Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Falenopsisy indukują kwitnienie wtedy kiedy przez określony czas jest faktycznie chłodniej, czyli wiosną, jesienią wtedy jednak dzień jest coraz krótszy. Typowe marketowe hybrydy potrafią wypuścić pęd kwiatowy nawet w okresie zimowym, chociaż zastanawiam się czy to można zaliczyć do pojedynczych przypadków.
Natomiast podany przez Ciebie zakres temperatur 16 - 18 to są temperatury nocne. Dzienne, jak podałem wcześniej to 19 - 21.
Czyli zakres temperatur, który indukuje kwitnienia, to dzień ok. 19/21, noc 16/18. Oczywiście w przypadku hybryd marketowych mogą zdarzać się niewielkie odstępstwa w tej kwestii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

A kto mi zabroni sterować kwitnieniem? :D
Keiki i tak muszą do tego dorosnąć ? przejść fazę wegetatywną w wysokiej temperaturze i wilgotności, osiągnąc 5-7 w pełni wykształconych liści. Dopiero wtedy można myśleć o inicjowaniu kwitnienia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dojrzałość do kwitnienia to oczywiście oczywistość. :wink: Warto jednak uzupełnić kwestię inicjacji:
Kwitnienie:
Większość hybryd Phalaenopsisów nie wymaga żadnych zabiegów indukujących kwitnienie i kwitną one samoistnie co roku lub nawet częściej. Jednak w razie napotkania upartego osobnika wystarczy przez około miesiąc zwiększyć różnicę temperatur między nocą a dniem do 6-10°C (czyli na przykład w dzień 25°C, a w nocy 18°C). Najłatwiej to zrobić, uchylając nocą okno i zamykając je w ciągu dnia, a w lecie - wystawiając roślinę na zewnątrz w dość cieniste miejsce. 30 dni takiego traktowania automatycznie indukuje wzrost nowych łodyg kwiatowych. To jest też sekret uprawy przemysłowej zapewniający dostępność w kwiaciarniach kwitnących roślin o każdej porze roku.

Ponieważ gatunki z rodzaju Phalaenopsis mogą kwitnąć w różnych porach roku, okres kwitnienia hybryd Phalaenopsisów zależy od ich genealogii i potencjalnie roślina może kwitnąć o dowolnej porze roku. Normalnym okresem kwitnienia większości popularnych hybryd jest okres od późnej jesieni do wiosny, ale są też odmiany kwitnące latem i jesienią.
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html

Czyli zakres temperatur na inicjację kwitnienia może mieć wpływ, ale nie musi. Wszystko zależy od danego osobnika.

Z moich obserwacji, hybrydy nie inicjują kwitnienia latem gdy są wyższe zakresy temperatur od wyżej podanych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Póki co wróciły pod folię, w temperaturę ok. 28 C, wilgotność ok 80%, żeby oczywiście osiągnąć tę oczywistość :wink:
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

I rosną jak szalone
Obrazek

Ale chyba zaczęły się pokazywać pędy kwiatowe..i nie wiem czy to jest powód do radości :roll: Pod folią mają za mało światła. No chyba, że się mylę i to nie jest zapowiedź kwitnienia. Waszym zdaniem co to? Z prawej na 99% stawiam na kwiatowy, a z lewej?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Obserwuj i zobaczysz niebawem czy to pęd czy korzonek. Patrząc na zdjęcie zauważyłam bardzo mokre liście. Uważaj by nie doszło do zalania stożka wzrostu
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

gapapl zraszam całość podczas wietrzenia co ok 3 dni. Przy tak wysokiej temperaturze wszystko szybko schnie, a rosa osiada na folii od wewnątrz. 2-3 godziny i liście suche, więc nie osuszam stożków.

Udało mi się jeszcze wyciąć te stare kikuty łodyg i stary pęd kwiatowy który wyrósł z keiki...mimo, że też ruszył. Przy okazji odkryłam, że tam wyrastają dwa pędy kwiatowe a nie jeden
Obrazek Obrazek

Nie przypuszczałam, że miesiąc w niskiej temperaturze zaindukuje kwitnienie :? W sumie gorąco/zimno/gorąco i storczyk wypuszcza pędy kwiatowe.
Źle to zrobiłam, ale ta hybryda chyba chętna jest do kwitnienia. No nic, na razie potrzymam jeszcze pod folią.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Zdjęcie dobre nie jest ale to wygląda raczej na korzonki. Ma ktoś takiego cudaka 3w1? :D

Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Korzonków tu nie ma, ale jest keiki, pąk kwiatowy i pędzik kwiatowy. Coś takiego jak tu http://www.denafrikanskefarmen.com/orch ... rousel-162 tylko na zdjęciu z linka brakuje pędu kwiatowego
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Trochę źle zredagowałem post. "Korzonki" dotyczyły zdjęcia z postu poprzedzającego ale po dokładniejszym przyjrzeniu się na monitorze też widzę dwa pędy kwiatowe :)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dzisiaj już wyraźnie widać, i niespodzianka - chyba spod ziemi wygrzebuje się czwarty - może matki?
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam. Storczyk wypuścił keiki, a ten z kolei pęd kwiatowy. Czy keiki mam obciąć, czy zostawić?
Obrazek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Zostawić, bo jeszcze nie ma korzeni.
Pozdrawiam - Justyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”