Problemy z korzeniami storczyka

ODPOWIEDZ
anayoga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 lut 2014, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki - chore korzenie - proszę o pomoc

Post »

Dziękuję bardzo za pomoc. dziś zrobiłam wszystko wedle przepisu i rośliny są już w kamyczkach. A jak ma je podlewać, jak często?
A czy temperatura pomieszczenia ma jakiś wpływ? To znaczy co ie dzieje gdy jest niska w zimie od 15-max20 stopni. Czy to szkodzi roślinom storczykowatym?

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyki - chore korzenie - proszę o pomoc

Post »

Od 15 wzwyż im nie zaszkodzi, różnica temperatur między dniem a nocą także nie przeszkadzają.
U mnie wygląda to tak, do węższej butelki (po wodzie gazowanej) z mnóstwem wypalonych otworów na całej powierzchni łącznie ze spodem wsypałem keramzyt i posadziłem roślinę.
Wstawiłem to w szerszą butelkę po napoju bez otworów i zalałem jakieś 3 cm wody, woda "wspina" się po keramzycie i paruje dostarczając roślinie wilgoć. dolewam wody do tej samej wysokości co jakieś 5-7 dni.
Aby to zobrazować pokusiłem się o rysunek w paincie :D
Obrazek
Tak to wygląda u mnie.
Myślę że wstawienie doniczki w wysoką podstawkę wypełnioną wodą także się sprawdzi. Po pewnym czasie widać że na samym wierzchu kamyki są wilgotne.
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bordowe/fioletowe końcówki korzeni - normalne?

Post »

Pytam, bo szukałam w google i nic nie znalazłam. Mój dopiero co przekwitły falenopsis zaczął puszczać korzenie, nowe piękne dorodne zielone. Mają teraz z 5 cm i końcówki zaczęły robić się bordowe/fioletowe. Normalne to czy mam się bać?
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Bordowe/fioletowe końcówki korzeni u Phalka - normalne?

Post »

Wszystko z nimi w porządku, to tak na szybko żeby Cię uspokoić. :wink:
Zmiana koloru końcówek wynika zapewne z dostępu światła i szybkiego wzrostu korzeni. Po jakimś czasie kiedy korzenie się zestarzeją kolor zaniknie.
Awatar użytkownika
Zuz30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 mar 2014, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bordowe/fioletowe końcówki korzeni u Phalka - normalne?

Post »

Uff dzięki.
A ta zmiana koloru to raczej na zmniejszenie ilości światła? Bo faktycznie przestawiłam falka na inne okno, wcześniej stał na południowym i cieniowałam go firanką ale teraz bałam się już poparzeń.
Pytam bo mnie to frapuje :twisted:
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Bordowe/fioletowe końcówki korzeni u Phalka - normalne?

Post »

U mnie też czasem robią się ciemne końcówki korzonków gdy wzrastają, ale łączę to tylko z duuuużym dostępem światła. Czasami jak ten dostęp się ograniczy to zielenieją lekko, ale jak rosną szybko to, tak jak pisał Russski, zmienią kolor - na srebrno-szary :)
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Bordowe/fioletowe końcówki korzeni u Phalka - normalne?

Post »

U mnie storczyk nie ma duuuzego dostepu do slonca a i tak ma takie konce korzeni ;)
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Korzeniowy problem

Post »

Hej mam problem z Mambonosą. Otóż od jakiegoś czasu walczę u niej o korzenie. Tzn. niby je wypuszcza, ale jak tylko zaczną dotykać podłoża, to się zasuszają :roll: co może być tego powodem?? Już 2 razy próbował mi ten storczyk kwitnąć, ale zawsze przez te korzenie i niedobór wody z nimi związany pędy przestawały rosnąć. Teraz również wypuszcza 2 pędy i chciałabym, aby w końcu zakwitł i stabilnie trzymał się w podłożu. Poradźcie co robić. Dodam, że storczyk trzymany jest w korze zmieszanej z keramzytem.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeniowy problem

Post »

Hej. Z tego co wiem powodem zasychania korzeni u storczyków może być zbyt wysokie zasolenie podłoża, spowodowane przenawożeniem, zbyt niska wilgotność powietrza, podlewanie twardą wodą itp. Gdy zasolenie jest wysokie na powierzchni podłoża zaczynają pojawiać się białe zacieki, a korzenie na styku z podłożem wyglądają jakby przypaliły się. Wtedy najlepiej wymienić podłoże. Do podlewania należy używać przegotowanej wody o temperaturze pokojowej, lecz ja proponuję po prostu potrzymać wodę parę dni w dużej konewce i dodawać 1 nakrętkę nawozu. Co jakiś czas podlewam storczyki wodą bez nawozu. Po przesadzeniu podlewanie z nawozem również nie jest konieczne.
Aby zwiększyć wilgotność powietrza, rano rośliny zraszam, ale nie bezpośrednio, tylko w taki sposób żeby mgiełka samoistnie opadła na rośliny (nie przesadzać ze zraszaniem). Wentylacja korzeni jest również ważna, bo można przesadzić z wilgotnością i zgniją.
Wątpię żeby to było jakieś robactwo, ale ja się nie znam. Opiekuję się storczykami od 6 lat i nigdy nie miałam z nimi problemów (na szczęście, tfu, tfu), więc mogę się mylić :wink:

Jeśli masz możliwość, pokaż jakieś zdjęcia, napisz jak wygląda u Ciebie podlewanie i nawożenie za zwyczaj.

Powodzenia!
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Korzeniowy problem

Post »

na podłożu nie widać oznak zasolenia, podlewam wyłącznie wodą przegotowaną, co jakiś czas dodaję nawozu (mniej niż podaje producent) więc nie jest to przenawożenie. Być może to zbyt mała wilgotność powietrza :?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeniowy problem

Post »

Hmmm... Myślę, że warto poczytać także o reanimacji storczyków. Nawet jeśli storczyk nie jest w złej kondycji, można zobaczyć jak inni sobie radzą z niedoborem korzonków.
Napisałaś, że storczyk wypuszcza dwa pędy. Może warto zastanowić się nad ich obcięciem? Wtedy roślina nie będzie niepotrzebnie zużywała energii na wytworzenie pąków i oszczędzi ja na wytworzenie korzeni.
reptil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 wrz 2014, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Korzeniowy problem

Post »

Gosiu, podajesz za mało informacji o warunkach uprawy u Ciebie. Może jakieś zdjęcia, bo tak to można tylko zgadywać.
Awatar użytkownika
gosiiiaczek
500p
500p
Posty: 621
Od: 11 sty 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z domu

Re: Korzeniowy problem

Post »

Storczyk mieszka w podłożu złożonym z kory i keramzytu. Stoi na wschodnim oknie. Nigdy nie było z nim problemów. Podlewam przegotowaną, odstałą wodą po przeschnięciu podłoża. Od czasu do czasu podaję nawóz Bioflor w proporcji 5ml na 1,5l wody. Raz w tyg przecieram liście wilgotną gazą.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=80675" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”