Problemy z korzeniami storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Phalaenopsis - zły stan korzeni, co robić ?

Post »

Mam dwa storczyki z dziwnie wyglądającymi korzeniami. Pierwszy to moja wina i robota. Prawie go zamordowałam, przesadzając rok temu do ziemi - nie wiedziałam, że tak nie można. Ale zmusił mnie jego widok, otóż zaczął wychodzić ze swojej doniczki górą. Dolne korzenie stały w miejscu a on rósł w górę, ale jakby łodygą tak, że pierwszy liść zaczynał się na wysokości 6 cm od podłoża...więc uznałam, że mu ciasno i wsadziłam go do ziemi. Nawet biedaczek zakwitł luty-maj i zaczął usychać. Jego liście wyglądały jak pomarszczone skrawki materiału, oklapłe. Więc wsadziłam go do substratu do storczyków tydzień temu - naczytałam sie i zdałam sobie sprawę z mojego błędu. Lecz jego korzenie spod były całkiem suche, martwe. Obcięłam to co wystawało ponad i wadziłam do sparzonej mieszanki do storczyków. Liście pięknie odżyły i powolutku pojawia sie nawet nowy. Martwi mnie stan jego korzeni - chyba upchnęłam w ziemię te powietrzne :? Które teraz zaczynają gnić ? Czy da się go uratować po tych moich katuszach ?

Obrazek

Obrazek


Mój drugi chorowitek pochodzi z biura męża - ukradłam mu go, mówiąc krótko, gdy zobaczyłam jego stan. Te górne korzonki były suche i popękane na wiórki - wycięłam mu je. Dolne w połowie zgniłe - tez usunęłam, ale widzę, że następne też żółkną. Substrat sparzyłam, bo coś w nim skakało małego białego, ale słabo wysycha...wsadziłam go w taki wilgotny.

Obrazek

Obrazek

Liście jakby sie podniosły - bo były oklapłe, ale znowu korzenie mnie martwią. Proszę o pomoc, bo jeszcze raczkuję w tym temacie.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Na moje niezbyt doświadczone oko nie jest źle. Korzenie nie wyglądają najgorzej, widzę przy pierwszym jedynie jakiś podgniły, więc z pewnością go obetniesz i zdezynfekujesz. Jak na takie przejścia, korzeni jest dużo i to w dobrym stanie. Okazuje się,że storczyki jednak są mocne!
Waleria
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Dezynfekcja - mam go obsypać węglem - gdzieś tu czytałam na forum o obsypaniu węglem drzewnym. Gdzieś też (poszukam jeszcze raz) ktoś podawał "skład płukanki" do korzeni. Ten pierwszy ma chyba trzy takie lekko naruszone - mam je obciąć całe czy kawałek nad zdrową częścią ?

U drugiego większość korzeni wydaje się być naderwana zaraz u nasady, tam gdzie wyrasta z rośliny. Setki wątpliwości i jeszcze więcej pytań a doświadczenie znikome mam :?
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Post »

Witaj Adiana,posyp węglem drzewnym,albo aptecznym,może być też cynamon :wink: zwykły domowy ,ten pewnie masz
zgadzam się z większością,że korzenie nie wyglądają źle,ostrożnie posadż ,nie ugniataj podłoża,lekko opukaj tylko doniczkę,podlej po ok. tygodniu-uszkodzenia i miejsca cięć niech przez ten czas pozasychają
na drugiej fotce widzę nowy listek-będzie żył :D :wink:
co do naderwanych korzeni-zasyp,nerw w środku może być zdrowy,a rany po zasypaniu powinny pozasychać
i mam takie pytanko-po co parzyłaś podłoże do storczyków?
życzę cierpliwości i sukcesu :D
pozdr Dorota
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Dziękuje za rady - zaraz wykonam zalecenia ;)

Sparzałam, bo moja malutka orchidea, którą wsadziłam w ten sam "fachowy substrat" Zaczęła żółknąć...doszukałam sie w podłożu małych białych skaczących i nieco dłuższych aczkolwiek równie cienkich białych wijących gości. Substrat dopiero co był zakupiony - więc nabyłam z dodatkiem ekstra :evil: Stąd gorąca kąpiel podłoża.
Awatar użytkownika
Adiana
200p
200p
Posty: 259
Od: 28 lip 2008, o 12:45
Lokalizacja: Przecław k. Szczecina

Post »

Poobcinane zgniłe, zasypane węglem leczniczym - chyba o ten chodziło ? Rozdrobniłam pastylkę i
obsypałam wszystkie "ranne" kawałki. Storczyki włożone w podsuszone podłoże stoją dumnie
na skrzyni ;) Mam nadzieję, że mi wybaczą te dzisiejsze zabiegi 8) dziękuję wszystkim za
zainteresowanie moim problemem ;)
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Spoko! Będzie dobrze, zobaczysz. Ja jednego reanimuje od kilku miesięcy. Właściwie, to od jesieni. Stracił wszystkie korzonki. Jako ostatnią deskę ratunku potraktowałam wsadzenie go w kulki żelowe, które podobno do storczyków się nie nadają. Jemu przypasowały. Wypuścił nowy listek i korzonek. Poczekam jeszcze trochę, aż wypuści przynajmniej jeszcze z jeden korzonek i wsadzę w nowe podłoże.
Awatar użytkownika
Ariena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 4 kwie 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Od jakiegoś czasu mój bordowy storczyk choruje. Zaczęło się od usychających korzeni od stożka wzrostu. Wtedy go przesadziłam, wycięłam korzenie zgniłe i dałam do nowego podłoża. Zostały mu wtedy 3 zdrowe korzenie. Niestety liście i płatki kwiatków mu oklapły i tak jest do dziś. Ostatnio zauważyłam, że te 3 też usychają od trzonu i go wyjęłam, żeby zobaczyć jak korzenie na dole wyglądają.
Jak widać korzenie mu brązowieją i kurczą się od trzonu.
Obrazek

Obrazek

Teraz nie wiem jak korzenie wyglądają bo nie chcę go znowu wyciągać. Jednak widzę, że coraz bardziej mu usychają (?) od trzonu.
Poradźcie mi, co zrobić, by puścił jakieś zdrowe korzenie? Może uciąć mu pęd kwiatowy? :?
florek
50p
50p
Posty: 55
Od: 8 wrz 2009, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wysoka

Re: Co z nim zrobić? (problem z korzeniami)

Post »

Moje doświadczenie ze storczykami mówi mi, by ich nie przesadzać, choć mówi się, że gdy korzenie zbyt wychodzą z doniczki, należny to zrobić. Najważniejsze w uprawie storczyków jest, by zapewnić im te same warunki uprawy. Jeżeli mówisz o gniciu korzeni, zakładam, że je przelałaś, a tego nie lubią. Postaraj się im zapewnić normalne warunki, a wszystko powinno wrócić do normy. Storczyki = cierpliwość.
tylko żyć mi się chce
Może moi synowie Franek i Jasiu tez pokochają kwiaty
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Co z nim zrobić? (problem z korzeniami)

Post »

Korzenie mogą się też zesychać, jak woda im nie pasuje albo (wierzchnie korzenie) zostały polane wodą przy podlewaniu.
Awatar użytkownika
Ariena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 4 kwie 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co z nim zrobić? (problem z korzeniami)

Post »

No dobrze, to co teraz mam z nim zrobić? Nadal nic i czekać tylko? :?

Niestety był zalany jak go kupiłam, gdzieś po 2 tygodniach od kupienia korzenie od trzonu zaczęły właśnie tak wyglądać jak teraz. Wyciągnęłam go wtedy i miał zgnite korzenie, nie z mojej winy.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Co z nim zrobić? (problem z korzeniami)

Post »

Zgnite korzenie powinno się obciąć, roślinę wsadź z powrotem w korę, nie podlewaj póki nie znikną ranki od cięć na korzeniach. Możesz przykryć folią.
Awatar użytkownika
Ariena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 4 kwie 2010, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co z nim zrobić? (problem z korzeniami)

Post »

W końcu już nic nie obcinałam, ale storczyk ma się coraz lepiej. ;:138 Przedłuża korzonki i liście nabrały turgoru, puszcza nawet listka. ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”