Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Jankosia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 15 lip 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam. Proszę o pomoc. Mam kilka storczyków, które wypuściły keiki ale z trzonu, nie z łodygi kwiatowej. Nie doczytałam się informacji jak rozdzielić takie keiki bez szkody dla matki i dziecka. Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

To są tzw. basal keiki. Po wyjęciu roślin z doniczki trzeba chwycić najniżej jak się da młodą roślinę i ukręcić albo spróbować odciąć. Warto jednak wpierw zainteresować się czy ma ona odpowiednio rozbudowany system korzeniowy. Można też całą roślinę przesadzić do większej donicy i mieć kilka roślin w jednej. Basal keiki nie będzie przeszkadzało "mamusi" w kwitnieniu ani też nie będzie obciążało rośliny matecznej. Można zaś spodziewać się, że gdy wszystkie wydadzą pędy to będzie wtedy burza kwiatów.
Jankosia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 15 lip 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Na tym storczyku na pierwszym zdjęciu są aż 3 keiki, 2 wyrastają z trzonu i jeden z podłoża. Niestety matka puściła kiedyś pęd kwiatowy ze stożka wzrostu, czyli roslinki i tak będę musiała rozdzielić. Keiki wyrastające z trzonu są już duże i ukorzenione. Mogę je tak po prostu odciąć ostrym narzędziem. Kwiat dostałam niedawno w spadku od starszej sąsiadki, nigdy nie zajmowalam się reanimacją storczyków, moje własne do tej pory rosły dość bezproblemowo.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Możesz odciąć ale ukręcenie będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Ostrym narzędziem możesz zranić albo korzenie albo trzon. A roślina mateczna może zakwitnąć. To, że wypuściła pęd ze stożka nie znaczy, że kwitnąć nie może. Pędy mogą się pojawić niżej. miałam takiego, który kwitł wielokrotnie, pomimo, że miał pęd ze stożka. Niestety zniszczyły go wełnowce :|
Jankosia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 15 lip 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ależ on kwitnie, nawet w tym momencie ma trzy pędy kwiatowe ;:138 Wcale nie zamierzam się go pozbywać. Spróbuję ukręcić jedne keiki. A myślisz, że tyle maluchów to jakaś forma obrony rośliny przez tym, że już nie ma stożka wzrostu?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Często tak jest ale nie koniecznie jest to tylko obrona. Niektóre mają w genach chęć wydawania potomstwa.
frywolaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 wrz 2015, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam
Jestem nowa na forum. Dzięki temu forum dowiedziałam się jak postępować w przypadku keiki. Moje pierwsze keiki pochodzą z jednego storczyka, który jest w złej kondycji. Jakiś czas temu storczyk obdarował mnie kolejnymi dwoma keikami. O moim storczyku i moich doświadczeniach możecie poczytać na moim blogu zmoderowano/zob. regulamin.
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Słuchajcie, co zrobić z takimi dwoma delikwentami? Oba wypuściły po kilka basal keiki.

W pierwszym przypadku przez długi czas sobie elegancko rosły, aż nagle tatuś zaczął masowo gubić spodnie liście czego efekt widać na zdjęciu - długi goły pień wystający z podłoża. Jakiś czas później dzieciaki też zaczęły gubić liście - jednego już praktycznie nie ma.. Tatuś w międzyczasie nawet puścił pęd kwiatowy, ale bardzo szybko kwiaty opadły a pęd właśnie usycha.
Jest też wypustka poniżej ostatniego liścia, która wydaje się być zalążkiem kolejnego pędu kwiatowego, ale od kilku tygodni się wcale nie rozwija..
Rozsadzić te maluchy? Korzenie niby mają, ale nadal są takie malutkie..


Obrazek

Numer dwa natomiast wypuścił dwa. Wyrastają z trzonu i rosną poziomo w dwie przeciwne strony z tego samego miejsca. Przez ponad rok, albo i lepiej nie wypuściły praktycznie korzeni, za to też co jakiś czas gubią liście.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ogólnie na 1 zdjęciu to bym przesadziła cała roślinę wraz z keikami. Ale nie wiem jak to wyjdzie, bo przydało by się ją odmłodzić, chyba że maluchy do wiosny wypuszczą jeszcze jakieś listki i przynajmniej 4 korzonki. Drugie zdjęcie to czasami nie wyrasta temu storczykowi pęd ze środka? Jeśli te drugie nie mają korzonków to nie warto rozdzielać.
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Tak, drugi storczyk od nowości miał pęd ze środka, co ciekawe z liściem (nie keiki) na pierwszym oczku.
A maluchy wylazły na boki, rosną równolegle do parapetu i nie wypuszczają ani korzeni, ani pędów, za to zajmują coraz więcej miejsca na boki.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

To ten drugi storczyk i tak umrze kiedyś, bo już liści nie wypuści (ale może więcej keików popuszcza). Nie przesadzaj keików póki nie będą miały po 3- 4 korzenie. Proponuje podkarmić je nawozem compo (takie różowe buteleczki), szybko po nim storczyk wypuszcza korzonki i liście. Na wiosne przesadzić jak będa miały sporo korzonków :)
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Czy to bedą keiki ?
Obrazek
Pozdrawiam Paula
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Niekoniecznie, czasami jak rośnie pęd to się "rozkrzewia" na samym końcu. Moja mama tak miała w jednym ze storczyków.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”