Oncidium - porady

ODPOWIEDZ
JustynaDaria
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 5 lip 2011, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Derrylin, Irlandia Północna

Re: Proszę o pomoc przy oncydium - korzonki!

Post »

Ulżyło mi bardzo, ufff. Czyli nic nie ciachać? Bulwy i liście wyglądają bardzo zdrowo, nawet nie są pofalowane więc wilgotność też była dobra. Ale co dalej? Obserwować?
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Proszę o pomoc przy oncydium - korzonki!

Post »

Ja bym nie obcinała bo może jakaś infekcja sie wedrzeć.Po prostu posadzić w korę taka drobniejszą i przez chwile nie podlewać żeby poranione korzonki nie pogniły do końca.
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
JustynaDaria
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 5 lip 2011, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Derrylin, Irlandia Północna

Re: Proszę o pomoc przy oncydium - korzonki!

Post »

I tak też zrobiłam intuicyjnie. Dziękuję bardzo za poradę. Mam nadzieję że bidulek mi kiedyś zakwitnie ;:65
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: suche plamy na oncidium

Post »

A i jeszcze jedno. Czy ktoś spotkał się z takimi plamkami na liściach jakby je opryskać herbatą?
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: suche plamy na oncidium

Post »

Niestety nie, ale zazwyczaj jest to grzyb. Poczytaj na Internecie moze znajdziesz odpowiedź.
adik88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lip 2013, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oncidium małe pytanie.

Post »

Witam wszystkich, jestem tutaj nowy więc proszę o wyrozumiałość;) Przygodę ze storczykami zacząłem nie dawno. Mam pytanie czy tego storczyka da się jeszcze uratować? Podłoże było bardzo mokre więc je wymieniłem czy coś jeszcze mogę zrobić ? Jak teraz postępować?

http://img191.imageshack.us/img191/8461/8c6g.jpg
http://img545.imageshack.us/img545/249/is9c.jpg
http://img812.imageshack.us/img812/7899/ugq3.jpg
Ostatnio zmieniony 24 lip 2013, o 23:00 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zamiana zdjęć na linki -zbyt duży rozmiar ,nieregulaminowy
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium małe pytanie.

Post »

Witam adik88,

To co widać na zdjęciach jest stanem naturalnym storczyka.
Zawsze przy dojrzalej rośliny i po kwitnieniu mamy pseudobulwy/psb w różnym stanie.A... część z nich jest w całkowitym zaniku po wyczerpaniu do zera zapasów .
Są one do usunięcia łącznie z nieczynnymi korzeniami.

Pozostałe psb zielone i po kwitnieniu muszą pozostać - stanowią bazę dla nowych przyrostów.

Wyciągnięta bryła korzeniowa musi być oczyszczona z korzeni nieczynnych,uszkodzonych czy zgniłych oraz martwych psb..
Po dezynfekcji tego co pozostanie, storczykowi zafundować trzeba świeże podłoże.
A dalej uuuuuuprawiać zgodnie z zasadami sztuki storczykowej swoje oncidium.Warto "naumieć się" tego wg wskazań dostępnych u nas lub w internecie
np. tutaj ----> Oncidium zakładka po prawej.

Storczyk zakwitnie ponownie gdy nowe przyrosty osiągną dojrzałość i będzie pielęgnowany właściwie..

Zdjęcia są zbyt duże, niezgodne z zasadami określonymi Regulaminem Forum.
Zmieniam na linki.

Pozdrawiam,powodzenia życzę- JOVANKA
adik88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lip 2013, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium małe pytanie.

Post »

Dziękuje za odpowiedź;) Mam jeszcze 2 pytania. Nieczynne psb i uszkodzone korzenie zostały usunięte, wymieniłem też podłoże na świeże;) I kiedy będę po takim zabiegu mógł go podlać i po jakim czasie zacząć nawożenie?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium małe pytanie.

Post »

A, dzięki za podzięki :D ....tylko skąd pytanie ?

Materiały wskazałam ;zwłaszcza opracowane karty storczyków zawierają zalecenia dla każdego czynnika uprawy.
Ostatni rozdział z linku wskazanego wcześniej "Oncidium", mówi o przesadzaniu i usuwaniu niepotrzebnych i uszkodzonych części rośliny.
1.I precyzuje okres wstrzymania podlewania do 10 dni do storczyków.
Ważne :idea: z uwagi na konieczny czas zabliźnienia ran po cięciach korzeni.
Nie wykluczone...że, będzie konieczna pomoc storczykowi - lekkie zamgławianie psb i liści aby nie pogłębiać deficytu wody podczas tej przerwy ;chronić nowe przyrosty (jeżeli są) aby woda nie spowodowała zagniwania.
O potrzebie sam musisz zdecydować.

2.Jest tam opisana procedura uprawy.Również, jest rozdział o nawożeniu.- rozpoczynasz z pierwszym podlewaniem.

Widocznie :roll:tych informacji nie doczytałeś dobrze albo :lol: wcale.


Życzę powodzenia JOVANKA;
Awatar użytkownika
hellkamilson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 sie 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Oncidium - pomoc

Post »

Witam.
Na jesieni kupiłam oncidium, kwiaty po miesiącu opadły (czemu się nie dziwie, bo często był przenoszony), a teraz na bulwie, przy której wyrastał pęd, coś zaczęło rosnąć. Czy ktoś byłby w stanie powiedzieć, czy to jest korzeń, może nowa bulwa albo keiki?

Obrazek
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

To nowa bulwa :)
Awatar użytkownika
hellkamilson
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 sie 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

Russski, dziękuję za odpowiedź.

Tak się jeszcze zastanawiam, czy nie powinnam zrobić dziurek na ściankach bocznych doniczki. Przy falku tak zrobiłam i korzenie rzeczywiście zaczęły lepiej się rozrastać i wyglądają zdrowiej.
Obrazek
Do tego bulwy bardzo się pomarszczyły i nie wiem, czy to kwestia starości, czy może złego podlewania (podlewam tak samo jak falka i dendrobium, czyli jak mi się przypomni - ok 10-14 dni).
Obrazek


Przy okazji chciałam zapytać o dendrobium nobile (bo nie widziałam nigdzie wątku, w którym mogłabym zadać takie pytanie).
Ostatnio urosły 3 nowe bulwy, razem w doniczce jest ich 7. Dlatego się zastanawiam, czy nie powinnam pomyśleć o przesadzeniu tego storczyka do większej doniczki na wiosnę. I tak samo jak w przypadku oncidium, może warto byłoby porobić dziurki na ściankach bocznych doniczki?
Obrazek
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oncidium - pomoc

Post »

Osobiście nie robię dziurek w żadnych doniczkach w onicidium także.
Swoje nie dawno przesadziłem do glinianej doniczki, wypuszcza nowe pseudo bulwy i pięknie się prezentuje.
Jeśli chodzi o pomarszczone pseudo bulwy to u Ciebie najprawdopodobniej wynika ze zbyt rzadkiego podlewania, ale czasem z tego że są już stare i oddają część składników pokarmowych młodym odrostom.
Młode pseudo bulwy powinny być jędrne, ja swoje oncidium podlewam kiedy widzę że pseudo bulwy zaczynają się lekko marszczyć. W tym okresie kiedy stoją nad kaloryferem podlewam co kilka dni.

Dendrobium bardzo ładne, ja na Twoim miejscu bym przesadził za jakiś czas.
Jeśli chodzi o dziurki w doniczce dendrobium to też zostawił bym jak jest, im więcej otworów tym częściej musisz podlewać bo woda szybciej paruje.
Nie jestem ekspertem więc najlepiej jak ktoś jeszcze by się wypowiedział w tej sprawie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”