Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dobrze. dziękuję.wsadziłam go dwa dni temu w te kamienie. Zrobiłam już raz okłady z wacików. Storczyk stoi w szklanym pucharku od lodów na podstawce z keramzytem i wodą, żeby parowała.Na grzejniki nakładam mokrą pieluchę dziecięcą, bo niestety nie mam opcji przykręcania grzejnika ;( ale to też dobre bo wtedy zwiększam im wilgotność.Mam nadzieję, że go odratuję. A przykrywać go może folią dodatkowo czy nie? Bo planowałam go włożyć do foliówki i zawiązać i odkrywać np.na noc.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Może lepiej nie przykrywaj, zostaw go w spokoju, niech rośnie. Dla zwiększania wilgotności, postaw pod doniczkę dwie podstawki różnej wielkości. Pomiędzy nimi nalej wody, tak aby spód doniczki nie miał z nią kontaktu. A jak wyschnie - dolej. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
tynia83
200p
200p
Posty: 443
Od: 13 lip 2012, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

:wit
Przedstawiam kilka moich roślin z prośbą o radę.
Ten to mini kupiony na wyprzedaży w o..
Obrazek

ten to normalnej wielkości też na wyprzedaży
Obrazek
i jego zbliżenie
Obrazek

Kupiłam je niedawno.
Czy mam obciąć wszystko poniżej wstawić do pojemnika przeźroczystego z keramzytem, nalać odrobinę wody i czekać. Korzenie to porażka, gdy je kupiłam to mini był włożony w szklany wazon z takimi kulkami hydro chyba, a duży zamoczony ponad miarę w donicy.

Mam też ponad dwa lata ten okaz, ale i on ostatnio coś nawala - a w ogóle to, czy przypadkiem nie są to dwa okazy??
Obrazek
Obrazek
i korzenie
Obrazek
Ten mini mam ponad rok
Obrazek
Obrazek

Proszę o dobre rady, bo w swojej niewiedzy nie chcę im zaszkodzić.
Prześledziłam ten wątek i dwa pierwsze chciałabym ratować tą metodą. Czy dwa starsze egzemplarze też potrzebują pomocy?
Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Nikt sie nie odzywa, więc może ja będę w stanie pomóc. Moim zdaniem najważniejszym i pierwszym krokiem będzie tutaj wymiana podłoża we WSZYSTKICH.

1. Pod spodem widzę dość ładnie korzenie. Namocz go porządnie przed przesadzaniem. Usuń wszystkie stare /miękkie i suche/ korzenie i wsadź do nowego podłoża. Nie podlewaj przez jakiś czas, aby ewentualne rany się zabliźniły. Ma bardzo ładne liście, tutaj chyba nie potrzeba żadnej reanimacji - poradzi sobie sam :)

2. Faktycznie masz dwa okazy:) Jeśli chcesz i dasz rade, możesz je rozdzielić jeśli nie - postępuj jak wyżej.

3. W mini również wymiana podłoża. Pewnie był ciągle w mchu. Ja ze swojego doświadczenia - 3 zabite w mchu, 4 żyjące w korze. Mogę polecić przesadzenie do kory.

Według mnie żaden nie potrzebuje reanimacji w kamieniach. W każdym znajdziesz ładne korzenie. Ważne jest żebyś kupiła dobre podłoże o dość grubej granulacji, a ewentualny miał przesiej przez sitko. Radziłabym tez zrobić dziurki w doniczkach gorącym gwoździem, to polepszy cyrkulację powietrza :)
Pozdrawiam, Kamila :)
Awatar użytkownika
tynia83
200p
200p
Posty: 443
Od: 13 lip 2012, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Kamilo dziękuję za odpowiedź. Gdy tylko je kupiłam to oczyściłam ze starych brzydkich korzeni, które był zgniłe. Wymieniłam podłoże i dałam do suchego - nie podlewałam. Jednak to nie pomogło. Korzenie u dużego storczyka na dole zielone, ale przy samej roślinie zrobiły się pomarszczone, czarne, wiotkie i zaczęły pleśnieć. Podobnie było z tym mini.

Nowe storczyki to 3 pierwsze zdjęcia "stare" to kolejne.
Jakiś czas temu tym "starym" wymieniłam podłoże. Temu mini bo ten mech był zbity, a dużemu bo doniczka była już tak ciasna, że korzenie dołem wychodziły i prawie nie było podłoża.
Awatar użytkownika
cuxia
200p
200p
Posty: 249
Od: 7 maja 2012, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Murowana Goślina / Poznań

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Justyno jeśli podłoże wymieniałaś, to wydaje mi się, że problem leży tutaj w tym, że jest ono zbyt zbite, ma za dużo miału. Ja bym przesiała je przez sito/durszlak i zostawiła tylko te najgrubsze kawałki kory. :)
Pozdrawiam, Kamila :)
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam. Dawno się nie odzywałam.. Chcę Wam napisać o moim reanimowanym storczyku, może mi coś poradzicie dalej.?
Otóż wsadzonego storczyka w kamienie diabli zaczęli brać chyba, gdyż te korzenie spleśniały mimo Topsinu, na dodatek liście strasznie zwiotczały i pomarszczyły się. Jeden liść zżółkł i oderwałam go. Zostały mu dwa liście i zero korzeni.Nawet te okłady z wacików nie pomogły. Liście nadal wiotkie.
Wobec tego włożyłam storczyka do wazonu szklanego z kamieniami, na dno wlałam troszkę wody i przykrylam folią.Stwierdziłam , że tak mu było lepiej wcześniej, a gdy go wyjęłam ze szklarenki to zaczał tracić sztywność i zmarniał mi w samych kamieniach.
Codziennie będę go odkrywać na jakieś 2 godziny żeby złapał powietrza i zobaczymy. Jeśli już nie da rady to trudno. ;(


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Aniula85 czytałam jeszcze taką poradę jak reanimować storczyk, który nie ma korzeni: zmoderowano.
Sama też właśnie staram się uratować storczyk, o którego istnieniu w domu nawet nie wiedziałam, dopóki nie kupiłam kilku swoich. Był zasadzony w ziemi, stracił większość korzeni i teraz trzymam go w kamieniach. Na dno szklanego pojemnika nasypałam odrobinę piasku tak jak radziła trzynastka. Jak będą widoczne postępy to wrzucę zdjęcie.
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Znalazłam jeszcze taki sposób może Ci pomoże Aniula85.
Ponieważ u mnie inne metody zawiodły i resztki korzeni mojego storczyka ciągle gniły, położyłam go po prostu na podstawce plastikowej, takiej do większej doniczki, przysypałam suchymi kawałkami kory trzon, żeby nie wysechł, a nad tym postawiłam plastikowa małą doniczkę - tę, w której kiedyś był. Codziennie odsuwałam to wszystko i pryskałam wokół niego wodę - na podstawkę i na dwa korzonki, które miał. Przykrywałam z powrotem. I w ten sposób wypuścił dwa małe korzonki.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dziękuję za nową poradę. Na razie trzymam storczyka w wazonie i odkrywam codziennie folie na kilka godzin.Wątpię jednak,że go uratuje bo już jeden liść stracił a miał 3,a teraz widzę że następny zolknie.Na razie się nie poddaję. Teraz reanimuje jeszcze jednego falka ale w keramzycie.I nie przykrywam.Ciekawe czy uda mi się któraś reanimacja, to moje pierwsze doświadczenia.
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Może jednak żółknie od nadmiaru wilgoci? Powiem Ci, że mnie się nie udało w keramzycie. Po kupieniu falka do ratowania, który miał kilka małych korzonków, umieściłam go w keramzycie, który byl cały czas wilgotny bo na podstawce była woda i po trzech dniach korzenie były całe w pleśni. Storczyk jeszcze żyje. Umyłam mu korzenie i włożyłam go w kamienie do małej doniczki (bez piasku na dnie) i teraz będą po prostu pryskane kamienie co trzy dni. Póki co jest OK.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

U mnie też niepowodzenie w keramzycie, chociaż do innych roślin jest ok.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Nymph dzięki za radę. To może w sobotę przełożę storczyka w kamienie i i będę czekała na efekty. W kamieniach się spryskuje tylko je a nie podlewa tak? Ma on trzy krótkie korzonki,które wypuścił mi jeszcze będąc w zagrożeniu w korze, gdy zgniła reszta korzeni. Liście trochę oklapły i musiałam skrócić dwa pędy , gdyż dopiero zakwitł a już opadały kwiaty.
Więc sobota --- akcja -- przesadzanie do kamieni. Mam na podwórku kamienie,tylko musze je umyć i wysuszyć.
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”