Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dziękuję Emilio ;:196 , wszelka działalność zatem do wiosny wstrzymana, wiosną zrobię kolejne fotki i będę dalej zamęczać znawców tematu.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dobrze, w takim razie czekam. ;:7
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Bacznie oglądaj pęd kwiatowy bo może w każdej chwili zacząć zamierać.
Wypuszczenie keiki to sygnał, że roślina mateczna mimo pięknego wyglądu szykuje się do "zaświatów".
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

O tym nie wiedziałam ;:174 To mój pierwszy storczyk, kwitł przez sześć lat z krótkimi przerwami, ależ mi się smutno zrobiło.

Obrazek
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Miałem kilka storczyków, które po odcięciu keiki padły.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

To nie zawsze się sprawdza. Ja mam i keiki i roślinę mateczną. Oba dalej żyją, rosną i kwitną. A do odcięcia wystarczą 3 korzenie 5 cm długości.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Minohiki, nie tak ostro, nie strasz ludzi.. ;:131 Wypuszczenie keiki nie oznacza od razu że roślina musi paść 'trupem'. Może wynikać to z błędów niewłaściwej uprawy jakie mogłeś popełnić, lub innych przyczyn. Sadzonka falenopsis powinna mieć dobrze wykształcony silny system korzeniowy. Im więcej korzeni tym większe szanse na przetrwanie. Na pewno nie należy oddzielać młodej rośliny z jeszcze nie wykształconym systemem korzeniowym, bo szanse automatycznie maleją. Czasem młode sadzonki mogą pojawić się samoistnie na zdrowej roślinie. Zielonajagoda, jeżeli nadal jesteś nie pewna co do stanu swojej rośliny, dla własnego spokoju możesz wstawić zdjęcia.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ja nie straszę.
Opisuję to co mi się przydarzyło. Swoją drogą falenopsisy są w takiej cenie, że nie mam powodu do zmartwienia.
O keiki i storczykach można sobie sporo poczytać, a w większości publikacji piszą, że wypuszczenie keiki to reakcja rośliny na jej zły stan, nieodpowiednie warunki, choroby itp - mimo pięknego wyglądu.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Nie zgodzę się z tezą, że po odcięciu keiki roślina mateczna padnie. Owszem, w wyniku złych warunków, do których storczyk nie jest w stanie się przyzwyczaić, może on wypuścić keiki, ale wtedy roślina mateczna padnie tak czy siak, niezależnie od tego, czy keiki się odetnie, czy nie. Moim zdaniem teoria ze złymi warunkami jest lekko naciągana, a zwłaszcza z chorującym storczykiem. Chora roślina nie dość, że wszystkie swoje siły skieruje na walkę z chorobą, to nawet jeśli uda się jej wyprodukować keiki, będzie ono również chore. W literaturze można znaleźć tego typu informacje i potem ludziom się wydaje, że ich phalaenopsis jest bliska skonania, skoro wypuszcza keiki. Chorująca roślina prędzej zakwitnie niż wypuści keiki, bo nasiono będzie zdrowe.
Prawda jest taka, że phalaenopsis może rozmnażać się przez nasiona oraz przez wytworzenie keiki. I tak w większości przypadków należy traktować pojawianie się keiki u dojrzałego osobnika. Jedne rozmnażają się chętnie, inne mniej chętnie, zależnie od tego jakie geny odziedziczyły po przodkach.
Hodowcy chcąc phalaenopsis zmusić do kwitnienia, stwarzają im warunki, które stymulują je do kwitnienia w naturze, czyli skrócenie dnia i różnica temperatur między dniem i nocą. Roślina wtedy wydaje potomstwo, czyli upraszczając kwiat, który zapylony wyda nasiona. Natomiast żeby zmusić phalaenopsis do wytworzenia keiki, postępują odwrotnie: stała temperatura i długi dzień.
W warunkach domowych, jeżeli roślina nie zostanie zapylona, a tak najczęściej jest, wykorzystuje drugi sposób rozmnażania. Każdy żywy organizm dąży do przekazania genów.

Odcięłam już wiele keiki zarówno z pędu kwiatowego jak i wprost od rośliny matecznej i żadna phalaenopsis mi nie padła.
Odcinanie keiki proponuję przeprowadzać na wiosnę, bo wtedy młoda roślinka szybciej się ukorzeni.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Możecie mi powiedzieć czy to czasami nie jest keiki. Bo chciałam przesadzić tego storczyka na wiosne. A to co rośnie to tak dziwnie w dół doniczki i jakoś na pęd mi nie wygląda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
icedfan
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 lis 2010, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Będa kwiaty, u mnie też tak to wyglądało, a po kilku tygodniach ->

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Kurcze za bardzo to mi nie na rękę, bo w tamtym roku też zakwitł na wiosnę i nie mogłam go przesadzić, a naprawdę już tego wymaga. No cóż najwyżej trzeba będzie go pozbawić kwiatków ;(
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Pola przesadzaj teraz. Niezależnie czy to pęd, czy keiki, na tym etapie jeszcze możesz przesadzić. Nie zaszkodzi zwłaszcza jeśli to keiki. Pęd może chwilowo stanąć z rozwojem, ale potem ruszy. Jeśli poczekasz, to nie przesadzisz go jeszcze długo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”