Podłoże do storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Podłoże do storczyków

Post »

Witajcie, mam pytanie czy ktoś z waz używa wełny mineralnej do uprawy storczyków,wyczytałam że można: Kostki z wełny mineralnej to doskonałe podłoże do uprawy storczyków epifitycznych i naskalnych lubiących stałą wilgotność podłoża min. Paphiopedilum, Phragmipedium, Bulbophyllum... Dięki kstałcie kostki korzenie mają stałe dostęp powietrza co owocuje zdrowymi korzeniami. Uprawa w wełnie mineralnej jest sterylna, co gwarantuje zdrowsze rośliny wolne od infekcji grzybowych i zgnilizny. Kostki z wełny mineralnej utrzymują swoje właściwości przez wiele lat dzięki temu przesadza się storczyki żadziej i łatwiej.
Czekam na wsze opinie.

Pozdrawiam :P
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Renatko!


Wełna mineralna jest od paru lat wprowadzana w uprawach storczyków.
Jest również w ofercie OS.
Wygodną jest metodą dla upraw wielkotowarowych/ monolitycznych, gdzie sterowanie komputerowe procesem nawadniania i nawożenia jest ściśle.Dozowane i kontrolowane.


U nas , w uprawach amatorskich to kwestia własnego przetestowania.
Osobście nie stosuję ,wydaje mi się po próbach jakie wprowadziłam,ze oprócz zalet niesie za sobą potrzebę większej uwagi ,ze względu na mozliwość magazynowania wilgoci zastoiskowej.
Tak się dzieje ze sphagnum, gąbkami wszelkiej *maści*( zwykłej lub*oasis*) bo to.. :roll: spotykamy w podłożu
W mojej kolekcji (róznorodnej ) musiałam wprowadzić rozwiązanie kompromisowe podłoża
tak , aby :P najmniej myśleć o wpływie na jakość wegetacji.
Oczywiście nie pomijam i wymagań storczyków , ale... od czegoś ;:58 mamy inne *instrumenty*

Zachęcam do próby wprowadzenia, przy najbliższym przesadzaniu można pokusić się o wpowadzienie wełny jako dodatku , nie trzeba koniecznie jako 100% wsadu.


pozdrawiam J ;:76 VANKA
Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

dobrych parę lat temu miałam kilka storczyków w wełnie: moje odczucia są bardzo podobne do odczuć Jovanki. Nie stosuję i raczej nie będę stosowała - dla mnie to był dodatkowy kłopot w zasadzie. Z drugiej strony są to jednak włókna co dodatkowo mnie zniechęca do stosowania poza zamknietym orchidarium, którego teraz nie mam.
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Jovanka,Grymasella, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, tak bardzo chcemy aby naszym storczykom było u nas dobrze i szukamy różnych rozwiązań jak się okazuje wcale nie muszą być dobre, ale dobrze że są osoby z dużym doświadczeniem, które podpowiedzą.


Pozdrawiam :P
Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

nie, nie - mnie proszę wyłącz z grona osób "z dużym doświadczeniem" bo ja go nie mam i nie chciałabym tworzyć pozorów że jest inaczej.
Ale Jovanka ma ogromne.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

W LM sprzedawali Cymbidum w wełnie mineralnej i kupiłam jedno ale wełna jako podłoże mi też nie podoba się. Ciągle wydawało mi się, że storczyki mają mokro, w końcu zmieniłam podłoże. Później widziałam w markecie te storczyki z pozasychaną wełną, wyglądało to makabrycznie.
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Podłoże do storczyków

Post »

Witam
Właśnie dostałem od babci storczyka z pytaniem czy mógłbym go uratować..
Jest zalany, podłoże zgniłe, można wycisnąć jak gąbkę...
Nie mam żadnego podłoża do storczyków, czy mogę go tymczasowo posadzić w samym keramzycie?
gwoli ścisłości to falek.
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Witaj. :wit
Wstaw zdjęcie storczyka, zobaczymy w jakim jest stanie. Spokojnie, może bez podłoża leżeć nawet dwa dni. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

mój aparat ma popsutą migawkę, a ten w telefonie pozostawia wiele do życzenia :roll:
ale z tego co widzę jest w miarę zdrowy, nie licząc tego, że ma 1 duży liść i malutki, trochę zdeformowany pewnie przez zmianę warunków w jakich był trzymany i już nie urośnie więcej, stożek wzrostu nienaruszony, liście nie gniją, nic się nie dzieje, korzeni jest stosunkowo sporo i są raczej zdrowe z tego co widać przez doniczkę, korzenie powietrzne też okej, pęd kwiatowy obcięty przez to że przekwitł, oczywiście obcięty przy liściach, a nie jest jeszcze uschnięty, ale to szczegół... jak ten storczyk się weźmie w garść to czeka babcię porządna lekcja biologii roślin :wink:

martwił mnie tylko stan podłoża bo jest tragiczny, ale skoro może w zastępstwie być keramzyt to tak zrobię wieczorem :wink:
zgniłe korzenie rozpoznam tylko po tym, że są miękkie? Żółte, ale jędrne korzenie są pozbawione chlorofilu przez brak dostępu światła wewnątrz doniczki, czy też jest z nimi coś nie tak?
Dziękuję za odpowiedź :wink:

Edit: zdjęcia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Jak najszybciejwyciagnij go z tej ziemi mokrej i daj mu wyschnac. Obetnij zgnile korzenie izadyp je cynamonem.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Za nim wsadzisz go w keramzyt.. On długo trzyma wilgoć w sobie. Korzenie popsute wycina się nad zdrową tkanką. Na forum znajdziesz dużo przydatnych informacji na temat pielęgnowania storczyków, jak i cennych rad. Narzędzia do cięcia powinny być sterylne. Po takim zabiegu cynamon, lub węgiel drzewny na miejsca cięć. Jak kupisz odpowiednie podłoże, to po wsadzeniu nie podlewaj przez 7 - 10 dni. by ewentualne rany storczykowi zaschły. Podlewa się je co 7-14dni, zbyt częste podlewanie prowadzi do gnicia korzeni. Korzenie zgniłe są miękkie w środku po naciśnięciu, zostawiamy te które są zielone, lub żółte(wewnątrz doniczki są takie, tam gdzie nie dochodzi światło), ale nie puste w środku.
Jeszcze mam jedno małe pytanie. Ten pęd kwiatowy wyrósł ze środka wzrostu tam gdzie liście, czy to tak zdjęcie przekłamuje?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Tak, pęd wyrósł ze środka, też mnie to dziwiło... Co o tym myśleć? Dziwne to moim zdaniem.

Dziękuję za wszelkie rady, storczyk stoi w keramzycie od wczorajszego wieczoru, ma dosyć dużo korzeni, zgniłe poodcinałem przy przesadzaniu. Nie chciałem poczekać na odpowiedź, bo aż szkoda było patrzeć w jakim stanie jest to podłoże w którym rośnie.. Oczywiście keramzyt jest suchutki i nie zamierzam na razie go podlewać...

Na tym forum już jestem dobrych kilak lat, tylko mało się odzywam, siedzę po cichutku i się edukuję :wink: A że moje problemy z roślinkami są na szczęście bardzo rzadkie to i nie zadaje pytań :wink:
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Fawin przykro mi, ale to oznacza że storczyk nie ma środka wzrostu(skąd wypuszcza młode listki), taka roślinka prędzej, czy później umiera. Z łodygi nie ma szans by storczyk wypuścił młodą roślinkę, bo została obcięta, jednak może odbić z boku. Na forum już był podobny przypadek. Można czekać aż wypuści basal keiki, ale to zajmie od pół. roku do nawet dwóch lat(z tego co czytałam min. na forum). Jeżeli chcesz to możesz normalnie o nią dbać, jak dotychczas, a babci na pocieszenie kupić nową roślinkę. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”