Mini-storczyk - jak uprawiać ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewag
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Teściowa kupiła sobie miniaturkę falenopsisa - jak ją dzisiaj obejrzałam, to masakra.
Badylek jest w mchu, nasączony wodą, że aż kapie- korzenie już zaczynają żółknąć.
Jak ma to ratować? bo do kwiaciarni jej nie po drodze.
Czy go po prostu wyjąć z tego mchu? I jak długo tak suszyć?

I mam pytanie. Wszyscy piszą, że najlepsze są okna wschodnie, że ostre słońce spali badylek. Jak z tym jest?
Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba storczyków

Post »

Ewo,
Z tym wyjmowaniem z mchu to moze być problem.
Te storczyki celowo są tak uprawiane - więc... radykalna zmiana podłoża (może i... zazwyczaj tak sie dzieje..)oddala na dłuższy czas kwitnienie, czy nawet są kłopoty ze wzrostem.
Storczyki źle sobie radzą w kazdym nowym podłożu, małe formy szczególnie.
Mozna sobie pomóc w przypadku przelania - wyjąć całą zawartość z doniczki ,połozyć na papier kuchenny i odciągnąć nadmiar
wilgoci.
Mozna wóczas trochę rozlużnić sphagnum, część usunąć ale drastycznie nie radzę usuwać wszystkiego.
Po osuszeniu trzeba dać rozmiar większy doniczki i obsypać korą drobniejszą.I uważać z podlewaniem.
W uprawie w sphagnum, mamy często taki efekt, ze korzenie będące w środku są żólto- zielone .Ale gdy są jedrne i nie wykazują zgnilizny, pozostają jako pełnowartościowe.

Odnośnie okien...to i wschodni parapet potrafi obecnie poparzyć storczyka.
Falenopsisy nie wymagaja bezpośredniego słońca.Ale również w większości nie tolerują niedostatku światła.
Pewnikiem zademonstrują szybko złe warunki.
Okno ,które prezentujesz moze nie w pełni spełniać warunki.Zabudowa naprzeciw ogranicza "światłość".

Pozdrawiam JOVANKA
majusina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2012, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

witam serdecznie!
To mój pierwszy post, prosze wybaczyc jeśli źle go zamieszczam i mam nadzieję, że nie powielam tematu - jeśli tak proszę o link, bo nic nie znalazłam.

Dostałam taki kwiatek, nie mam pojecia co to jest... Gdzies znalazłam podobny i nazywał sie orchidea miniaturka - czy to to?
Zupełnie nie wiem jak o to dbac... Czy to ma zostac w takim małym pojemniczku plastikowym jak na zdjeciu czy przesadzic to w ziemie?

prosze o porady bo jestem zupełnie laikiem jeśli chodzi o ten kwiatek, a jest piekny, szkoda by go było :)

pozdrawiam ;:4

http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/1151768/1
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

Witaj :)

Orchidea = storczyk

Storczyki uprawia się w specjalnym podłożu, które możesz kupić gotowe (kora, chipsy kokosowe, keramzyt) w ogrodniczym czy kwiaciarni. Nigdy zwykła ziemia doniczkowa ;:185 To prowadzi do gnicia korzeni - brak przepływu powietrza w podłożu i z tego też względu nie polecamy tu na Forum osłonek na doniczki, bo duszą one roślinę (w Twoim przypadku jest nią ta biała) ;:124

Tak, zostaw w samej przezroczystej doniczce, w której dodatkowo zrób dziurki.

Nie wiem co on ma tam za podłoże, jakieś nieciekawe kolory tam widzę. Niech się ktoś jeszcze wypowie.

Swoją drogą - piękne kwiatki ;:108

Jak dbać? Dowiesz się np. stąd

Warto też zajrzeć tu, skoro dopiero zaczynasz przygodę z Falenopsisami (Phalaenopsis) :)

Aha no i czytać to Forum :D
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

To nie jest ani ziemia ani kora. Miniaturki przeważnie kupowane są w podłożu sphagnum. Trzeba uważać z podlewaniem ponieważ mech (czyli sphagnum) trzyma dłużej wilgoć niż inne podłoża przeznaczone dla storczyków.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

Hm a ja mojego mini marka dostałam w korze.. powinnam zapewnić mu sphagnum? ;:131
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

Jeżeli nic mu nie jest, to po co coś zmieniać co dobrze działa? :)

Po prostu storczyki mini tak są sprzedawane, ponieważ sprzedawcą tak jest łatwiej i wygodniejl co nie znaczy, że storczykom w nim jest 100% lepiej niż w korze.
Jeżeli dobrze się będzie o niego dbać to czy będzie w korze czy w sphagnum nie ma różnicy. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie podlewać go zbyt obficie bo powstanie pleśń i korzonki zaczną gnić. a jeżeli jest w drobnej korze to podlewać mniej więcej tak jak duże falenopsisy lub troszkę częściej bo mają węższe korzonki, mniejsze doniczki i szybciej przesychają.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

Wiesz, mam go dopiero od 3 tygodni :wink: ale nic niepokojącego nie zauważyłam, ale tylko tak pytam z ciekawości, bo w sumie.. to chyba dlatego umieszcza się je w sphagnum, bo mniejsze doniczki szybko wysychają tak?
Mój akurat ma doniczkę średnicy hm tak z pamięci około 8cm i teraz, gdy temperatura się podniosła, i dodatkowo przeniosłam go na parapet, to wysycha w 5 dni (dogłębne sprawdzenie podłoża za pomocą patyczka :lol: ) to chyba normalne, prawda? :roll: Moja pierwsza miniatura :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

Myślę, że przy takich warunkach w jakim go trzymasz to raz w tygodniu trzeba go pomoczyć we wodzie (oczywiście jeżeli ma tylko i wyłącznie korę a nie mech).
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

Tak, nie ma mchu, tylko kora, chipsy kokosowe i drobny keramzyt + na dnie większy. Więc wszystko ok :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
majusina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2012, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

Zamieszczam lepsze zdjęcia tego podłoża, które mam :wink:
Czyli co? Trzymać go spokojnie w tym plastikowym opakowanku i rzadko podlewać czy może zmienić doniczkę? (również zamieszczam zdjęcie :wink: ) Czy moze w niej zostać? Nie styka się z nią, spokojnie w niej luźno stoi.


http://www.galerieallegro.pl/zdjecia/Galeria/1154988/1
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

Ta przezroczysta doniczka jest moim zdaniem w sam raz, on po prostu im mniejszą ma, tym bardziej się cieszy :) Na większą zmienia się, gdy korzenie rozpychają obecną i wychodzą sporo górą :wink:

Co do podłoża, to się nie wypowiem, bo nie miałam z nim do czynienia. Nie wiem czy dla początkującej nie będzie ono za trudne w uprawie falka.

Co do białej osłonki, to na pierwszych zdjęciach jakie umieściłaś, widać, że przylega mocno do doniczki, więc ponawiam swój apel o jej zlikwidowanie i pozostawienie samej doniczki (+ dziurki w niej) lub kupienie większej, która zapewni jakikolwiek dopływ powietrza do korzeni i ułatwi przesychanie podłoża, które i tak będzie dłużej przesychać, co może powodować gnicie korzeni :wink:

Napisałaś, że doniczka luźno w niej stoi, ale pamiętaj, że powietrze nie ma szans swobodnie przepływać na jej dno, w którym są m.in. z tego powodu zrobione dziurki :wink:

Storczyk musi oddychać, zamykając do w ciasnej osłonce, kisisz go ;:185 Poza tym falki lubią światło pobierać także korzeniami, dlatego zaleca się ich uprawę w przezroczystej doniczce. Pomaga ona także w obserwacji stanu korzeni ;:108
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: czy to jest orchidea miniaturka? jak to pielęgnować?

Post »

To w czym on jest to nie jest przezroczysta doniczka tylko grubsza folia. Najlepiej kup mała plastikową doniczkę sr. 6 cm :) http://www.orchidgarden.pl/sklep/catego ... czki.html#
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”