Ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Hej :wit

Szukałam, ale nie znalazłam podobnego tematu ;:218

Odkąd zakochałam się w storczykach trzymałam je na komodzie oddalonej ~3m od okna. No właśnie - okno mam zachodnie, stąd ta decyzja, by je słońce nie poparzyło. Jednak zaczęłam się zastanawiać, czy tego światła nie mają aby za mało, zwłaszcza teraz latem, gdy w pokoju jest nie do zniesienia i opuszczane są całe rolety.

Wybrałam się do LM w celu znalezienia czegoś odpowiedniego, co pozwoliłoby mi trzymać moje cuda na parapecie ;:204

Znalazłam folie na okna. Dzisiaj po upalnym dniu dotknęłam liści storczyków i stwierdziłam, że są baardzo ciepłe. Trochę się przeraziłam, bo od razu przypomniały mi się słowa padane na forum m.in. gotowanie liści..

Dlatego pytam Was o opinie, czy taka folia Waszym zdaniem wystarczy? Rozproszone promienie mogą uszkodzić liście? Bo już sama nie wiem, czy chodzi o promienie UV czy o ciepło, jakie wytwarza się w roślinie :roll:
Jakie są Wasze sposoby na zaciemnianie zachodnich/południowych parapetów? :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Mata_Hari
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 gru 2011, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Ponieważ mam dosyć małe mieszkanie, a do tego jeszcze nie mam żadnego okna wychodzącego na wschód, wychodząc rano do pracy, na oknie południowym i południowo-zachodnim opuszczam rolety. Po powrocie z pracy podnoszę je i jak trzeba, to opuszczam na oknach zachodnich. Zostawiam też uchylone trochę okna by wchodziło powietrze i w miarę możliwości schładzało okolice parapetu.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Moje rolety są.. pomarańczowe i panuje taki mrok jak je opuszczam, że aż mi się odechciewa w tym pokoju przebywać, gdybym miała rolety koloru białego/beż, to pewnie robiłabym tak jak Ty :) ale tak dobrze nie mam :wink: i czuję, że storczyki mają wtedy za mało światła, a wiadomo fotosynteza jest bardzo ważna ;:3
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Mata_Hari
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 gru 2011, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Przyznam szczerze, że sama też się zastanawiam, czy takie przysłanianie rolet zbytnio nie ogranicza dopływu światła, ale jeśli mam do wyboru okresowe niedobory światła, czy poparzone liście, to jednak wybieram to pierwsze ;)
Osobiście, chyba wolałabym coś co można zakładać na szybę tylko w razie potrzeby, a nie takie, które trzeba mieć na stałe (folia). Nie zawsze przecież zachodzi konieczność zmniejszania ilości dopływającego światła.
Wiem, że sporo osób do przysłaniania wykorzystuje osłony przeciwsłoneczne jakie zakłada się na boczne szyby w samochodach. Ja nigdy tego nie próbowałam, ale wiem, że niektórzy są z takiego rozwiązania bardzo zadowoleni.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Mata_Hari pisze:Osobiście, chyba wolałabym coś co można zakładać na szybę tylko w razie potrzeby, a nie takie, które trzeba mieć na stałe (folia)
Tę folię da się zdjąć i ponownie założyć - planuję ją mieć tylko latem, później zdejmę :) Tylko się zastanawiam, czy ona wystarcza?
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Mata_Hari
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 gru 2011, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Nie wiem, jaką masz temperaturę na parapecie przy założonej folii, ale wydaje mi się - tak na pierwszy rzut oka - że chyba wystarczy.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Mata_Hari pisze:Nie wiem, jaką masz temperaturę na parapecie przy założonej folii
W sumie.. dobre pytanie ;:131

Sprawdziłam - teraz 31*C.. Dość sporo jak na 18:00, ale obecnie w moim rejonie są upały :wink:

Zorientowałam się w 'ciepłocie liści' i tylko te najbliżej szyby są tak ciepłe, a na razie, póki mają pędy, to nie jestem w stanie obrócić ich w taki sposób, by wszystkie były maksymalnie od niej oddalone. Na chwilę obecną założyłam za nie dodatkowo zasłonkę (podobnie jak folia - biała, przepuszczająca światło).
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Mata_Hari
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 gru 2011, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Jak u mnie na parapecie temp. dochodziła do 30st.C to rośliny były ewidentnie nagrzane i na niektórych phalkach trzony zrobiły się lekko żółtawe. Ale u mnie taka temp. była gdy nie miałam opuszczonych rolet. Z roletami mam znacznie mniej.
Intryguje mnie też to, że odnoszę wrażenie, iż phalaenopsisy są bardziej wrażliwe na światło i wysoką temperaturę niż np. vandy. One zdają się jakby nie reagować - pewnie genetycznie mają to uwarunkowane.
Jeśli u Ciebie przy założonej folii temperatura jest aż tak wysoka, to ja bym chyba jeszcze pokombinowała z dodatkowym jakimś cieniowaniem. Może być nawet zasłonka, byle co, byle tylko pozwalało na większe zacienienie i obniżenie temp. chociaż o kilka stopni.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Zaufam Twojemu doświadczeniu ;:333

Dopiero co wystawiłam je na parapet i nie mam pojęcia jak mogą zareagować, także wolę nie ryzykować, skoro tak piszesz. Już zaleciłam mamie, by w czasie mojej nieobecności, przy promieniach sięgających parapetu zasłaniała do końca roletę :)

Tak patrze na różne folie na szyby i okazuje się, że ta moja, to jest raczej.. dekoracyjna :lol: niestety w LM nic innego nie znalazłam, a powinnam szukać pod hasłem 'przeciwsłoneczna'.. czytam ofert różnych firm i jest napisane, że takowe obniżają temp. wewnątrz nawet o 10*C, więc czas się za taką rozejrzeć :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Mata_Hari
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 gru 2011, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Mnie się też na początku wydawało, że na parapecie bez żadnego przysłaniania będzie im u mnie bardzo dobrze. Z błędu jednak najpierw wyprowadziły mnie cambrie, a potem phalki ;) Przy przeciętnym temperaturowo dniu niby bez rolet jest ok, ale już gdy słonko przygrzewa, to temperatura idzie w górę w trybie błyskawicznym.
Awatar użytkownika
Labradorka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 cze 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia (Trójmiasto)

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Dzień dobry,
Ponieważ jestem bardzo młoda w temacie uprawy storczyków wypowiem się na podstawie moich kilkumiesięcznych obserwacji i doświadczenia zawodowego w agencji reklamowej.

Często odwiedzając klientów, którzy w salonach kosmetycznych, gabinetach medycznych zakładają sobie folie szronioną na okna (czy to złotą czy to srebrną) zauważyłam, że ich storczyki lepiej rosną, nie mają popalonych liści od bezpośredniego światła, a także pięknie kwitną. - Czym na początku byłam zdziwiona, że przecież fola - to może nie będą chciały kwitnąć. A jednak okazuje się, że storczyki tak jak opanowały prawie cały świat, zdolne są i doskonale rosną w uprawie "lekko przyciemnionej folią".

Zdarzyło mi się także obserwować zachowania storczyków w różnych domach, gdzie okna były wyklejone folią OWY (one way vision) coraz częściej popularnej foli, która na oknie ma zadruk (my nie widzimy co jest w środku, jeśli jest tam ciemno), natomiast od wewnątrz jest taka jakby siateczka, przez którą dokładnie widzimy co jest za oknem. (Folię tą stosuje się także do oklejania tylnych szyb samochodów). Folia ta zdecydowanie lepiej była odbierana przez storczyki, dzięki zastosowaniu tym "mikrodziurkom".

Z czystej ciekawości wezmę storczyka do pracy i postawię przy foli OWY, by zdać wam relację jak przy nich rosną, i czy to może nie lepsze zastosowanie od folii szronionej, żaluzji czy rolet.

W domu mam zachodnie okna dachowe, które posiadają jasne średnio przepuszczające światło. Moje falki dobrze znoszą mniej intensywne światło, natomiast gdy nie zasłonię okna, to miałam okazje przywitać się z poparzonym listkiem po pracy.
Vanda zawieszona na haczyku też jest cieniowana, gdyż jak nie była dostawała kilka ciemnych kropeczek na wierzchu liści.
Od czasu cieniowania przez kilka najbardziej intensywnych godzin nasłonecznienia zdecydowanie poprawił się wygląd liści.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Witaj :)

Jak dobrze kojarzę, to ta folia jest także stosowana na szybkach autobusowych :) Siedzący w środku widzi (jednak trochę gorzej), co jest na zewnątrz a ludzie spoza autobusu widzą reklamę, to ta? :)

Gdzie można taką folię dostać bez nadruku? By można było ją zastosować właśnie w domu?
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Labradorka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 cze 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia (Trójmiasto)

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Dzień dobry,
Tak zgadza się to właśnie folia OWY. Folia z założenia jest biała (i na tym robi się nadruk). Folę można dostać w agencjach reklamowych, centrach druku. Folia nie zadrukowana może kosztować ok 20 zł za m2. Zadrukowana (np. ze zdjęciem Twojego stroczyka) to ok. 74 zł. Standardowa szerokość foli to 130 cm, długość kilka metrów;).

Najwygodniej samemu nakleja się paski nie szersze niż 100 cm. I nie dłuższe niż ok 150 cm.
Gdy ma się okna szersze stosuje się kilkumilimetrową zakładkę ok 5-10 mm. Ceny podałam takie jakie mam u siebie w firmie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”