Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LUKIPELA
50p
50p
Posty: 54
Od: 18 paź 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z miniaturką

Post »

Witajcie ponownie.
Jeśli chodzi o moją miniaturkę to myślę że wszystko będzie ok.Wprawdzie w ciągu tygodnia od przesadzania straciła wszystkie kwiaty,ale pęd kwiatowy nie usechł więc go nie ucinałem.Ostatnio widzę natomiast że najmniejszy liść zaczyna rosnąć,więc chyba pacjent przeżył. ;:138 Teraz tylko czekam kiedy wydobrzeje na tyle, żeby znowu zakwitł.
...
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Mini storczyk - jak uprawiać

Post »

Witam !
Mam takiego małego storczyka. Mam pytanie, jak go pielęgnować i czy jest różnica między dużym a małym?

Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Uprawiać podobnie jak dużego. Róznią się tylko wielkością.
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Czy może ktoś mi udzielić porady co do podlewania mojego mini storczyka?? ;:37 ;:37 ;:37 ;:37
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Jak mech wyschnie, fajnie by było zapewnić mu większą wilgotność powietrza i cieplejsze stanowisko, mini są troszkę bardziej wrażliwe niż normalne phalaenopsisy
Awatar użytkownika
ewarost
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3369
Od: 14 gru 2010, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Ponidzie
Kontakt:

Re: Mini storczyk !!!

Post »

radlabell Myślę że nie ma istotnej różnicy między małym a dużym, a sposób uprawy zależy od miejsca w jakim się je uprawia, nieco inaczej w mieszkaniu w bloku a inaczej w domku. Ja mieszkam w bloku więc w okresie zimowym gdy kaloryfery grzeją muszę pamiętać o wilgotności powietrza Tacka ze stale mokrym keramzytem i spryskiwanie liści / tak by nie zamoczyć stożka wzrostu, podlewam dopiero gdy wyschnie podłoże, stawiam na parapecie by miały więcej światła. Mam tez przezroczyste osłonki, żeby doświetlić korzenie wewnątrz doniczki... :) Każdy uczy się na poradach innych i własnym doświadczeniu :)
Rajsko,wiejsko,sielsko...II
Rajsko, wiejsko, sielsko...
Chwytaj chwilę, bo tak naprawdę to istnieje tylko ona. Ewa
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini storczyk !!!

Post »

ewarost bardzo Ci dziękuję kompletnie nie znam się na kwiatach a bardzo je lubię dopiero zaczynam się uczyć o ich pielęgnacji i doceniam rady ludzi którzy sami hodują kwiaty takie rady są najcenniejsze . Ja również mieszkam w bloku niestety mam okna od rynku więc jest więcej cienia niż słońca co mogę zrobić by lepiej mu było ?
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Może i słoneczka nie masz za wiele ale masz widne okna, phalaenopsisy lubią światło przefiltrowane nie koniecznie muszą być skąpane w słońcu
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Aha no to dobrze :) Mam też doniczkę ( jak widać na zdjęciu ) i nie wiem czy jest dobra , bo jak wyciągam go z doniczki to jest zaparowany tzn ten plastik w doniczce . powinnam zmienić doniczkę czy przesadzić go całkowicie do niej ?
gejzerka

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Twoja miniaturka posadzona jest w sphagnum (mech nowozelandzki). Ten miękki plastik to jest doniczka, w której radziłabym porobić dziurki/otworki. Ma to wpływ na lepsze przesychanie sphagnum, no i osłonka, w której jest doniczka z miniaturą, jest zbyt ciasna, dlatego plastik jest zaparowany. Nie sprzyja to oddychaniu korzeni, ani przesychaniu podłoża. Miniaturka, żeby była zdrowa i ładnie kwitła, potrzebuje ostrożnego podlewnia. Sphagnum chłonie bardzo dużo wody, za dużo jak dla Twojego storczyka, dlatego z podlewaniem bardzo ostrożnie, by nie doprowadzić do gnicia korzeni. Doniczkę możesz zmienić, może być ten sam rozmiar, czyli prawdopodobnie 5,5 cm. Kolorowa osłonka ładnie wygląda, ale jest zbyt ciasna, korzenie nie przesychają z powodu braku cyrkulacji powietrza. Musiałyby być luzy wokół doniczki co najmniej 1-2 cm, by spełniła swoje zadanie.
Awatar użytkownika
redlabell
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 26 lut 2011, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Dziękuje :D Zmienię doniczkę i zrobię dziurki w tej osłonce plastikowej . Mam nadzieję , że wszystko będzie w porządku :)
Awatar użytkownika
mcus
100p
100p
Posty: 143
Od: 19 lut 2011, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Mini storczyk !!!

Post »

hej! Ja mam kilka storczykow miniaturek. jeśli mogę Ci coś poradzić to, przesadź po kwitnieniu go do tej samej doniczki,ale pomieszaj spagnum z drobną korą, tak pół na pół. Wtedy kiedy podlejesz go, spagnum nie będzie tak bardzo zbite i lepiej przesycha. Ja nie robię dziurek w tych małych doniczkach, bo w domowych warunkach,sczególnie zimą gdy jest sucho, wysycha w ciągu dwóch dni. Kupiłam trochę więsze osłonki, na dno włożyłam keramzyt namoczony wodą, na to podstawkę po koncentracie i dopiero na niej postawiłam doniczkę z kwiatkiem. Bardzo ładnie się trzymają, mają większą wilgotność, ładnie wygląda i nic nie gnije.
Pozdrowienia, Marta G.
mój mały bzik
Awatar użytkownika
laura51
100p
100p
Posty: 101
Od: 23 sie 2009, o 22:43
Lokalizacja: Opolskie

Re: Mini storczyk !!!

Post »

Witam :)
Pozwólcie, że też wtrącę swoje trzy grosze :wink:
Latem ub. roku kupiłam dwa przecenione ministorczyki. Były okrutnie zabiedzone :( , pogubiły kwiatki i pąki. Posadzone były w sphagnum. Zauważyłam, że takie podłoże nie bardzo im służy, storczyki nie rozwijały się. Wypatrzyłam też w sphagnum larwy ziemiórek. Zmieniłam więc podłoże na normalne, storczykowe z Substrala. Roślinki prawie natychmiast wypuściły nowe korzonki, a potem listki. Obecne podłoże szybko przesycha, dlatego pamiętać trzeba o częstym nawodnianiu.
W tej chwili jeden miniuś już kwitnie. Drugiemu niestety :( złamałam boczny odrost istniejącego pędu kwiatowego, a nowego pędu nie doczekałam się, chyba w tym roku nie zakwitnie :( .
Dodam jeszcze, że storczykom dobrze robi ustawienie doniczek na mokrych kamyczkach i częste zraszanie.
Powodzenia :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”