Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Dziś przepis na kwiaty w... wodzie mineralnej. Oto przykładowe zdjęcie:

Obrazek

Składniki:
- szklane naczynie o prostopadłościennych ściankach
- folia aluminiowa
- patyczek do szaszłyków
- coś, czym można unieruchomić roślinę (ja używam do tego zestawu do lutowania)
- czarne tło
- gazowana woda mineralna
- sól do smaku ;)

Obrazek

O takich drobiazgach jak aparat, statyw, źródło światła i zielsko do fotografowania nie wspominam, bo to się rozumie samo przez się.

No to przepis na zdjęcie 'step by step':
1. Naczynie (puste!) stawiamy na folii aluminiowej. Folia w tym przypadku będzie stanowić reflektor, doświetlający 'spód' kwiata. Z tyłu, w odległości ok. 20 cm umieszczamy czarne tło.

Obrazek

2. Roślinę umieszczamy w 'suporcie'. Ponieważ gerbery mają dość wiotkie łodyżki, usztywniłem ją za pomocą patyczka do szaszłyków. Teraz pora na ustawienie źródła światła. Powinno być najsilniejsze, na jakie sobie możemy pozwolić i powinno świecić pionowo z góry (lub w kierunku zbliżonym do prostopadłego). Ja użyłem lampy studyjnej o mocy błysku 400Ws.

Obrazek

3. Teraz pora na ustawienie kadru. Aparat na statyw - i do dzieła. Jeśli mamy już ustawiony kadr - dobieramy czas i przysłonę. Gotowe? No to tankujemy wodę i pstrykamy. W moim przypadku, był to czas 1/180s i f=22. Obiektyw Pentax 100/3,5.
A po co sól? To taki trick fotografów żywności. Kiedy z wody uciekną już bąbelki, wystarczy wsypać do wody szczyptę soli. I uwaga bo pryska!

I na koniec jeszcze jedno zdjęcie wykonane tą sama techniką.

Obrazek
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Przynajmniej naczynie mamy takie samo... Aczkolwiek wolałabym, żeby to był aparat...

PS czy moje zdjęcie z cieniem na ścianie bardziej Ci się podoba niż to w kuchni (mam na myśli to mniej rozmazane)? Ciągle mam jeszcze problem z oświetlenie, ale coraz to znajduje jakieś ruchome źródła oświetlenia i wierzę, że w końcu się uda.
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Alusia61
200p
200p
Posty: 386
Od: 11 paź 2009, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Halo Vito, bardzo ciekawy wątek i dla takiego amatora jak ja na pewno pomocny.
Uwielbiam zdjęcia makro, oglądam je też w internecie.
Jednak co innego samemu wydobyć te wszystkie detale o danego obiektu.
Będę na pewno z wielką uwagą ciąg dalszy śledzić i oczywiście próbować to później wprowadzić w życie.
:wit
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zuza_i_Tygrysek: zwolnij mnie proszę z obowiązku odpowiedzi na to pytanie. Na temat tła będę jeszcze pisał.
Alusia61: o fotografii makro trochę już pisałem. Niech to będzie wstępem - bo pisał jeszcze będę.
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Oj ja wiem, że nie powinno być widać cieni na ścianie... Ale mój mąż odmówił trzymania storczyka jak nie będzie malowniczych cieni... ech. No ale chociaz powiedz, że jest ciut lepsze i weź pod uwagę, że mam tylko zwykły pstrykacz, któy mieści się do kieszonki. No zmotywuj mnie :heja
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zuza_i_Tygrysek pisze: No zmotywuj mnie :heja
Mnie najbardziej podoba się to zdjęcie:

Obrazek

Ono jest najbliższe temu, o co chodzi w fotografii kwiatów.
Awatar użytkownika
hogata
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 maja 2010, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Witam.
Super, że powstał taki temat.
Mnie najbardziej 'pociąga' makrofotografia.
vito157 pisze:Miej bowiem świadomość, że sam fakt bycia posiadaczem lustrzanki, nie spowoduje, że od razu zdjęcia będą lepsze.
Lustrzanka to droga sprawa, sama nie posiadam.
Moje zdjęcia..., niektóre nawet i mnie się podobają, a innym... to raczej kwestia gustu :wink:.
Do makro używam, opisanego wcześniej, Raynox'a. Choć początkowe wrażenia po użyciu trochę dziwne, ale szybko się można przyzwyczaić :).

Może coś o filtrach? :roll:
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

hogata, o jakich filtrach? Jedyne, które mogą mieć zastosowanie przy fotografii roślin, to polaryzacyjny, UV raczej sporadycznie, ewentualnie szary połówkowy lub szary pełny. Te filtry miałaś na myśli?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

No lubelski, świetna klata! naprawdę bardzo mi się podoba!
Awatar użytkownika
hogata
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 maja 2010, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Ups, nie napisałam...
Miałam na myśli głównie filtr polaryzacyjny, bo mam problem z odblaskami. O innych też chętnie poczytam.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Jeśli jeszcze Was nie zanudziłem pisaniem o fotografii (o której mogę tyleż długo, co namiętnie), to dziś trochę o kompozycji.
Oto dwa zdjęcia. Motyw ten sam, tło to samo, ale jednak jedno z nich 'wygląda lepiej' niż drugie:

Obrazek

Obrazek

Czy wiecie dlaczego?
Na pierwszym zdjęciu celowo popełniłem pewien błąd. Zobaczcie: kwiat jest zwrócony w prawą stronę (prawa - to ta ręka, którą się z reguły pisze! - to informacja dla tych kobiet, które mają problemy z rozróżnianiem stron). Tymczasem na pierwszym zdjęciu między kwiatem a krawędzią kadru jest bardzo mało przestrzeni. Natomiast za kwiatem - trzy razy mnóstwo.
Odwrotnie jest na zdjęciu drugim: przed kwiatem duuuuużo powietrza i mało za nim. To tak, jakby kwiat patrzył przed siebie - musi mieć więc 'przestrzeń' do spoglądania. Nawiasem mówiąc, ta sama zasada obowiązuje przy fotografii portretowej: dużo przestrzeni przed twarzą, mało za modelem/modelką.

Co jeszcze jest ważne? Jeśli w myślach podzielimy kadr na trzy części w pionie i w poziomie, to główny motyw zdjęcia powinien znajdować się punktach przecięcia się owych teoretycznych linii, zwanych mocnymi punktami obrazu. Jeśli fotografujemy krajobraz z horyzontem - to podział na niebo i ziemię/morze MUSI być albo na 1/3, albo na 2/3 wysokości. Nigdy w połowie! Jeśli w kadrze jest jakiś duży, pionowy element - to też maksymalnie do 1/3 długości. O tym naprawdę warto pamiętać!

Oczywiście, nie są to jedyne zasady kompozycji - ale o kompozycji po przekątnej będzie jeszcze czas opowiedzieć (no, chyba że dostanę bana za monotematyczność). Czasem nawet zdjęcie 'centralne' (tzn. z motywem położonym centralnie) także jakoś-tam wygląda (vide: mój avatar... ;) )

I na koniec anegdotka. Robiłem kiedyś zdjęcie pewnej dziewczynie. Przyjechała do mnie z miasta oddalonego o ponad 100 km. Podczas zdjęć zdjęła biżuterię (no... nie tylko biżuterię, ale nie bądźmy drobiazgowi). Po sesji wsiadła w samochód i wróciła do domu. Wieczorem telefon. Błagała mnie, żebym koniecznie jutro wsadził jej pierścionki w kopertę i wysłał jej jak najszybciej. Na nieśmiałą uwagę, że przecież przyjedzie po zdjęcia, że pocztą to jednak trochę ryzykowne wysyłać złote pierścionki, odparła: ja muszę je mieć, bo nie wiem, która strona jest lewa, a która prawa. Ktoś mówi w lewo - patrzę na rękę, pierścionek z oczkiem - lewa, bez oczka - prawa....
Samo życie. Trzeba sobie jakoś radzić... :heja
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

hogata pisze:Ups, nie napisałam...
Miałam na myśli głównie filtr polaryzacyjny, bo mam problem z odblaskami. O innych też chętnie poczytam.
hogata: zamówienie przyjęte. Będzie o filtrach.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

lubelski pisze:..nie no co Ty :oops: ..stacking to jest to..pierścienie do makro niestety przy robieniu z ręki (chyba za stary jestem.. :;230 ), przynajmniej w moim przypadku to wielka niewiadoma co do ostrości.. i to jest ból. Robiąc jeszcze na powietrzu to mordęga niesamowita..byle jaki, nawet delikatniutki ruch powietrza i....4 litery z fotki. Fotki z wodą ekstra..trzeba by w wolnej chwili popróbować... :wit
O stackingu delikatnie już pisałem, ale mogę wrócić do tematu. A przy jakiejś okazji zdradzę sekret, jak robić zdjęcia dmuchawcom podczas tornada... ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”