Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
Emila707
 Tytuł: Re: Problemy z korzeniami storczyka
PostNapisane: 1 maja 2017, o 09:03 
500p
500p

więcej niż 1
zadra napisał(a):
Witam:)
w lutym dostałam niebieskiego storczyka, kwiaty wytrzymały około 2 tygodni, potem dwie łodygi uschły i zostały przycięte. Dopiero dzisiaj po raz pierwszy 'wykąpałam' storczyka w wodzie z rozcienczonym nawozem, wczesniej tylko woda.
Jeden liść robi się żółty i martwią mnie korzenie. NIby od spodu zielone, ale o góry jeden korzeń jest żółty. Czy to normalne?:(

Starsze liście z wiekiem żółkną i odpadają, co jest w zupełności normalne. Wewnątrz doniczki zawsze korzenie są jasno żółte/czasem wręcz/pomarańczowe, bo nie dociera tam światło. ;:3 To nic groźnego..
Chyba że są popsute miejscami miękkie, lub suche, z oznakami chorób np. brązowe nieregularne plamy, należy usunąć sterylnym ostrzem. Ale zdrowe części rośliny pozostawiamy i odpowiednio do sytuacji traktujemy.

--- 1 maja 2017, o 10:42---

zadra napisał(a):
ok. Czyli jest szansa, że pędy zaczną rosnąć?

Jeżeli chodzi o Phalaenopsis, to są roślinami wieloletnimi. Czyli możemy jeszcze długo cieszyć się ich ponownym kwitnieniem.
Dodam.. Starego pędu lepiej nie ucinać, bo może zaskoczyć nas kwiatami, lub wypuścić młodą roślinę.

Nie wiem, czy wiesz :?:
Ale kolor u Phalaenopsis "niebieski" nie występuje w naturalnej gamie barw. Nie udało się tego osiągnąć producentom,
więc na zaspokojenie potrzeb konsumenckich na rynku, są to storczyki o kwiatach białych traktowane specjalny niebieskim barwnikiem.
Ot, takie sztucznie "farbowane".. ;:31 ;:122

Zobacz profil Wyślij e-mail      

zadra
PostNapisane: 2 maja 2017, o 12:18 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i jestem zaskoczona, że tak naprawdę mam białego storczyka!
Korzeń żółty zostawiam i również dwa stare pędy, narazie pozostają same liście i czekanie :(

Emila707
PostNapisane: 16 maja 2017, o 10:36 
500p
500p

więcej niż 1
Dotyczy to tych marketowych.
W botanicznych można spotkać nieliczne odmiany storczyków o kwiatach fioletowych, wpadających w odcień niebieskiego.
Jedną z nich jest Vanda 'Coerulea' o "niebieskich" kwiatach.
Także różnicę można zauważyć w cenie roślin.. Botaniczne są droższe, no chyba że trafimy na przecenę.

Ryjek
PostNapisane: 24 maja 2017, o 13:01 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Korzeń storczyka przeszedł przez otwór w dnie doniczki i nie wiem, co teraz powinnam zrobić , by "wepchnąć" go z powrotem do środka. Przesadzić storczyk? Uciąć ten korzeń? Nie chcę stresować rośliny, ponieważ rośnie mu nowa łodyga.
Obrazek

Kasjopea0
PostNapisane: 25 maja 2017, o 08:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
ja bym ustawiła doniczkę na czymś co pozwoli na niedotykanie dna tym korzeniem, poczekałabym na kwitnienie ( skoro jest w trakcie tworzenia łodygi), a potem przesadziła. I to może wcale nie do większej donicy, tylko po prostu wyciągnełabym ten korzeń i umieściłabym tak gdzie trzeba :) Przy okazji będzie mozliwość przyglądnięcia się w jakim stanie są korzenie.

Ryjek
PostNapisane: 25 maja 2017, o 10:13 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Dziękuję za odpowiedź. Zastosuję się do Twojej porady. Storczyk jest w stosunkowo dużej doniczce i wszystkie korzenie, poza tym jednym niesfornym, mieszczą się.

Kalaba
 Tytuł: Przesadzanie - co z korzeniami
PostNapisane: 9 cze 2017, o 16:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
dzień dobry,

jestem tu po raz pierwszy i mam pytanie o storczyka na zdjęciu - odebrałam go od znajomego, który od dłuższego czasu nie zajmował się nim.
roślina nie mieściła się w doniczce i korzenie wyszły na zewnątrz - na pewno przesadzę, mam już przezroczystą, dużą doniczkę przygotowaną, ale, ponieważ nie mam dużego doświadczenia w uprawie storczyków, mam wątpliwości co do korzeni. czy powinnam je obciąć? skrócić? wszystkie nie zmieszczą się w doniczce... one są żywe, jak mi się wydaje, tylko przesuszone...

będę wdzięczna za rady,
pozdrawiam,
K
Obrazek

Na tym forum piszemy poprawnie po polsku - zdania zaczynamy z dużej litery. Proszę również o uprzednie korzystanie z wyszukiwarki/mod.

norbert76
PostNapisane: 9 cze 2017, o 16:05 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Nie powinno się odcinać korzeni storczyków. One lubią ciasne doniczki, możesz posadzić do rozmiar większej doniczki i wszystkie korzenie wejdą.

Ryjek
PostNapisane: 9 cze 2017, o 20:16 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Cześć, mam problem ze storczykiem, którego korzeń wylazł przez jeden z otworów w spodzie doniczki. Pisałam o tym kilka postów wyżej. Korzeń rósł jak oszalały i zaczął podważać doniczkę. Chciałam ten korzeń przesunąć i cóż.... nadłamałam go trochę, w miejscu gdzie wychodził z otworu doniczki. Czy powinnam go teraz wyciąć? Zasypać cynamonem? Może się zrośnie :( ?

norbert76
PostNapisane: 9 cze 2017, o 21:12 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jeśli tyczy się to tylko jednego, to możesz odciąć i zostawić na parę dni do obeschnięcia. Możesz dla spokoju posypać cynamonem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 94 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości