Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hogata
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 maja 2010, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Dzięki vito157. Czekam niecierpliwe :wink:.

Na to pozwala mi Raynox:
Robione na wdechu... :roll:
Hippeastrum
Obrazek Obrazek

Do pstrykania używam FUJIFILM FinePix S200EXR :wink:.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

hogata, umówmy się, że ten wątek nie jest od tego, żeby się chwalić. Chodzi w nim (czyli wątku) o to, żeby zdjęcia na Forum były jak najlepsze.
Jak widzisz, Raynox jest naprawdę niezłym wynalazkiem, który w Twoich rękach stał się doskonałym narzędziem, pozwalającym zobaczyć to, co jest trudno dostrzegalne gołym okiem. Zdjęcia są OK. Pewnie nieco inaczej bym je obrobił w PhotoShopie, ale to już 'drobna szczegóła'.
W tym miejscu mała dygresja: fotografia to skarbonka bez dna. Dorobiłaś się Raynoxa i myślałaś, że Ci to wystarczy? O nie! Teraz pora na statyw. Później kolej przyjdzie na zestaw do stackingu albo lampy do macro... I tak wciąż, i w kółko, i na okrągło.
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Hogato uważaj - to tak jak storczykoroza... Nawet nie wiesz kiedy Cię opęta mania aparatofozy.... :D

PS bardzo mi się podobają twoje zdjęcia Hogato

PSS zdjęcia z mineralnej są ekstra. Naczynie takie mam. Sąsiad ma aparat... Może pożyczy...
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
hogata
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 maja 2010, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Może to źle zabrzmiało, ale chodziło mi bardziej o pokazanie możliwości Raynox'a. Taki początkowy zestaw. Nie trzeba przecież od razu wydawać fortuny...
PhotoShop - jestem przeciw.
Statyw gdzieś mam :wink:. Tylko, że potrzeba miejsca, żeby to wszystko poustawiać... czym ja specjalnie nie dysponuje.
Na Raynox'ie raczej zaprzestanę, być może skuszę się jeszcze na filtr polaryzacyjny.
W miarę możliwości będę wykorzystywać Twoje rady, ale czy mi to będzie wychodzić to się okaże. Nie z każdego da się zrobić fotografa :wink:. A jak mi będzie wychodzić to wtedy pomyślę o dodatkach.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

hogata pisze:PhotoShop - jestem przeciw.
Niestety: muszę Cię zmartwić. Bez PhotoShopa nie da się zrobić dobrego zdjęcia. Tak, jak dawniej w ciemni żonglowano parametrami wywoływania (czas, przysłona, różne wywoływacze, rodzaje filmów itp., itd), tak w tej chwili robi się to samo w PhotoShopie (który - jak wiadomo - jest największym przyjacielem kobiety).
Wszystkie moje zdjęcia przechodzą przez PS. Czasem robię tylko obróbkę podstawową (kadrowanie, poziomy, kontrast, wyostrzanie), czasem trochę więcej (saturacja, zmiękczanie obrazu, tzw. malowanie światłem itd.). Ale każde ze zdjęć przechodzi przez PS.
Nie znam, ani nawet nie słyszałem o zawodowcu, czy nawet zaawansowanym amatorze, który nie używałby programu do edycji zdjęć (bo jest ich oczywiście o wiele więcej). Takie są po prostu standardy. Fakt: jest to program dość trudny do opanowania, szalenie rozbudowany (aż za bardzo jak na potrzeby fotografa!), o ogromnych możliwościach i - niestety - dość drogi (także i na moją kieszeń - a co dopiero na kieszeń tych, którzy nie zarabiają w euro?) . Dlatego też wśród zawodowców o przeciwnikach PS mówi się, że są to ci, którym nie starczyło chęci albo cierpliwości, żeby go poznać...
Awatar użytkownika
marta c
200p
200p
Posty: 387
Od: 7 cze 2008, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Swietny watek będę musiala z niego skozystac bo jak dotad to boje sie wziac aparat do reki (corki) i zdiecia robie swoim starym.
Awatar użytkownika
hogata
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 maja 2010, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zdaję sobie sprawę z tego, że używanie PhotoShopa to w dzisiejszych czasach norma.
Jego cena może przewyższać mój zestaw do pstrykania.
Sam program daje wiele możliwości... Ale prawo jest takie, że pierw trzeba kupić a potem używać, nie inaczej.
Jestem przeciw, bo uważam, że w moim wypadku, kupienie programu za cenę mojego sprzętu, bądź wyższą, nie jest rozsądnym rozwiązaniem :wink:.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

hogata pisze:Zdaję sobie sprawę z tego, że używanie PhotoShopa to w dzisiejszych czasach norma. Jego cena może przewyższać mój zestaw do pstrykania.
Niestety, masz zupełna rację. Najnowszy PhotoShop, CS5, kosztuje około 1100$ i wielokrotnie przewyższa wartość sprzętu amatora. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku zawodowców: CS5 stanowi taki sam wydatek, jak kolejny obiektyw lub nowy korpus, który też co jakieś 3 lata trzeba zmieniać na nowy. Poza tym i korpus, i obiektywy, i lampy, i PhotoShop, i 1001 różnych 'przydasiek' po prostu zarabia na siebie...
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Co i jak fotografować, czyli raz jeszcze o kompozycji.

W sztuce filmowej istnieje pojęcie 'planu filmowego'. Jest to rozmiar kadru obejmującego fragment pokazywanej przestrzeni lub - inaczej mówiąc - określony sposób kadrowania, wynikający z odległości kamery od filmowanego obiektu, rodzaju użytego obiektywu i oświetlenia oraz sposobu komponowania przestrzeni. Miarą kadru jest umieszczona w nim ludzka sylwetka i jej proporcje względem otoczenia.
Dokładnie te same proporcje dotyczą kadru fotograficznego. W końcu film - to też fotografia - tylko że ruchoma. Na swoje potrzeby, zaadaptowałem pojęcie 'kadr' do fotografowania zielska.

1. Plan totalny (daleki). Ten nas w ogólne nie interesuje. No, chyba że ktoś będzie fotografował amazońską dżunglę z lotu ptaka. Ale z fotografowaniem roślin wiele wspólnego to nie ma.
2. Plan ogólny. Teraz fotografujemy dżunglę już z ziemi, a storczyki widzimy jako kolorowe plamki w koronach drzew. Ten plan też nas nie interesuje.
3. O wiele bardziej interesującym dla nas jest plan pełny. Pokazuje on cały fotografowany obiekt, wraz z tłem, na którym on się znajduje.

Obrazek

Plan ten przy fotografowaniu roślin jest - moim zdaniem - trochę nadużywany. Zobaczcie na forum, jak często prezentowane są zdjęcia pokazujące i roślinę, i doniczkę, i wszystko, co jest dookoła, nie wyłączając widoku za oknem!
4. Plan amerykański. W filmie czy w fotografii jest to ujęcie, pokazujące ludzi mniej więcej do kolan; w fotografii roślin - byłoby to ujęcie pokazujące roślinę - ale już bez doniczki. Zwróćcie uwagę, że tła widać już o wiele mniej...

Obrazek

5. Plan bliski (półzbliżenie). Tła widać jeszcze mniej, za to motyw główny staje się już elementem dominującym w kadrze.

Obrazek

6. Zbliżenie (plan wielki). Obiekt zajmuje prawie cały kadr. Pozwala na zaobserwowanie jego detali.

Obrazek

7. Detal (wielkie zbliżenie). Plan w którym pokazuje się detale fotografowanego obiektu.

Obrazek

Czemu piszę o tym wszystkim? Otóż przez zrobieniem zdjęcia, powinniśmy podjąć decyzję CO chcemy pokazać na zdjęciu. I w zależności od tego, szukamy takiego planu, przy pomocy którego pokażemy nasz motyw w sposób najlepszy. Przekładając teorię na praktykę: fotografowanie keiki na storczykach w planie pełnym mija się z celem, bo keiki zgubi się w gąszczu liści i widoku za oknem. Dla keiki o wiele lepszym będzie zbliżenie. A dla pokazania nowego korzonka, który właśnie wypuściła reanimowana roślinka - detal. O tym naprawdę warto pamiętać podczas robienia zdjęć...

I na koniec anegdotka. Swego czasu pracowałem w jednym z ośrodków TVP. Operator, z którym lubiłem pracować, bo nie dość że był doskonałym fachowcem - to jeszcze 'jajcarzem' jakich mało, używał także określenia 'plan rosyjski'. Było to ujęcie zbliżone do planu amerykańskiego, tyle, że linia 'cięcia' przebiegała jeszcze niżej. Postać na tym ujęciu była... bez butów. ;:138

PS: Wszystkie zdjęcia powstają specjalnie pod potrzeby postów, więc czasami nie są zbyt wysokich lotów; w końcu chodzi - szczególnie w postach 'technicznych' o pokazanie pewnej idei, a nie fotograficznego kunsztu.
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito piszesz 'niezbyt wysokich lotów' ;:224
Dla mnie super, będę musiała wypróbować ;:108
Na forum mistrzem fotek był dla mnie do tej pory Lesioc, jakbyś chciał zerknąć do jego wątku podaję link http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=742
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

pamelka: znam ten wątek. I muszę przyznać, że z posta na post Jego zdjęcia stają się coraz lepsze... Wiele bardzo mi się podoba. I mam świadomość, że na niektóre ujęcia nie mam szans! Ot, choćby na 54 stronie, zdjęcia roślin pokrytych szronem. U mnie średnia temperatura zimą wynosi +4 stopnie...
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

To prawda, fotki Leszka są cudne.
Oszronionych fotek jest wiele na forum, czasem zaskakująco pięknych ;:108
Za to przy Twoich temperaturach można zupełnie inne ujęcia cykać :uszy U nas zima daje niesety tylko możliwości śnieżnych lub czasem błotnych krajobrazów ;:224
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Niestety... Coś za coś... U mnie z kolei pada przynajmniej raz dziennie (tak jest zapisane w konstytucji ;) ). Dwa tygodnie bez deszczu skutkują ogłoszeniem klęski suszy... Błękitnego nieba jest u nas jak na lekarstwo...
Ale nie ukrywam, że zestaw roślin do fotografowania w warunkach naturalnych jest o wiele większy. Tu rosną oliwki, eukaliptusy, bambus, trawa pampasowa tworzy ogromne kępy, juki rosną przed domami i nie dość że wyrastają na kilka metrów - to jeszcze kwitną, a fuksje, w Polsce okrywane na zimę ciepłą kołderką, tworzą tu ogromne połacie dzikich zarośli. Już pojawiają się pierwsze kwiaty na ostroliściach i do maja całe tereny nieużytków będą pokryte żółtymi kwiatami. W grudniu zakwitną mahonie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”