Mini-storczyk - jak uprawiać ?

x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Bardzo ładna, widać, że przeleciała przez maszynę.
Czy ona jest zmineralizowana chociaż trochę? czy daje się palcami złamać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Da się złamać, choć trzeba użyć trochę siły. Natomiast z opisu wynika tylko, że jest:
Kora jest domieszkowana dolomitem w celu stabilizacji pH podłoża.
I jeszcze jeden opis:
W wyniku procesu produkcji uwolniono z niej niepożądane substancje (garbniki, toksyny, drobnoustroje chorobotwórcze).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Ja również używam kory śródziemnomorskiej (polecono mi ją właśnie tutaj) i jestem bardzo zadowolony. ;:108 Dodatkowo mieszam ją jeszcze z keramzytem :)
Gdzieś czytałem, że storczyki jest lepiej przesadzać w suchą korę, ponieważ rany muszą się zasuszyć i zabliźnić.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

norbert76 Używasz jej już długo i z powodzeniem, to powiedz - ona jest "'szlifowana" dolomitem? Czy wiesz jak się pozbywają garbników i drobnoustrojów chorobotwórczych (mikroorganizmów? czym jak sterylizują)?

Potwierdzasz, że jest prawie surowa, nie leżała. Moja to już pod palcami dzieli się na płatki.
Forum jet miejscem wymiany doświadczeń, więc jeśli jej nie moczysz przed sadzeniem storczyków, to rozważ to. Ponieważ jest "twarda", prawie surowa, to długo całkowicie nasiąka..przez dobę?? Jednocześnie taka surowa zabiera dużo azotu storczykowi. Ja dalej będę używać swojej, bo wszystko o swojej wiem. Zwłaszcza do mini doniczek jest świetna, do mieszanek również.

--julian-- ja nic mojemu storczykowi nie obcinałam.
--julian-- pisze:Gdzieś czytałem, że storczyki jest lepiej przesadzać w suchą korę, ponieważ rany muszą się zasuszyć i zabliźnić.
Nie mam żadnego doświadczenia w reanimacji, ale wiem, że jak surową czy prawie surową korę wymoczę tak, żeby w środku była wilgotna, a potem przez chwilę poleży, to z wierzchu staje się sucha. Posadzona roślina nie jest pozbawiona środowiska wilgotnego i chyba o to chodzi.
W innym wypadku - co za różnica gdybym go wstawiła w suchą korę, styropian czy suchy perlit.
norbert76 pisze:Sprzedawanie w takim podłożu, które zupełnie nie nadaje się do uprawy falenopsisów to zbrodnia.
U mnie wyglądało podobnie - to zbity mech torfowiec. Po wyschnięciu tak wygląda - szczęśliwie wrzuciłam to podłoże pod roślinę w ogrodzie i mogłam sprawdzić co to.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Nie znam procesu pozbywania się drobnoustrojów, na pewno musi być skuteczny.
Jeśli chodzi o moczenie, kora nasiąka normalnie - po kilkunastu do kilkudziesięciu minutach standardowego namaczania doniczka jest ciężka. Gdyby było inaczej, byłaby lżejsza, więc cała kora nasiąka.
Rozchodzić łatwo nie powinna się pod palcami, gdyż inaczej by to oznaczało że jest długo zleżała i w doniczce mogłaby szybko się rozpadać, a są storczyki które nie lubią takiej rozpodającej się kory. Kora powinna w podłożu wytrzymać około 3 lat.
Jeśli chodzi o "zabieranie" nawozu, to przecież jest to normalny proces, w końcu kora ma porowatą powierzchnię i nasiąka składnikami nawozów, które jednak są później oddawane roślinie. Podobnie zresztą zachowuje się zwykła ziemia. Niemniej z czasem jest ich w korze coraz więcej i dlatego raz na jakiś czas trzeba ją wymienić.

Natomiast jeśli chodzi o wilgotność kory przed posadzeniem.
Generalnie powinna być wilgotna, gdyż przed przesadzeniem po wyjęciu z podłoża powinno się luzem namoczyć korzenie, przede wszystkim żeby były bardziej elastyczne. Suche korzenie storczyków są wrażliwe i podatne bardziej na złamanie. Żeby przesadzana roślina nie dostała szoku w całkowicie suchej korze powinna być ona wilgotna.
Osobiście na samym początku sadziłem do suchej kory i nie zauważyłem różnicy w rozwoju storczyka, dopiero jak ktoś z dziewczyn tutaj napisał że powinna być wilgotna to teraz po przesadzeniu po prostu na parę minut namaczam doniczkę ze storczykiem. Jest też inne racjonalne wytłumaczenie sucha kora z wilgotnych korzeni mogłaby szybko wyciągnąć z nich wodę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

norbert76 pisze:Kora powinna w podłożu wytrzymać około 3 lat.
Jeśli chodzi o "zabieranie" nawozu, to przecież jest to normalny proces, w końcu kora ma porowatą powierzchnię i nasiąka składnikami nawozów, które jednak są później oddawane roślinie.
Eee no to nie tak. Dlaczego kora się rozkłada? W dodatku wyjątkowo wolno się rozkłada (stosunek węgla do azotu C:N wpływa na jej rozkład), dlatego konkuruje ze storczykiem o azot. Ale to już inna bajka.

Ja tylko dodam, że moja, taka częściowo zmineralizowana, ma już właściwie ustabilizowane pH i niej jest już taka "żarłoczna". Poza tym, sądzę, że mini-storczyk, który wcześniej był uprawiany w mchu, nie dozna aż takiego szoku przy zmianie podłoża. A jak zobaczę, że już się za bardzo 'zbija' (czyli mineralizuje na bardzo drobno :D ) to ją wymienię, ale to jeszcze ze dwa lata potrwa.
norbert76 pisze:Nie znam procesu pozbywania się drobnoustrojów, na pewno musi być skuteczny.
Rozumiem, jak ktoś kupił sobie jednego czy dwa storczyki i kupuje tę "korę śródziemnomorską" za bagatela 60 l (przeciętny worek) za 180 zł.
Ale jak ktoś już uprawia storczyki profesjonalnie czy prawie profesjonalnie i nie interesuje się tym "wiem co jem" :wink: to ja się dziwię. Naprawdę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

A mi się wydaje, że po prostu szukasz dziury w całym i przesadzasz już z tą korą :wink:, zwłaszcza że w przypadku tej stosowanej przeze mnie nie ma o co się przyczepić.
Pracujesz w jakiekolwiek firmie przetwarzającej korę? Nie, tak samo ja, więc opieramy się tylko na tym co napisze producent/importer/sprzedawca. Wszystko jednak wychodzi i tak w praniu, czyli uprawie.
Inna sprawa, że jest wiele innych czynników, które mają również wpływ na prawidłowy rozwój storczyków.
Zresztą cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Jak napisałem wcześniej, kupowałem na samym początku mieszanki za wyższą cenę i jakość jak dla mnie pozostawiała wiele do życzenia. Inaczej, kupując korę za powiedzmy 10 pln za litr nie ma gwarancji, że będzie lepsza od tej, co kupuję za te 3 - która też ma ustabilizowane pH i co najważniejsze - jest przeze mnie sprawdzona w uprawie. Jeśli jednak dalej masz wątpliwości, to zawsze możesz kupić jeden woreczek i wypróbować i porównać z tą swoją korą.
Jeśli chodzi o pochłanianie przez korę nawozów z podłoża, to coś tam wiesz ale najwidoczniej nie do końca. Pochłania ten azot i co konsumuje? :wink: Tak, jak pisałem wyżej, kora ma tendencję do tego procesu i jest to normalne zjawisko. Część składników pokarmowych oddaje korzeniom, a część w niej się gromadzi. Dlatego korę trzeba co jakiś czas wymieniać na świeżą, i tyle.

Poza tym i tak odbiegliśmy już mocno od tematu wątku, w kwestii podłoża są inne wątki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Historia obrazkowa - mój sposób na przesadzanie mini storczyka z mchu w swoją ogrodową. częściowo zmineralizowaną (łatwo oddzielają się płatki), przygotowaną wcześniej korę
yanina_19 pisze:Właśnie przygotowuję swoją bo będę przesadzać dwie miniatury multiflory, które zamierzam kupić w poniedziałek. Moja rozdrobniona moczy się teraz w nawozach i chemii. na pewno pozbawiona jest garbników i resztek żywicy.
Obrazek
Takiego mini kupiłam, rósł jak widać w mocno ściśniętym mchu torfowcu. Do moczenia używałam wody z dodatkami po moczeniu kory
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Po dwóch miesiącach powiem, że jestem zachwycona tym mini phal. (w typie Cassandra alba). Nie stracił ani jednego kwiatka ani liści po przesadzeniu. Rośnie zdrowo i wypuszcza mnóstwo nowych pędzików na łodygach. Wyjątkowo dekoracyjny storczyk z girlandami kwiatów.
Obrazek Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

4 i pół miesiąca i ostatki..ale niedługo nowe, lubię takie niekłopotliwe hybrydy :)
Obrazek Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Właściwie - jak nie uprawiać :wink: bo rośnie w naczyniu bez odpływu z dość grubą warstwą drenażu, w drobnej korze.
Maleństwo minimini, kupiony w rok temu w lidlu i podejrzewany o skarlanie...A tu miła niespodzianka, bo dokładnie powtórzył wielkość kwiatków. Wysokość z doniczką do nawyższego kwiatka z 16-17 cm.
Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Pokażę jeszcze jednego phal mini w odcieniu limonki. Kupiony w ubiegłym roku, jednopędzikowy. Wpadł mi w oko, bo był dziwny, na łodydze miał wyjątkowo gęsto osadzone kwiaty. Dosłownie kwiat nachodził na kwiat. Przekwitł, pęd usechł i teraz to już jego kwitnienie w moich warunkach...i wychodzi na to, że to muliflora :tan W dodatku podejrzewałam go o skarlanie, ale chyba to już taki mutant, bo kwiatów na łodydze dalej napakowanych jest na maksa
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini-storczyk - jak uprawiać ?

Post »

Taki mały szatan. Na bogato. ;:215
Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”