Problemy z korzeniami storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

Patusiu, na drugim zdjęciu widać, że Twój Phalaenopsis ma całkiem niezłe 2 korzonki.
Ja bym oskubała trzon rośliny z tych zaschniętych pozostałości po starych liściach (tam ewentualnie będą się przebijać nowe korzonki).
Obetnij co martwe, zeschnięte z tej części z korzeniami. Widać parę takich kikutków na 3-cm zdj.
Jeśli korzonek jest twardy, a pociemniały - może być żywy, więc pozostaw.
Całość włóż do nowego podłoża z kory dla storczyków, z ewentualną domieszką małych kępek mchu (sphagnum).
Byłoby dobrze, gdybyś mogła obłożyć trzon rośliny tym mchem. On trzyma wilgoć, a dzięki temu pobudza nowe korzonki do wzrostu.
Jeśli nie masz mchu, to przynajmniej zraszaj z rana wierzchnią część podłoża - zwłaszcza, gdy będą wyższe temp.na dworze.
Awatar użytkownika
patusia_90
100p
100p
Posty: 113
Od: 18 cze 2008, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

Korę do storczyków można kupić w najzwyklejszej kwiaciarni?
Mój wątek serdecznie zapraszam :)

Pozdrawiam, Patrycja.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

W kwiaciarni kora jest raczej kiepskiej jakości, lepiej wybrać się do LM (bardzo dobra jest ta kora w przezroczystych workach, z białymi kamykami).
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

Jest też trzecie wyjście<ale to już dla "zaawansowanych" Storczykarzy>. Można samemu zrobić mieszankę z kory ogrodowej. Tyle, że jestw dużych workach po 50l i więcej. Nie można kupować mielonej kory, tylko najlepiej dekoracyjną pod iglaki. otem trzeb ją przesiać, wyparzyć w piekarniku. Dodać np: styropian i kwaśny torf. I można sadzić w niej storczyki. U mnie świetnie się sprawdziła. :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
patusia_90
100p
100p
Posty: 113
Od: 18 cze 2008, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

Ja jestem początkująca więc chyba nie skorzystam z tego. :wink:
Mam też pytanie, czym najlepiej obcinać zeschnięte korzonki? zwyczajnie nożyczkami? Należy potem to miejsce czymś obsypać aby zaschło, czy nie trzeba? Dopiero zaczynam przygodę ze storczykami więc zrozumcie moje pytania. :)
Mój wątek serdecznie zapraszam :)

Pozdrawiam, Patrycja.
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

Do obcinania najlepszy byłby skalpel ale można użyć noża do tapet lub cienkich nożyczek po paznokci ważne jednak aby były ostre. Co do torfu do phalków to raczej nie jestem przekonany aby był właściwym podłożem - jest zbyt drobny i bardzo długo przesycha i raczej w tym wypadku moim zdaniem lepsze byłoby spagnum ( mech ). Zajrzyj też na mój wątek tam jest opis podobnego problemu bodaj na 5 stronie. Trzon obłożyłbym mchem/spagnum i dodatkowo często bym zraszał. Ale to jest jedynie moja opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać, choć wyniki same mówią za siebie.
Obecnie dostałem od znajomej podobnego phalaenopsisa zalanego tak, że korzenie mu zgniły. Ja zastosowałem w tym wypadku metodę sięgania po wodę - wieczorem wstawię fotki na swoim wątku abyście mogli zobaczyć jak to mniej więcej wygląda, skutek jak na razie pozytywny gdyż zaczyna wytwarzać nowe korzonki.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za pozytywny wynik reanimacji storczyka.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

A ja obcinam zwykłymi nożyczkami i w zupełności wystarczy. A to na zdjęciu to może był kiedyś pęd, ale to juz na pewno nie urośnie. Ja też na wielu mam takie coś, ale to stoi w miejscu. A korzeni nigdy nie zasypuję, ale liście po obcięciu tak (no chyba, ze obcinam żołte liście, to nie zasypuję, bo ta resztka i tak się zeschnie).
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

U mnie było takie coś na jednym storczyku i stało z 4 lata i w tamtym roku wyrosły z tego 2keiki.
teraz ten storczyk znowu to wypuścił pewnie z 3tygodnie temu i stoi ja czekam. Może to też keiki bedzie jak u mnie. trzymam kciuki aby udało się uratowac roślinke.
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

Kermit, ale ja tego torfu niewiele daję, tak łyzeczkę na całą doniczkę 12cm i raczej wysoki- bo włókno i kwasowość się dla mnie liczy. :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z korzeniami Phalenopsisa

Post »

Właśnie włókno - o czym wcześniej nie napisałaś, :oops: a zwłaszcza osoba początkująca tego nie wie. Dlatego zwróciłem na to uwagę, ja też wpierw pomyślałem o zwykłym torfie, zaś torf wysoki jest raczej ciężki do kupienia ( u mnie np. nigdzie go nie kupisz ).
;:223 Jeszcze nam ktoś phalka idąc za radą posadzi w korze zmieszanej ze zwykłym torfem czy też substratem torfowym ( a co gorsza w złej proporcji ) bo ten jest łatwiejszy do zdobycia, a co gorsze całość zamieni ziemią do storczyków i tym uśmierci phalenopsisa. Zamiast tego torfu wysokiego można zastosować włókno kokosowe czy spagnum. ;:224 ;:132

Proszę piszmy jasnym i zrozumiałym językiem zwłaszcza dla nowicjuszy w tym temacie, tacy często nie bardzo wiedzą o czym konkretnie piszemy.
Awatar użytkownika
Ariena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 4 kwie 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co z nim zrobić? (problem z korzeniami)

Post »

Chyba nic z niego już nie będzie bo gnije mu stożek wzrostu. Nie zalewałam od góry ani nie pryskałam, może od początku miał jakąś chorobę. Został mu jeden liść, pęd obcięłam, zgnite części wycięłam i zasypałam cynamonem. Jedynie co to ma zdrowe nowe korzenie więc na razie go nie wywalam.
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Co z nim zrobić? (problem z korzeniami)

Post »

Jeżeli ma zdrowe korzenie to zapewne się odrodzi. Teraz tylko czekać :)
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
Karla1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 paź 2013, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

,,Coś'' wyrasta na korzeniach.

Post »

Od dłuższego czasu na korzeniach mojego storczyka wyrastają bulwy. Nie wiem czy to choroba, czy rośnie nowy storczyk. Oprócz bulw storczykowi nic nie dolega. Proszę o odpowiedź. Poniżej zdjęcia.

http://oi39.tinypic.com/kej38y.jpg

http://oi42.tinypic.com/2819b87.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”