Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

weź wolniej dodawaj nowe tematy. Nie nadążam trawić wiedzy. Zanim kupię baterię to zdążę zapomnieć :P

Żarcik :D

Naprawdę wszystko staram się ogarnąć tylko tak trochę trudno mi bez aparatu :( Taki teoretyk będzie ze mnie:) Co mam napisać Mikołajowi, gdyby zechciał zrobić mi miły prezent a nie uznał, że byłam zbyt niegrzeczna i na taki drogi nie zasługuje. Wiesz, coś dobrego w rozsądnej cenie dla amatora.
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

pamelka pisze:Słuszna uwaga :uszy Co zatem robić? Ja trzymam dodatkowo na dysku przenośnym, wiem, że i to nie wystarczy.
Niestety: jeszcze się taki mądry nie narodził...
Ja robię to tak:
- dysk C: jest dyskiem systemowym. Tam są tylko programy. Jeśli on padnie - tracę tylko oprogramowanie, a nie dane.
- dysk I: jest dyskiem roboczym. Są tu dane, których używam najczęściej: zdjęcia z ostatniego roku, pliki tekstowe itp. Jak on padnie - tracę tylko ostatni rok.
- dysk Z: jest dyskiem archiwalnym. Jego używam najrzadziej i najrzadziej włączam. Są na nim programy instalacyjne i całe archiwum zdjęć z ostatnich 6 lat. Jak on padnie - idę się powiesić. :;230

Są tacy, którzy dodatkowo zapisują zdjęcia na CD. U mnie ten numer nie przejdzie, ponieważ mam zdjęcia także w RAWach, po 16 Mb. Na standardową płytę CD weszły by zaledwie 43 zdjęcia. Więc do bani takie archiwum. Płyty DVD jako archiwum fotograficzne - to już w ogólne nieporozumienie, bo DVD są bardzo nietrwałe i raz na rok-półtora musiałbym przegrywać całe archiwum na nowe nośniki.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zuza_i_Tygrysek: nie wiem, jak gruby portfel ma Mikołaj. Możesz go oczywiście naciągać na lustrzankę, ale miej świadomość, ze za chwile będzie Ci potrzebny obiektyw, później drugi, później lampa i końca widać nie będzie.
Równie dobrze możesz go naciągać na aparat hybrydowy: wygląda jak lustrzanka, ale jest kompaktem. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie:
- zoom powinien być regulowany manualnie w obiektywie, a nie przy pomocy elektrycznych przycisków pod kciukiem. Tymi bzzz-bzzz nigdy precyzyjnie nie ustawisz kadru
- zoom - w miarę możliwości jak największy. O czymś takim jak 'zoom cyfrowy' zapomnij! To pic na wodę fotomontaż i chwyt marketingowy. Liczy się tylko zoom optyczny!
- obiektyw - jak najjaśniejszy: najlepiej ze światłem 2 lub 2,8
- fajnie by było, żeby miał funkcję macro

Jeśli miałbym Ci cos polecać, to np. FujiFilm FinePix S200EXR, FinePix S9600, FinePix 9500, Olympus E330, Sony DSC-R1 i inne.

A tak naprawdę, najlepszy aparat to taki, na który Cię stać.
Awatar użytkownika
marta c
200p
200p
Posty: 387
Od: 7 cze 2008, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito157 ja przez ciebie to spac nie moge :;230
tak super opisujesz krok po kroku a ja nadal ciemna masa nie kojarze ;:223
w koncu wzielam w rece corki aparat coby sie troche pouczyc no i d......a z tego wyszla bo nic mi nie wychodzilo i przestawilam w koncy na autofocus a ze zdiec i tak nie jestem zadowolona (pewnie to wina aparatu) :;230
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

marta c: Don't worry! Początki zawsze są trudne. Najważniejsze, to się nie zrażać! Próbuj dalej.
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito mam podobnie, dysk archiwalny u mnie: E :D
Nie myślałeś o zewnętrznym ;:224 rezerwowym?
Potwierdza się opinia o Finepix :uszy a cóż sądzisz o modelu HS20EXR? do amatorskich celów oczywiście :roll:
Awatar użytkownika
Zuza_i_Tygrysek
200p
200p
Posty: 325
Od: 21 paź 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Dziękuję za rady. Teraz muszę pobuszować po necie i sklepach i porównac ceny. Mikołaj ma średnio zasobny portfel, bo w te wakacje byliśmy na 7 weselach, więc się trochę spłukaliśmy. Jednakże to Mikołaj chciał mieć aparat jako pierwszy z nas dwojga, więc może po prostu złożymy się na wspólny prezent :tan
Pozdrawiam Edyta :)
Zapraszam do obejrzenia mojej storczykowej kolekcji
Storczykowe szaleństwo w wydaniu Edyty :)
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

pamelka pisze:Vito mam podobnie, dysk archiwalny u mnie: E :D
Nie myślałeś o zewnętrznym ;:224 rezerwowym?
Potwierdza się opinia o Finepix :uszy a cóż sądzisz o modelu HS20EXR? do amatorskich celów oczywiście :roll:
Tylko dysk główny mam w komputerze; pozostałe są zewnętrzne.
HS20EXR sprawia całkiem sympatyczne wrażenie. Ma trochę 'wodotrysków' - np. robienie panoramy, ale w zupełności powinien Ci wystarczyć. Ma dość jasny obiektyw, dość dobry zakres zooma, zoom jest zmieniany poprzez pierścień na obiektywie - co jest ogromną zaletą. Nie dość że bardziej precyzyjne, to i dwa elementy elektryczne mniej.
Myślę, że byłby to dobry wybór.
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

To i ja mam prośbę.
Napisz "odcinek" w którym opiszesz podstawowe pojęcia "fotograficzne" np. saturacja to mnie się kojarzy z saturatorem. :) Może jakieś przykłady z fotkami: jak przed i po sepi czy potraktowane "saturatorem" :)
Następnie to poproszę o złotą radę: jak posługiwać się histogramem?
Słonecznie pozdrawiam typowy fotopstrykacz z "letko" większymi ambicjami.

ps. mam w swoich zbiorach zabytki klasy "zero" czyli zestaw Zenita z chyba wszystkimi dodatkami do niego jak mieszek, tele, obiektywy o różnej ogniskowej, obiektyw Rubin i całą ciemnię z krokusem 44 i obiektywami Amar i Mikar, suszarka do zdjęć, koreks, obcinarka i takie inne fedy czy zorkij. O smienie nie wspomnę, Oj to były czasy gdy człek zastanawiał się nad zrobieniem jedne fotki! A teraz to pstryka się i brak tego ducha. Napięcia: co wyjdzie! Jaki papier użyć i takie tam bajery! Teraz to.....
ps.2 mam taki "sprzęt" co nie znaczy, że jestem fotografem. Jestem raczej zbieraczem staroci choć trochę zdjęć zrobiłem - typowo amatorsko. Parę godzin przesiedziałem w nocy w łazience ale nic po za tym. Brak mi artystycznego spojrzenia - oczy nie te! (już nawet nie moje ;) mam sztuczne soczewki! - usunięta zaćma, ale dziewczyny jeszcze mnie się podobają pomimo plastykowych "oczu" :) :)

Do którego współczesnych aparatów można by wkręcić obiektywy Zenita?
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Papcio, dzięki za podsunięcie tematów. Wieczorem będę luźniejszy, to popiszę.
Lubelski: jeśli tylko w Twoich rękach się sprawdza - to czego chcieć więcej?
Awatar użytkownika
marta c
200p
200p
Posty: 387
Od: 7 cze 2008, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

vito Dzięki za otuche troche u mnie z czasem krucho nie mowiac juz o fotografowaniu ale moze na weekend pocwicze troche.Powiedz mi prosze czy tym sie da robic w miare dobre zdiecia?
canon eos rebel t1i Obrazek kupiony byl dla corki na potrzeby szkolne (szkola srednia)a okazalo sie ze musi uzywac sprzetu szkolnego,niestety zadnych wskazowek mi nie chce podac co do robienia zdiec bo twierdzi ze aparat potrzebuje jeszcze kilku rzeczy a i ja nie nadaje sie do tego.Swoje zdiecia pstrykam "torebkowcem" Sony model DSC-H10 i nie obrabiam ich bo nie mam na to czasu jakie pstrykne takie na forum wstawiam :oops:
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

marta_c: sprzęt masz całkiem przyzwoity! A to żmiję na własnych piersiach wychowałaś, że nie chce Ci nic pokazać!
Moja 'żmijka' jednak uznaje ojcowski autorytet i jak nie wie - to pyta... A robi takie zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

PS. Ma 11 lat. Wytargała mnie za uszy, że nie spytałem jej wcześniej, czy mogę zamieścić jej zdjęcia. Ale już się udobruchała... :heja
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

O wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia, czyli mieszać w zdjęciach - czy nie mieszać.

Nim zacznę odpowiadać na tematy, które interesują papę, koniecznie - tytułem wstępu niejako - musiałem popełnić niniejszy post. Hogacie nie przypadła do gustu informacja, że wszystkie moje zdjęcia przepuszczam przez PhotoShopa. Na Waszym miejscu dziewczyny nie byłbym aż tak obrzydliwy na ten program! Pamiętajcie, że PhotoShop jest największym przyjacielem kobiety! ;:138

No ale jak nie obrabiać zdjęć, jak z mojego aparatu wychodzą zdjęcia surowe? Aparat do głupie urządzenie - a ja nie bardzo chciałbym, żeby jakaś durna maszyna obrabiała za mnie zdjęcia! Tym bardziej, że mam świadomość, że i tak zrobię to lepiej.

Poniżej cztery fotki: pierwsza i trzecia - surowe. Tak wyszły z aparatu. Fotka druga i czwarta - po przejściu przez PS. Nic przy nich nie majstrowałem! Zrobiłem to samo, co pewnie zrobiłby aparat - tyle, że po swojemu. Nie wiem, czy lepiej od aparatu, czy gorzej, ale po swojemu. I ze świadomością, że to ja kontroluję wszystkie parametry zdjęcia, a nie bezduszny procesor.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hogata, przekonałem Cię?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”