Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mcus
100p
100p
Posty: 143
Od: 19 lut 2011, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Mini storczyk !!!

Post »

hej! Ja mam kilka storczykow miniaturek. jeśli mogę Ci coś poradzić to, przesadź po kwitnieniu go do tej samej doniczki,ale pomieszaj spagnum z drobną korą, tak pół na pół. Wtedy kiedy podlejesz go, spagnum nie będzie tak bardzo zbite i lepiej przesycha. Ja nie robię dziurek w tych małych doniczkach, bo w domowych warunkach,sczególnie zimą gdy jest sucho, wysycha w ciągu dwóch dni. Kupiłam trochę więsze osłonki, na dno włożyłam keramzyt namoczony wodą, na to podstawkę po koncentracie i dopiero na niej postawiłam doniczkę z kwiatkiem. Bardzo ładnie się trzymają, mają większą wilgotność, ładnie wygląda i nic nie gnije.
Pozdrowienia, Marta G.
mój mały bzik
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Witam :)
Pozwólcie, że też wtrącę swoje trzy grosze :wink:
Latem ub. roku kupiłam dwa przecenione ministorczyki. Były okrutnie zabiedzone :( , pogubiły kwiatki i pąki. Posadzone były w sphagnum. Zauważyłam, że takie podłoże nie bardzo im służy, storczyki nie rozwijały się. Wypatrzyłam też w sphagnum larwy ziemiórek. Zmieniłam więc podłoże na normalne, storczykowe z Substrala. Roślinki prawie natychmiast wypuściły nowe korzonki, a potem listki. Obecne podłoże szybko przesycha, dlatego pamiętać trzeba o częstym nawodnianiu.
W tej chwili jeden miniuś już kwitnie. Drugiemu niestety :( złamałam boczny odrost istniejącego pędu kwiatowego, a nowego pędu nie doczekałam się, chyba w tym roku nie zakwitnie :( .
Dodam jeszcze, że storczykom dobrze robi ustawienie doniczek na mokrych kamyczkach i częste zraszanie.
Powodzenia :D
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Podniosłam trochę go w doniczce tak , że dochodzi już powietrze i robiłam kilka dziurek . Martwi mnie jeszcze jedna sprawa . Nie utrzymuje w domu czy w pokoju stałej temp. Często temp jest u mnie zróżnicowana nie znacznie ale jednak jest czy to jest problem ???
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Czy wszystkie mini muszą rosnąć w sphagnum?


Na razie mam jednego takiego mini w mchu i rzecz jasna, że mech będzie trzymał więcej wilgoci i wody w sobie niż normalne podłoże do storczyków. Ponieważ jest to moja pierwsza taka miniatura ) w takim podłożu to czy nie mogę go posadzić w drobniejszej korze (w podłożu do falek). Miniaturka ma z 20 cm wysokości - jest z rodziny phalaenopsis philadelphia.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Powiem tak:
...z miniaturki pewnie niebawem stanie się normalnym storczykiem :P
Sphagnum jest idealne dla producentów /inaczej prowadzą uprawę !/,natomiast w warunkach domowych... niekoniecznie.
Myśląc o zmianie podłoża na korowe, warto pozostawić trochę rozluźnionego starego sphagnum
wokół korzeni/tam jest zbitka!/. Posadowić na korze z drenażem na spodzie doniczki.
Obsypać delikatnie korą.
Doniczka, nie moze być większa niż o jeden rozmiar.

Sadzę,ze taki :D "styl" warto zastosować.....

Powodzenia- JOVANKA
wmx
200p
200p
Posty: 474
Od: 6 gru 2009, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Jovanko chcesz powiedzieć że miniaturka nie zawsze będzie miniaturką?
Pozdrawiam Sylwia
Storczyki Sysi i Ogród Sysi
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Jovanka nie żartuje miniaturki stają się z biegiem czasu normalnych rozmiarów storczykami;)
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Hm ja też mam jedną miniaturkę jest u mnie chyba już rok dawno przekwitła, potem wypusciła listka i korzonek aż wreszcie wypusciła pędzika także się cieszę i nie zauważyłam, żeby zbytnio zwiększyła swoje rozmiary hm nie wiem może ma jakieś 13 cm razem z doniczką tzn. tak na oko bo musiałabym dokładniej zmierzyc jak wróce do domu :) chyba, że one zwiększaja rozmiary po kilku latach ciekawa jestem.
Pozdrawiam
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Chmara - jak masz jakieś jej fotki to wklej (lub daj linka) bo jestem jej bardzo ciekawa. Ja na serio mam nadzieję, że one tak do końca nie będą aż tak wysokie jak normalne falki, bo lubię swoje miniaturki i chciałabym aby takie pozostały, a to, że masz ją rok i nie rośnie wzwyż tylko mnie trochę uspokoiło. Moje mam od niedawna więc zobaczę co w późniejszym czasie się stanie z moimi.

Ps: Czy jest gdzieś wątek z samymi miniaturowymi falkami (zdjęcia, itp)?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Rosarito :P trochę się pośmiałam,
- bo, naprawdę... to nie jest wielki problem ..co będzie za rok? za dwa?
Choć rozumiem ,ze ta "małość" może Tobie akuratnie pasować :P
Najważniejsze, aby dobrze rósł i zakwitł zgodnie z oczekiwaniami.Masz wpływ na to .

Niestety, trudno rozmawiać o storczyku nie widząc i nie wiedzieć "co to jest" czy oznaczony przez producenta.
W grupie tych mniejszych storczyków, znajdują się te z nowej fali /od 2008r/ które bezsprzecznie mogą być
regulowane odpowiednimi środkami .
- Producenci mają do tego stosowne preparaty zwane retardanty.
Są one powszechnie stosowane dla roślin ozdobnych jednorocznych, jak również np.do rododendronów .
Stosowanie ich poza zyskami producentów dają nam nabywcom urozmaiconą nową grupę roślin.
Efektem jest mniejszy i zamierzony pokrój roślin.
Ale jest to zjawisko przemijające, zwłaszcza już u właściciela takiego nabytku ...po pewnym czasie .

Samego wątku z miniaturowymi falenopsisami nie ma.
Pewnie wątkach "Moje storczyki " były takie prezentowane. Warto poszperać.
Nie jest to wydzielona i oficjalna kategoria w nomenklaturze storczykowej .
To... tylko termin umowny/obbiegowy , ze względu na rozmiar.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Cieszę się Jovanko, że sprawiłam ci trochę radości :wink: Wcale się nie gniewam z tego powodu a śmiech to zdrowie i o to chodzi :;230
I jak to już ma zwyczaj dziękuje za uzmysłowienie jak to naprawdę jest z tymi mini. Dzięki tobie znowu jestem trochę mądrzejsza ;:112
Samego wątku z miniaturowymi falenopsisami nie ma.
Pewnie wątkach "Moje storczyki " były takie prezentowane. Warto poszperać.
Tak, wiem, bo już szperałam, ale tu jest tyle tematów i tyle stron wątków, że nie jest łatwo odnaleźć same miniaturki, no ale staram się i chyba jestem najczęściej oglądającą aktualnie to forum, bo jestem od rana do wieczora (chyba dopada mnie jakaś obsesja :;230 )


Chmara - czy chodzi o tego 'walentynkowego' mini? http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=238
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

rosarita tak to jest ten walentynkowy :) jeszcze zdjecie z przed roku muszę mu pstryknąć aktualne.
A może wstaw zdjęcie swoich co Ty na to??
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Mini phalaenopsis philadelphia - pytanie

Post »

Moja dwa mini to już przekwitły a jednego z nich musiałam 'reanimować' bo zalałam go wodą, bo miał mech w środku i po prostu przedobrzyłam. Przyznaje się, ze to moja wina. Teraz odpoczywa sobie w normalnym podłożu dla falek.
Założę za jakiś czas nowy temat z moimi kwiatami doniczkowymi, ale muszę najpierw porobić fotki.
Ale ten twój to jest śliczniutki ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”