam jestem ciekaw jak sobie poradzą, czasami rośliny zaskakują pomimo utartych kanonów.

zabkamarta
PostNapisane: 25 sie 2019, o 11:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
yanina_19 napisał(a):
Wydaje mi się, że sama to zauważyłaś viewtopic.php?p=6087257#p6087257

Yyy nie wiem co niby sama zauważyłam?
Każdy kto uprawia w keramzycie wie, że trzeba bo odpowiednio przygotować. Każdy kto wrzuci w nieprzygotowany keranzyt spali korzenie. Być może Twoje negatywne doświadczenia z tym podłożem właśnie wynikają z nieodpowiedniego przygotowania materiału. Może stąd Twój komentarz odnośnie mojego starego postu - nie wiem, bo nie do końca zrozumiałam to co chciałaś napisać.

x-y-19
PostNapisane: 25 sie 2019, o 11:05 
---

0 szt.
norbert76 Skrytykowałeś od samego początku..wszystko wg Ciebie zrobiłam źle, a ja uważam, że się uda :)

Nawet jeśli to utarte kanony, to powinniśmy dbać o środowisko..i korzystać z recyklingu.
norbert76 napisał(a):
Przeźroczyste doniczki, teoretycznie wg zaleceń powinny takie w przypadku falenopsisów, gdyż korzenie tych storczyków w naturze wystawione są na działanie światła.
Korzenie powietrzne i owszem - światło, powietrze itp itd. ale te 'doniczkowe'? Raczej to kanon dla naszej wygody, moje akurat rzadko wypuszczają powietrzne..może nie potrzebują?

Można i doniczki nieprzezroczyste z odzysku, nawet zalecam - porobić dziury i można obserwować czy już się woda należy. Korzenie w nich widać (ooo jeden, to widzę, że mi próbuje uciec...) Estetom nie przeszkadza, bo i tak większość wstawia je do osłonek. I rosną z powodzeniem.
Obrazek

---30 sie 2019, o 17:56---

yanina_19 napisał(a):
Dzisiaj pocięłam .. Pod folią będę trzymać tydzień/dwa...zobaczę, w jasnym miejscu, poza słońcem (23.08)
Obrazek

Zostawię pod folią jeszcze przez tydzień, bez zraszania, bo wilgotność b. wysoka. Bez nawadniania spokojnie wytrzymają jeszcze ze dwa tygodnie.
Liście odżyły, nowe już ruszyły, jakiś korzeń co go nie mogłam przykryć też ruszył. Wiadomo, to dopiero pare dni, po miesiącu/dwóch można dopiero ocenić. Kwiaty dzielnie się trzymają i mam nadzieję, że ani keiki ani matka nie stracą żadnego liścia

Obrazek Obrazek Obrazek

norbert76
PostNapisane: 30 sie 2019, o 18:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
yanina_19 napisał(a):
Korzenie powietrzne i owszem - światło, powietrze itp itd. ale te 'doniczkowe'? Raczej to kanon dla naszej wygody, moje akurat rzadko wypuszczają powietrzne..może nie potrzebują?

Gwoli ścisłości dostęp w naturze do światła dotyczy obu rodzajów korzeni, powietrznych i właściwych.

"Doniczkowe" falenopsisy to przecież hybrydy tych botanicznych skrzyżowanych ileś razy ze sobą, ale zachowały cechy pierwotne. To dalej będzie przecież falenopsis.

Wracając do wielkości otworów, ma to istotne znaczenie gdyż w naturze korzenie mają zapewnioną również bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Uprawiając w podłożu trzeba zapewnić ją jak najlepszą - dlatego dedykowane doniczki mają duże otwory odpływowe.

Ogólnie, zapewnienie właściwych warunków uprawy to nie dla naszej wygody, ale jak najlepszego rozwoju rośliny. Logicznym jest, że w przypadku uprawy roślin jest zapewnienie warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych albo na ile się da.

x-y-19
PostNapisane: 30 sie 2019, o 18:45 
---

0 szt.
Się czepiasz mojego kwiatka..Ja moje uprawiam jak w ogrodzie botanicznym National Orchid Garden Singapore :wink: zrób sobie wirtualną wycieczkę, to i od razu nabierzesz dystansu :) https://www.youtube.com/watch?v=qH1XmBUWsUc (np 11:44)

zabkamarta
PostNapisane: 30 sie 2019, o 19:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Czarno widzę te trzy storczyki w jednej doniczce. Chyba że w doniczce jest całe multum zdrowych korzeni, no to może się udać.

x-y-19
PostNapisane: 30 sie 2019, o 19:54 
---

0 szt.
zabkamarta napisał(a):
Czarno widzę te trzy storczyki w jednej doniczce..
Cztery :wink:

norbert76
PostNapisane: 1 wrz 2019, o 23:18 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Spotkaliście się z takim keiki? :wink:
Obrazek

Obrazek

x-y-19
PostNapisane: 2 wrz 2019, o 10:08 
---

0 szt.
Śmieszny, taki trochę obojnak :) - trochę pędu wegetawnego, trochę kwiatowego...hormonalnie, powiedziałabym, nieustabilizowany. Trochę zdjęć w gogle jest, głównie po traktowaniu hormonami takie niespodzianki.

Chociaż tu autor przyznaje sie do efektu tylko na skutek temperatury :roll:
http://www.denafrikanskefarmen.com/orch ... rousel-162
Skąd te obrzydliwe muchy??

A tu np ciekawe opinie :wink: https://www.reddit.com/r/orchids/commen ... ter_of_my/

zabkamarta
PostNapisane: 2 wrz 2019, o 23:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Keiki i jego krótki żywot.... Nie zdążyło pożyć a już ze stożka wzrostu pęd...żywot krótki, ale z przytupem

x-y-19
PostNapisane: 3 wrz 2019, o 06:21 
---

0 szt.
Na pierwszym zdjęciu , nad uciętym pędem, to pędzik czy korzeń? Bo może bliźniak będzie zdrowy?

norbert76
PostNapisane: 3 wrz 2019, o 07:20 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Korzeń.

x-y-19
PostNapisane: 3 wrz 2019, o 08:35 
---

0 szt.
Szkoda..ja bym pozwoliła mu spokojnie rosnąć, może wytworzy pęd kwiatowy. Wtedy warto potraktować keiki standardowo, po posadzeniu najczęściej pojawiają się basal keiki, ale różnie to bywa, czego doświadczyli właściciele takich mutantów viewtopic.php?p=621889#p621889

Zależy Ci na rozmnożeniu?

x-y-19
PostNapisane: 7 wrz 2019, o 11:46 
---

0 szt.
A moim chyba dobrze pod folią, może jeszcze potrzymam z tydzień..zobaczę. Na razie stoją na parapecie. Rożnica jest duża, zmarszczki zginęły, liście i korzenie rosną dość szybko. Pierwsze zdjęcie sprzed dwóch tygodni, pozostałe z dzisiaj
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

norbert76
PostNapisane: 7 wrz 2019, o 14:31 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Pytanie, jakoś wietrzysz czyli codziennie uchylasz na trochę folię, żeby uniknąć ryzyka pojawienia się pleśni?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 561 ]  Idź do strony nr...        1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 33  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości