Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Lekcja na zamówienie hogaty - czyli rzecz o filtrach polaryzacyjnych.

Hogata prosiła, żebym wyjaśnił o co chodzi z filtrami polaryzacyjnymi bo - jak twierdzi - ma czasem kłopoty z odblaskami.
Najpierw trochę teorii. światło (to powinniście pamiętać z lekcji fizyki w szkole podstawowej) ma naturę falową: rozchodzi się we wszystkich kierunkach falą mniej lub bardziej sinusoidalną. Jeśli światło oświetli błyszczącą powierzchnię, to - znów fizyka się kłania - odbije się od niej także we wszystkich kierunkach. A że jest to zjawisko niepożądane w fotografii, wymyślono filtry polaryzacyjne.
Jak działa taki filtr - potocznie zwany 'polarem'? Wyobraźmy sobie źródło światła. Zasłaniamy je poziomymi żaluzjami. Jeśli pokój, w którym przeprowadzimy eksperyment zadymimy wypalając paczkę Marlboro, zauważymy, że promienie światła wpadające przez żaluzję będą poziome. Możemy więc powiedzieć, że zostały spolaryzowane poziomo. Teraz przed poziomą żaluzję wstawiamy żaluzję pionową. I co się stanie? Promienie światła będą teraz wychodzić z punków teoretycznego przecięcia szczelin w żaluzjach. Tak właśnie - obrazowo mówiąc - działa polar.

Filtr polaryzacyjny - to dwa krążki szkła wmontowane w dwie oprawki, które można obracać względem siebie. Każdy z krążków przepuszcza światło tylko w jednym kierunku. Istnieją dwa rodzaje filtrów:
- filtr liniowy. Jest to najprostszy filtr polaryzacyjny. Wprawdzie skuteczniejszy niż kołowy, ale niewskazany do stosowania w aparatach cyfrowych, ponieważ wyniki pomiarów światła wpadającego przez obiektyw mogą być bardzo niepewne
- filtr kołowy

Co daje nam zastosowanie polara?
- wygasza refleksy światła na błyszczących powierzchniach
- przyciemnia niebo, chmury pozostawiając białe. Możemy mieć więc niebo w kolorze od jasno-błękitnego do granatowo-niebieskiego.

O czym należy wiedzieć?
- filtr polaryzacyjny zabiera trochę światła. Owo trochę - to 1-1,5 wartości przysłony. Warto o tym pamiętać - bo może się okazać, że nasz obiektyw jest po prostu za ciemny
- filtr polaryzacyjny musi być ostatnim filtrem nakręcanym na obiektyw - jeśli stosujemy także i inne filtry (np. UV)
- największy efekt uzyskuje się gdy słońce oświetla obiekt pod kątem ok. 90 stopni.

Poniżej - dwa zdjęcia: pierwsze bez filtra, drugie z filtrem polaryzacyjnym.

Obrazek

Obrazek

I na koniec pewna uwaga: wielu sądzi, że taki efekt, jak na zdjęciu poniżej, to odblaski, które można wygasić za pomocą filtra polaryzacyjnego. Niestety: nie są to odblaski, ale najzwyklejsze w świecie, 'chamskie' wręcz prześwietlenie. Żaden polar na to nie pomoże. A co pomoże i jak z tym walczyć - przy innej okazji.

Obrazek
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

pamelka pisze:Te akurat miałam okazje podziwiać właśnie w maju, w Belfaście ;:224 Zastanawiałam się cóż to za połacie żółtych wzgórz ;:108
Tak, to ostroliść. Są tego całe kilometry kwadratowe - byłaś to widziałaś. Kaktusy przy ostroliściach - to 'mały pikuś'. Krowa, która nieopatrznie próbowałaby przez to przejść, będzie wyglądała jak befsztyk tatarski. Tylko żółtko i cebulkę dodać, posolić, popieprzyć i... smacznego.
Okolice Belfastu i okolice Cork (w którym mieszkam) trochę się różnią. W Belfaście jest jednak nieco zimniej. Południe wyspy omywa ciepły Prąd Zatokowy (Golfsztrom) który bardzo ociepla klimat. Stąd oliwki i eukaliptusy...
A na zdjęcia fuksjowych zarośli będziesz musiała poczekać do lata - bo nie mam 'na stanie' takiego ujęcia.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Przypadkiem takie ostroliściowe zarośla weszły mi w kadr. Trochę tego jest na wzgórzach okalających Dromberg Circle Stone - kamienny krąg Dromberg. Ale zapewniam Was, że są miejsca, gdzie widać tylko żółty kolor... I tak od grudnia - do maja non stop...
Zdjęcie zostało zrobione w 18 kwietnia 2007 roku. Trawka w takim kolorze jest przez cały rok... :heja

Obrazek
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zanim ktoś kolejny weźmie przykład z hogaty i zażyczy sobie konkretny temat, zdradzę Wam pewien sekret...

Obrazek

Ładne te kropelki wody, prawda? Otóż nie są to kropelki wody, ale... gliceryny. Gliceryna ma to do siebie, że nie odparowuje i nie rozlewa się. Można więc fotografować długo i namiętnie... Te krople na płatkach były tak długo, aż tulipany zwiędły... Nie zauważyłem, żeby gliceryna miała jakiś szczególnie destrukcyjny wpływ na rośliny. ;:138
Dla oszczędnych - można zmieszać glicerynę z wodą w proporcjach 50/50.
Awatar użytkownika
hogata
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 maja 2010, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito157 pisze: - filtr polaryzacyjny musi być ostatnim filtrem nakręcanym na obiektyw - jeśli stosujemy także i inne filtry (np. UV)
Napisałeś o innych filtrach, ale dla pewności zapytam...
Czy mogę coś jeszcze innego na ten filtr założyć, chodzi mi tu o Raynox?

Pierwsze, co rzuca mi się w oczy - liście, są bardziej zielone :).
Dziękuję za opis.

PS Fajny pomysł z gliceryną :wink:.
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito!
Straciłem kilka godzin!! "nie pisz tak ciekawie" bo znowu stracę kilka godzin :)
Jednak to bardzo dziękuję za "wykład"
Czekam na więcej
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

hogata: oczywiście, że możesz stosować raynoxa równocześnie z polarem. Ale polar idzie na sam przód - czyli powinnaś kupić kołowy (circular) polar o średnicy 49 mm.
Tę zieleń zrobił sam filtr - nie podbijałem saturacji na tym zdjęciu.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

A może ktoś podsunąłby mi temat (tak jak to zrobiła hogata)? Nie wiem, które tematy Was interesują i z czym w fotografii mieliście problemy...
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

OK no to ja mam temat ;-)
Wspomniałeś coś o tym i mnie zaciekawiło jak sobie radzisz z kwiatkami ruszającymi się na wietrze (przy zdjęciach makro). Bo rozumiem, że to coś innego niż trzymanie kwiatka za łodygę?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Ok, sylwekw. W najbliższych dniach porobię zdjęcia poglądowe i wstawię na forum.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

W jakim formacie zapisywać zdjęcia?

Istnieje wiele formatów, w jakich można zapisać zdjęcia do pliku. Dla amatorów ważna jest znajomość w zasadzie dwóch formatów. Pierwszym z nich jest format jpg, drugim - tiff. Niektóre aparaty mają możliwość zapisywania zdjęć w tiff, inne w RAW (na temat RAWów będę pisał osobno - bo to temat sam w sobie), ale wszystkie mogą zapisywać w jpg. Plik jpg jest mały - w porównaniu z RAWami, a z tiffami - to już w ogóle. Słowem - najlepszy. No niestety, niekoniecznie...

Matryca rejestruje obraz, po czym procesor aparatu zaczyna się nad nim pastwić. Najpierw wyrównuje 'po swojemu' kontrast, nasycenie kolorów i poziomy, po czym... dzieli obraz na kwadraty o wymiarach 8x8 pikseli. I pastwi się dalej: analizuje taki blok, po czym uśrednia dla niego kolor i zapisuje. Inaczej mówiąc - kompresuje obraz, żeby był jak najmniejszy. Gdyby tylko na tym się kończyło - nie byłoby tak źle. Ale każde zapisanie przez nas pliku jpg skutkuje tym samym procesem: dzieleniem na bloki 8x8 i uśrednianiem koloru. Po 10-15 zapisaniu pliku, wielkość pikseli równa się wielkości piłek do golfa. Do zapamiętania: PLIK JPG ZAPISUJE Z KOMPRESJĄ STRATNĄ.

Inaczej sprawa wygląda z plikiem tiff. Jego można zapisywać nawet milion razy - a on nawet na jotę nie skompresuje pliku. I po milionowym zapisaniu piksele pozostaną w niezmienionej wielkości. Tyle, że tiff jest kilkukrotnie większy! Dla porównania: jpg z mojego aparatu ma ok. 7-8 Mb, tiff - 50-60 Mb! Różnica subtelna... Do zapamiętania: PLIK TIFF ZAPISUJE Z KOMPRESJĄ BEZSTRATNĄ.

Skoro o plikach mowa, warto poruszyć jeszcze jedno zagadnienie. Karty pamięci mają określoną pojemność. Np. na karcie o pojemności 4 GB w aparacie z matrycą 10 Mpix można zapisać 813 zdjęć w najwyższej jakości formacie jpg. Średniej jakości zdjęć będzie 1386, zaś o jakości najniższej - 2392. Najniższej jakości - to nie znaczy że gorszych jakościowo, ale po prostu najmniejszych wymiarowo.
Amator bardzo szybko dochodzi do wniosku, że te 'extra' zdjęcia i te 'najgorsze' na ekranie wyglądają dokładnie tak samo. Po co więc zapisywać w jakości 'extra' - skoro na karcie można upchnąć 3x więcej równie dobrych zdjęć?
Teraz będzie lekcja rachunków. Zdjęcia do druku wymagają, aby na każdym calu długości obrazu, było 300 pikseli. Określa się to oznaczeniem 300 dpi (dot per inch). Format 'pocztówkowego' zdjęcia, czyli 10x15 cm - to 4x6 cali. Mnożymy każdy bok (w calach) przez 300: 4x300=1200 i 6x300=1800. I to jest najmniejsza wielkość obrazu, jaka nadaje się do druku! 1200x1800 pikseli! Przy założeniu, że powiększenie będziemy wykonywać z pełnej klatki! Ta sama wielkość nadaje się również do wyświetlania na monitorze. Ale do niczego więcej! Gwoli ścisłości dodam, że zdjęcie 13x18 cm (5x7 cali) to 1500x2100 px, 15x21 (6x8 cali) - 1800x2400 px, zaś 20x30 cm (8x10 cali) - 2400x3000 px. Większych powiększeń raczej amatorzy nie robią.

Czy warto zatem oszczędzać miejsce na karcie kosztem jakości zdjęć? No cóż... Nie moje małpy i nie mój cyrk... Każdy jest panem własnego aparatu - i mnie nic do tego. Moje zdanie (z którym się na dodatek zgadzam!) jest następujące: warto robić zdjęcia w najwyższej możliwej jakości, bo nie wiadomo, czy kiedyś nie zechce nam się powiększyć takiego obrazka i wstawić w ramkę na ścianę. Zejść z wielkości zdjęcia zawsze można; powiększyć już jest trudniej...

I jeszcze jedna uwaga: wielu trzyma zdjęcia na dyskach. Czy komuś już 'padł' dysk? Nie? No to wszystko przed Wami. Mnie już padł i kilka tysięcy niepowtarzalnych zdjęć poszłoooooooooo w kosmos...
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito157 pisze:W jakim formacie zapisywać zdjęcia?

I jeszcze jedna uwaga: wielu trzyma zdjęcia na dyskach. Czy komuś już 'padł' dysk? Nie? No to wszystko przed Wami. Mnie już padł i kilka tysięcy niepowtarzalnych zdjęć poszłoooooooooo w kosmos...

Słuszna uwaga :uszy Co zatem robić? Ja trzymam dodatkowo na dysku przenośnym, wiem, że i to nie wystarczy.
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

weź wolniej dodawaj nowe tematy. Nie nadążam trawić wiedzy. Zanim kupię baterię to zdążę zapomnieć :P

Żarcik :D

Naprawdę wszystko staram się ogarnąć tylko tak trochę trudno mi bez aparatu :( Taki teoretyk będzie ze mnie:) Co mam napisać Mikołajowi, gdyby zechciał zrobić mi miły prezent a nie uznał, że byłam zbyt niegrzeczna i na taki drogi nie zasługuje. Wiesz, coś dobrego w rozsądnej cenie dla amatora.
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”