Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Ann_ka- nie Zniechęcaj się ;) Ja też miałam trudne początki. Nie znałam storczyków, kupiłam pH.bellinę, wsadziłam do spagnum< nie znałam się na jego uprawie> i...zasuszyłam roślinkę.
Zmarnowanych sztuk, po 2 latach uprawy, mam około 10 sztuk :? To normalne przy hobby ze storczykami.


Ja, u Ciebie zaczęłabym, od "rozpoznania terenu". Na przykład, jakie warunki Masz w domu. Piszesz, że nie Palisz w dzień, zatem na pewno wyższą wilgotność Masz i nieco niższą temperaturę.
A jakie okna? Chodzi mi o strony świata. Falki lubią wschodnie i zachodnie okna.
A czym Nawozisz? I jak często Podlewasz/Moczysz? Jest tyle pytań i odpowiedzi...
Dopiero po takim "wywiadzie" można coś podpowiedzieć..
Pisałaś, że dwa razy dziennie Zraszasz? Hmm...mi się wydaje za często. Ale... mogę się mylić.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Aniu żeby storczyk zakwitł musi mieć tzw skoki temp. np przez jakiś czas być w niskiej koło 16 - 18 po 6 tyg przenoszę do ciepłego pomieszczenia , wtedy stymuluje się kwitnienie, choć zauważyłam że inni np nie zmieniają temp ale zasuszają. Co do kamyków , ja mam w domu bardzo ciepło u mnie woda wyparuje po 24 godzinach w całości, temp stała tam gdzie stoją to 24 stopnie jak kaloryfer zimny 20 stopni, w dzien jak słonko świeci to dochodzi nawet do 26 stopni. Więc może to od temp zależy że korzonki Ci podgniły ? Po za tym stoją przy oknie południowy tam więcej operacji słonecznych nawet teraz.
Ann-ka72
1000p
1000p
Posty: 1012
Od: 1 paź 2009, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Justus, nie zraszam ich 2 razy dziennie, tylko raz.
3 szt stoją na oknie wschodnio-południowym, do tego jeszcze są żaluzje,latem więc nawet słońce ich nie ma szans poparzyć. 3 szt stoją w tym samym pokoju na komodzie,światło rozproszone-w pokoju mam 2 okna i jedne drzwi plastikowe balkonowe dwuskrzydłowe wychodzące na południe,więc jest widno w tym pokoju. Okna są drewniane, do wymiany, bo troche się wypaczyły i "ciągnie"od nich... Ale brak na razie na kasy. W ciągu dnia kiedy nie palę jest 20 st. C, kiedy palę jest dużo więcej. W nocy już nie palę, jest na pewno chłodniej. Może kiedyś będę miała olejowe,to będzie stała temperatura...

Storczyki teraz przelewam co 7-10 dni,w zależności czy są jasnozielone korzonki. Raz na 3-4 podlewania daję nawóz do storczyków Florowit.

Celinko,możliwe,że to od chłodu w nocy tak gniją.mam zimne parapety,ale podłożyłam styropian po problemach w ubiegłym roku zimą.
Co dziwne,niektóre korzonki są zasuszone i nie wracają później do życia. Nawet te zraszane u zdrowych zasychają....
Muszę sie chyba wziąść za kaktusy. :D
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

A Masz tylko falki?
Z tego, co Piszesz to świetnie u Ciebie by się sprawdziły chlodoluby na przykład: dendrobium nobile.
Ono lubi takie zimne warunki i na dodatek z dużą amplitudą temperatur.
Bardzo dobrze mu robi przesuszenie. I chlodne noce... Może Spróbuj z jakąś biedą z przeceny, a nuż się Polubicie.
A ja Ci zazdroszczę takiego chłodnego domu...mogłabym sobie pozwolić na masdevallie w większej ilości ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Ann-ka72
1000p
1000p
Posty: 1012
Od: 1 paź 2009, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Justus, mam tylko falki, bo ponoć najłatwiejsze w uprawie :;230

Kiedy będzie zimniej na dworze to oczywiście będzie dom grzany przez cały dzień, mam małe dziecko więc musi być ciepło :) Teraz po prostu nie chce mi sie biegać ciągle do kotłowni tym bardziej ,że jest ciepło w domu, i tak jak wejdę na forum to często jak pójdę podrzucić trochę opału- to już nie ma do czego....
W nocy to rzeczywiście jest chłodniej w domu. Pomyślę o innych storczykach, ale falki najbardziej mi się podobają. Na razie zabiorę je z parapetu, poobserwuję czy będzie lepiej.

Dzięki za pomoc ;:196
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Aniu na parapecie zawsze troszkę zimniej jak jeszcze masz okna nieszczelne, nawet styropian niewiele pomaga, ja czasem mówię że u mnie to sauna nie normalna temp bo kocham jak jest gorąco . Pięken są masdevallie a masz na nie idealne warunki i jak pisała Justyna na zimolubne dendrobia nobile :)
Awatar użytkownika
AgaNet
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5200
Od: 26 sie 2010, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szkocja

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dziewczyny, macie ogromną wiedzę o storczykach ;:180

Ja mam parę okazów, ale niestety nie znam nazw :oops: Generalnie po kwitnieniu przestaję je podlewać... Potem zaczynam stopniowo podlewanie i storczyki odżywają i kwitną...
Teraz mam dwa okazy reanimowane na kuchennym parapecie, ale nie wiem czy nie przegiełam z zasuszeniem, bo coś kiepsko wyglądają.
Pozostałe 3 sztuki pięknie mi kwitną :)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Celinko- Masz rację, swietne warunki na masdevallie :D A ja, kombinuję i do firemki wywożę, żeby im odpowiednie warunki stworzyć ;:108

Aga- zapraszam na założenie swojego wątku :D Też zaczynałam dwa lata temu swoją przygodę ze storczykami, nic o nich nie wiedząc. Nawet nazwy łacińskiej sabotka nie mogłam zapamiętać. A teraz...sama mam dwa saboti i marzę o następnych czterach :D
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

A tu moje ostatnie dwa reanimki.

Powiem tak, od chwili wykorzystania do reanimacji kamieni nie straciłam ani jednej roslinki, :) nie licząc chorych, którym niestety padały liście :( Takich nie trzymam, a za Waszą radą zaraz się pozbywam.



zdjęcia usunięte z hostingu/wanda
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Celinko- piękne korzonki i śliczne listeczki. Świetnie zdrowieją ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Ten mniejszy ma listki małe, ale korzenie że hej w przyszłym tyg idzie do kory :)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

O tym Piszesz, co ma ciekawe listeczki, takie nakrapiane troszku? Niech Ci pięknie rośnie w korze.
I pokaże pędzik, ciekawe, jakie ma kwiatuszki? Znasz kolor?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Niestety nie wiem :(
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”