Phalaenopsis - uszkodzenia liści

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Chyba ma jednak problem również z korzeniami. Kiedy ostatnio go podlewałaś i jaką wodą. One są takie dziwne, jakby zasolone i jednocześnie zasuszone. A jak wyglądają przez ścianki doniczki? Czy jak go podlewasz to robią się zielone?
Mam wrażenie,że storczyk ma za mało wilgoci wokół siebie, nie chodzi o podłoże ale raczej cały klimat wokół niego. Może warto zastosować taki pół-namiocik z folii i położyć go na tacce z keramzytem? Może lepiej by wypowiedzieli się fachowcy, ja do nich się nie zaliczam ;:108
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Droga Merghen,
Storczyk był podlewany wczoraj, zdjęcia były zrobione tego samego dnia. Pomiędzy podlewaniem robię ok. 2-tygodniową przerwę (jako że podłoże jest długo wilgotne). Podlewam wczesnym rankiem wodą z kranu, przegotowaną wieczorem dnia poprzedniego.
Faktycznie, korzenie zwłaszcza te powietrzne są zasuszone, te w środku mają kolor ciemnozielony, ale wyglądają na zdrewniałe (może nie wszystkie)....
Help :(
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Nie wiem gdzie mieszkasz i jaką masz wodę w kranie ale moja np. jest mocno wapienna i po gotowaniu wcale nie jest lepsza, chyba bez gotowania byłaby zdrowsza. Ostatnio wyczytałam,że przez gotowanie w sumie wytrąca się więcej metali ciężkich, które pozostają w wodzie i nie są zdrowe ani dla człowieka ani dla roślin (chyba,że coś źle zrozumiałam). Przekonałam się na kwiatkach mojej mamy - ona podlewa przegotowaną odstaną, ja prosto z kranu. U niej tworzą się na ziemi takie dziwne naloty kamienisto-jakieś tam a u moich nie i generalnie kwiatki lepiej rosną. Próbuję przekonać mamę do zmiany przyzwyczajeń ale na razie bez rezultatu. Niestety nie mam takiego porównania na storczykach bo mama ich nie lubi, mówi,że kwitnące ją uczulają...
Może warto by było przepłukać podłoże wodą demineralizowaną z dodatkiem kilku kropel cytryny lub geriavitu (wyciąg z pestek grejfruta). Nie chciałabym zaszkodzić Twojemu storczykowi swoimi nietrafionymi radami :(
edytka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2009, o 22:09

Re: Storczyki- problem :(

Post »

Małgorzatko, mieszkam na Górnym Śląsku (okolice Katowic). Nie wiem, jaka jest woda płynąca z kranu. Może inni Forumowicze spróbują doradzić co mam zrobić z kwiatuszkiem? :lol:
Czekam na opinię i pomysły :idea:
Dziękuję !!!! :)
paulinam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 sty 2011, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uszkodzenia liści-Phalaenopsis

Post »

Witam
Od niedawna bywam na forum ponieważ dostałam 2 storczyki phalenopsis jeden białypodwójny,2-fioletowy.Oba przekwitły wiec niewiele myśląc obciełam je,po czym przeczytałam,że niepowinno sie tego robić szybciej wtedy zakwitną powtórnie. Wstawiłam je wiec do ciemnego miejsca i ograniczyłam podlewanie i tak stały ok 2 tygodni dzisiaj je wzielam aby zasilić wodą ale na jedym z nich (fioletowy) na liściu pojawiłosię coś dziwnego w postaci plamek i wgłębień na liściu. Czy wiecie co tomoże być.Mam nadzieję,że uda sie wkleic zdjęcia. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uszkodzenia liści-Phalaenopsis

Post »

Paulino,Na liściach jest jakaś historia:
1/może być mechaniczne uszkodzenie.
2/ale bardziej wygląda na przemarsz szkodnika.Tkanka została wyjedzona/wyssana.Trzeba zdezynfekować, wysuszyć przed
rozwojem infekcji zabezpieczyć śr.p/grzybowym.

Zaczynasz przygodę ,więc polecam dokładnie przyswoić warunki uprawy- u nas na forum po lekturze tych 25 stron, będziesz
wiedziała o problemach... prawie wszystko.
Ramowe wskazania do uprawy są tutaj---> Phalaenopsis
--->zakładka po prawej.

Nie będzie wtedy popełniać się błędów czy kierować się podpowiedziami typu: :roll: przeniesienie do ciemnego itp...
Storczyki nie maja kary .
Uprawę po kwitnieniu należy prowadzić bez uszczerbku dla ich wegetacji;dla Phalaenopsis ten okres zaczyna się
od momentu przekwitnięcia kwiatów.Tu się zaczyna pielęgnacja aby mógł rozpocząć nowy sezon dla kwitnienia.


Powodzenia
JOVANKA

Moderacja
Treść zapisu tematu ulegnie zmianie na "Uszkodzenia liści -Phalaenopsis "
Omawiasz problem storczyków, a nie prezentujesz siebie.
Szkoda,ze nie dołączyłaś się do innych problemowych tematów.
Na prezentację kolekcji i temat personalny... jest jeszcze czas mod.J/
kkasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 cze 2010, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mój stroczyk choruje

Post »

Bardzo proszę o pomoc. Coś niedobrego zaatakowało liście mojego strorczyka. Z początku nie zwracałam na to uwagi, bo mimo tego kwiatek ładnie rośnie i nie ma problemów z kwitnięciem, ale w szybkim tempie zaczyna atakować wszystkie liście.

Bardzo proszę o rady co robić. Od miesiąca używam preparatu do pielęgnacji stroczyków,
który ma na celu głębokie nawilżanie liści i delikatne właściwości odżywcze, ale tak szczerze nie zauważyłam żadnej poprawy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Mój stroczyk choruje

Post »

Pokaż na zdjęcie korzeni.Kurcze ale co tak naprawdę Cie nie pokoi.Bo dobra liście są jak je widać na zdjęciu.Opisz jakie są w dotyku miękkie czy sprężyste, lekko twardawe.Nawóz do liści co ile używasz no i oczywiście do po podłoża co ile używasz??
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój stroczyk choruje

Post »

Przebarwienie liścia jest niepokojące, ale być może jest on najstarszy i...przyjdzie pora ,ze odpadnie.A może to szkodniki ?.

Niezaleznie od możliwości zmian fizjologicznych , :roll: ....na podniesionym liściu ja dostrzegam skupiska szkodników/tarczniki-miseczniki?/ ;jak również na brzegach pozostałych liści.Nie sądzę aby to były skazy na liściach.
Jeżeli mam rację, koniecznie trzeba umyć liście wodą z mydłem, skupiska próbować usunąć tamponem z drinkiem alkoholowym.
Przeglądać wszelkie zakamarki , wszystkie liście , pęd .
- inspekcja storczyka musi być częsta,aż do wytępienia szkodnika.

JOVANKA
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: Mój stroczyk choruje

Post »

Wg mnie Twojego storczyka zaatakowały tarczniki. O ich zwalczaniu dowiesz się na tym forum wpisując w wyszukiwarce.
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Mój stroczyk choruje

Post »

A powiedzcie mi ja mam takie kropeczki na liściach wypukłe ale to nie są żadne szkodniki.To w taki m razie takie skazy się robią ale od czego??NIe przybywa ich od zakupu.
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
kkasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 18 cze 2010, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój stroczyk choruje

Post »

myrtille1986 pisze:Pokaż na zdjęcie korzeni.Kurcze ale co tak naprawdę Cie nie pokoi.Bo dobra liście są jak je widać na zdjęciu.Opisz jakie są w dotyku miękkie czy sprężyste, lekko twardawe.Nawóz do liści co ile używasz no i oczywiście do po podłoża co ile używasz??
Najbardziej niepokoi mnie wygląd liści, gdyż nie jest on zbyt estetyczny i widać, że dzieje się z nim coś niedobrego. Liście w dotyku są miękkie i mało spręzyste, a w niektórych miejscach klejące, sądze że jest to wydzielina z małych kropeczek widocznych na zdjęciach. Nawozu do liściu używam raz w tygodniu wedle zalecen producenta, spsikuje nim wszystkie liście, do podłoża nie użwam żadnych nawozów,wszystkie stroczyki podlewam odstaną wodą z kranu.

Obrazek



Czy tarczniki mogą zaatakować inne storczyki stojące na tym samym parapecie?
Awatar użytkownika
RAFAL323
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 6 lut 2007, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KOSCIERZYNA

Re: Mój stroczyk choruje

Post »

Witaj.Mogą.Odizolować roślinę.Zastosuj Provado Plus AE.Stosuję.
Rafa
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”