Problemy z korzeniami storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: ,,Coś'' wyrasta na korzeniach.

Post »

nie otwierają mi się te zdjęcia, ale zgrubiałe zdeformowane korzenie mogą być także skutkiem zbyt intensywnego nawożenia z przewagą azotu w składzie.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: ,,Coś'' wyrasta na korzeniach.

Post »

Może chodzi o to:

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ,,Coś'' wyrasta na korzeniach.

Post »

Tak się zdarzyło, że widziałam te zdjęcia - to ewidentnie wskazywało na efekt stosowania niekontrolowanej terapii hormonalnej
- takie ;:oj zmutowane narośla i w takim nagromadzeniu nie występują w sposób naturalny.
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

Witam.
U moich kilku storczyków (phalenopsis) korzenie zaczęły się marszczyć, są koloru zielono-białego, więc jakby ok. Ale powinny być przecież jędrne, grube. A one robią się cienkie i zmarszczone. Nie wiem czy jest to wynikiem przelania, przesuszenia, suchego powietrza czy może za małej doniczki? Storczyki były namaczane, korzenie zazieleniły się, ale nadal są pomarszczone. Te, które wystają poza doniczkę także są suche i zmarszczone. Nie wyglądają na normalne, zdrowe. Zaznaczę, że storczyki te obecnie kwitną (jeden stracił kilka malutkich pączków-uschły). Chyba w związku z tym nie powinnam ich przesadzać do większej doniczki?

Storczyki te mam od niedawna, około miesiąc. Podlewam średnio raz na 7-8dni odstaną wodą, przez namaczanie. Na razie ich nie nawoziłam, ale za to wetknełam pałeczki Tarcznik z nawozem, owadobójcze. Może to z tego powodu te marszczenie korzeni?
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

U mnie było podobnie. Nowe storczyki miały problem z korzeniami powietrznymi- marszczyły się i czasem zupełnie obsychały. Pocieszne jest jednak to, że na ich miejsce powyrastały nowe powietrzne, które są już grubiutkie i jędrne. Być może tak roślina reaguje na zmianę wilgotności...

W lato proponowałabym Ci pryskanie korzonków, ale w zimę raczej odradzam. Wilgotność nie mniej mogłabyś spróbować podnieść poprzez ustawienie doniczki na podstawce z wilgotnym keramzytem ( tak, żeby doniczka nie dotykała wody i keramzytu).

U mnie się to nie sprawdziło, ale warto spróbować :wit
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

Z tym, że tak wyglądają również korzenie w doniczce, mimo tego, że podlewałam. A te korzenie wystające nad doniczkę, sama nie wiem czy to są powietrzne, czy to takie, które nie mieszczą się w doniczce i dlatego są suche :/ Może one się duszą w za ciasnej doniczce? Przesadziłabym, ale boję się o kwiaty.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

A mogłabyś wstawić zdjęcie?
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

Obrazek
[/url] Obrazek
Obrazek To jest jeden storczyk. Dodatkowo widać jakieś czarne plamki.

A tu drugi:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/793 ... deb09.html]Obrazek
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

Hmm... a jak długo namaczasz pojedynczą doniczkę?

Ja tu szczerze mówiąc nie widzę problemu... Dziwi mnie tylko, że tak szybko wysychają :|

Stoją może nad kaloryferem?
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

Te wystające na zewnątrz korzenie szczególnie suche są. Tak stoją nad kaloryferem, który wieczorem jest dosyć gorący. Niby szybko wysychają, ale skoczogonki i tak w nich chodzą. Namaczam je ok.pół godziny. A nie wydaje Ci się jakby za bardzo te korzenie są tam ściśnięte? Nie potrzebna większa doniczka?

Jeden ze storczyków rośnie w drobnym podłożu, pół na pół z mchem - beznadziejne połączenie. W tym z kolei odwrotna sytuacja. Podłoże słabo przesycha, korzeni prawie nie widać - są tak zakopane szczelnie. W takim podłożu był kupiony. Kwitnie, więc boję się przesadzać, ale teraz zaczynam się ku temu skłaniać bo na podłożu pojawiła się biała pleśń, którą usunęłam mechanicznie, ale w osłonce widać takie niteczki białe, być może tam też rozwija się już pleśń. Podłoże jest mokre, choć podlewane 3 dni temu.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

W sumie można by przesadzić, ale po tym jak już przekwitnie... Z drugiej jednak strony skoro masz skoczogonki, to może faktycznie warto juz teraz się tym zająć- dałabyś porządne podłoże, sprawdziła w jakim stanie są korzenie w doniczce i powalczyła ze skoczogonkami :wink: Decyzja i tak należy do
Ciebie.
Poczekaj aż się ktoś jeszcze wypowie, bo może dzieje się tu coś, czego ja po prostu nie dostrzegam :wit
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

Nie wypowie się nikt więcej?
Zaczynam się naprawdę martwić. Podejrzewam, że moje storczyki za szybko przesychają. Już u trzech widzę takie pomarszczone, suche korzenie, (choć można dostrzec też pojedyncze zgnite). Nie są jędrne jak po przyniesieniu ze sklepu :( Chyba nie umiem się nimi zajmować. Nie wiem czy podlewam za mało, za dużo czy coś innego im nie pasuje. A może popaliły się od pałeczek Tarcznik? Wychodzi na to, że musze je wszystkie przesadzić, mimo tego że kwitną :/
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Re: Pomarszczone korzenie storczyków - co im jest?

Post »

Ja tam każdego kupionego przesadzam szczególnie te z marketów.
Może być taka sytuacja że w środku doniczki jest kawałek gąbki która bardzo długo trzyma wilgoć, wtedy korzenie przy zewnętrznych ściankach doniczki będą już suche a te w środku będą zagniwały.A wtedy zgnilizna może się rozszerzyć na wszystkie korzenie.
Przesadziłaś już je czy nie?
Pozdrawiam Artur :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”