Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Radziłabym Ci nie rozdzielać. Pomyśl, kilka sadzonek w jednej doniczce, kiedy zakwitną, będziesz miałam całą kompozycję :wink:
Też mam jednego takiego phalaenopisa- 4 w jednym :wit
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Też mam podobny dylemat: matka + 2 keiki. Są już bardzo duże i mocno zrośnięte, tak mi się wydaje. Chcę je rozsadzić (matka nie kwitnie od 3 lat).
Wyczytałam, aby przed przesadzeniem mocno namoczyć z 1,5 godz., ale czyt to dotyczy także takiego przypadku jak mój? I jak je rozdzielić? Ile się da to odplączę, ale chyba cięcie będzie konieczne. Co myślicie i jak ciąć, bardziej oszczędzając matkę czy kosztem keików?
Doniczka pełna korzeni matki, wyglądają na zdrowe. Wszystkie 3 puszczają nowe korzonki.
Oczywiście wsadzę w nieduże doniczki i ziemię odpowiednią dość grubą.

Obrazek
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ukorzenione keiki dendrobium rainbow dance, niezauważenie zakwitło. Czy osłabi to rozwój rośliny? Obrywać kwiaty, bo widzę chyba nowe pączki..?

Obrazek
Udanych plonów.
Magda
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

piekara114, wyjmij roślinę z doniczki, oddziel podłoże, rozplącz na ile się da. Potem spróbuj oddzielić keiki od matki z niewielkim użyciem siły (w żadnym wypadku nie szarp, nie ciągnij mocno). Jak keiki się oddzielą masz nowe rośliny, jeżeli za nic nie chcą się oddzielić, to jednak zostaw. Cięcie bym odradzała.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dzięki wisnia897 za odpowiedź. Dziś z tym działam i zobaczę co wyjdzie. Rozdzielić chyba muszę, bo roślina całkowicie traci stabilność i dużo w pionie wystaje nad doniczkę, a jak próbowałam umieścić w większej to jakby sama się wypchała do góry. No i w żaden sposób nie chce zakwitnąć. Łodygę kwiatową z matki usunęłam, bo ostatecznie mimo że zielona po ściśnięciu okazała się sucha i pusta w środku...

No zobaczymy co będzie i jak to po dłuższym namaczaniu będzie wyglądało...
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Wow, Magda czy to te keiki ode mnie? Gratuluje.Fajnie ze zakwitlo, ja bym nie obrywala kwiatów, ono nie kwitnie zbyt długo, da rade.
Maxillarie bym odsadzila z tego pudla bo ona lubi wiecej wilgoci, slonca i nie przechladza sie jej zimą
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Tak, Kasiu od Ciebie, poszło z serca to i nic dziwnego że kwitnie ;:196
To moja doniczka specjalnej troski dla keiki i młodych roślin właśnie ale masz rację, odsadzę.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Rozsadziłam swojego. Pierwszy keik lekko szarpiąc i rozplątując jednocześnie korzenie oderwał się od dolnej części "pieńka" - końcówka korzenia (ta pierwotna na samym dole). Drugi trzymał się trochę mocniej i niestety jeden z korzeni się złamał, ale keik ma jeszcze 6 dużych zdrowych korzeni.
Matka niestety nie zmieściła się do swojej doniczki (wysoka i masa korzeni) i na razie jest w doniczce bez ziemi - muszę kupić w weekend większy rozmiar, a nie chciałam znowu sadzić tyle ile się zmieści i po tygodniu, czy dwóch przesadzać znowu. Mam nadzieję, że pobyt poza ziemią matce nie zaszkodzi....
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

piekara114, jeżeli możesz to wrzuć zdjęcie tej rośliny - matki, tak, żeby było widać całość.
Generalnie mogłabyś spróbować obciąć końcowy fragment rośliny (jeżeli jest zdrewniały i nie wyrastają już z niego zdrowe korzenie). Możnaby skrócić około 1/3 trzonu, ale lepiej obciąć za mało, niż za dużo (ja zawsze tnę mniej, jak się obetnie za dużo, to zazwyczaj już po storczyku). Wtedy storczyk byłby nieco krótszy i pewnie łatwiej dałoby się go usadzić w doniczce. Masz teraz 3 takie same rośliny, wiec jeśli to nie jest roślina o wartości sentymentalnej, mogłabyś zaryzykować.
Ewentualnie zastanów się też, czy nie lepiej byłoby tego storczyka osadzić w wyciętej butelce - byłaby to doniczka wyższa i o mniejszej średnicy, niż taka kupna, ale być może lepiej by się nadawała do tak wyrośniętej rośliny.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Wrzucam zdjęcia. Tak wygląda matka po oddzieleniu keików. Korzeni może jakoś strasznie dużo nie ma ale rosną w pionie i wybijają roślinkę w górę. Gumki mają ją trochę utrzymać póki jej nie wsadzę. Namaczana byłą w sobotę przy przesadzaniu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba końca pieńka nie da się odciąć...na końcu są 2 korzonki, przy pieńku suchawe, ale dalej są długie i szarozielonkawe jeszcze.

Ale czekam na opinie znawców.
wisnia897 pisze:Ewentualnie zastanów się też, czy nie lepiej byłoby tego storczyka osadzić w wyciętej butelce - byłaby to doniczka wyższa i o mniejszej średnicy, niż taka kupna, ale być może lepiej by się nadawała do tak wyrośniętej rośliny.
Chodzi ci o wykorzystanie zwykłej butelki pet? Tylko w jakiej osłonce ja ją osadzę :roll: Bo wszystkie mam w fioletowych osłonkach różnego typu...
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Rzeczywiście, tego storczyka raczej nie skrócimy.
Tak, mam na myśli butelkę pet. Wiem, że do osłonki raczej tego nie włożysz (albo będzie wystawać), ale wydaje mi się to lepszym pomysłem, dlatego, że takie gotowe doniczki, jeśli są większe, to automatycznie mają większą wysokość i szerokość (średnicę). A tutaj storczyk tak właściwie potrzebuje doniczki wyższej, ale szerszej niekoniecznie. Ostateczną decyzję pozostawiam Tobie :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Przygotowałam sobie i doniczkę (niewiele większą) i butelkę - wyższą. Niestety do butelki nie byłam w stanie zmieścić korzeni (zbyt mała średnica, a jak upchałam (mocno namoczone) to jednak odpychały się od ścianek i podchodził cały kwiatek do góry.
W doniczce udało mi się mocno namoczone korzenie ułożyć po okręgu dna i ścianek i kwiatek siedzi i sztywno i prosto. Wprawdzie trochę nad doniczkę ale to i tak tylko 1/5 tego co było, więc jestem zadowolona. No i mam nadzieję, że zdecydują się wszystkie wypuścić teraz pęd kwiatowy...
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Na dendorbium mam masę keiki i chciałabym je niedługo rozlączyć - lepiej je na patyczkach nad wodą ustawić czy już do podłoża?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”