Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  
Autor Wiadomość
Baryczka
 Tytuł: Re: Zapytanie - storczyk Phalaenopsis
PostNapisane: 30 lis 2009, o 19:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
O osłonkach już kilka polemik się na forum odbyło :)
Ja je polecam, bo przede wszystkim storczyki w nich wyglądają estetyczniej. Sama mam wiele storczyków w osłonkach, i szklanych, i plastikowych, i ceramicznych, wysokich i niskich. Nie zauważyłam, by storczyki marniały po postawieniu w osłonkę. Nawet to pomaga, bo często na dno wrzucam keramzyt i leję na dno trochę wody. Wilgotność się dzięki temu się podnosi, co ważne jest zwłaszcza zimą.

Nie moczę storczyków w osłonkach, tylko je do tego wyjmuję i moczę w innym naczyniu.

Ważne, by storczyk nie stał w wodzie, bo podgnije!

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Wanda
PostNapisane: 30 lis 2009, o 20:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Mylenne napisał(a):
Dokładnie o te doniczki mi chodzi, wreszcie jest ktos , kto wie o co mi chodzi :D U mnie również świetnie sie sprawują własnie nie tylko ze wzgledu na same kwiaty ale jak dodałaś równiez z walorów estetycznych :wink:

O co dokładnie chodzi Ci z tym moczeniem?

Skoro pąki opadły, to jednak takie traktowanie im nie służy. A z moczeniem chodzi o to, że storczyków się nie podlewa, a namacza, aby roślina poprzez korzenie napiła się wody przez ok. 30 minut. Po czym odstawia do odcieknięcia. Następne moczenie dopiero wówczas, gdy doniczka leciutka, a korzenie srebrzyste.

Storczykowa
PostNapisane: 30 lis 2009, o 20:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Wanda napisał(a):
Mylenne napisał(a):
Dokładnie o te doniczki mi chodzi, wreszcie jest ktos , kto wie o co mi chodzi :D U mnie również świetnie sie sprawują własnie nie tylko ze wzgledu na same kwiaty ale jak dodałaś równiez z walorów estetycznych :wink:

O co dokładnie chodzi Ci z tym moczeniem?

Skoro pąki opadły, to jednak takie traktowanie im nie służy. A z moczeniem chodzi o to, że storczyków się nie podlewa, a namacza, aby roślina poprzez korzenie napiła się wody przez ok. 30 minut. Po czym odstawia do odcieknięcia. Następne moczenie dopiero wówczas, gdy doniczka leciutka, a korzenie srebrzyste.

Storczyki się podlewa, tak jest zdecydowanie najlepiej.

paulaa
PostNapisane: 30 lis 2009, o 20:23 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Storczykowa a próbowałaś moczyć???

U mnie moczenie sprawdza się w 100%.

Storczykowa
PostNapisane: 30 lis 2009, o 20:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
paulaa napisał(a):
Storczykowa a próbowałaś moczyć???

U mnie moczenie sprawdza się w 100%.

Tylko Vandy, bo Vand się nie da podlewać. Jak się ma ponad 60 Phalaenopsis, kąpanie nie jest łatwe, a poza tym to straszne marnotrawstwo wody, która normalnie mi starcza na kilka tygodni. Gdybym tak chciała wszystkie wykąpać musiałabym poświęcić cały dzień i woda byłaby tak spaprana, że do niczego by się nie nadawała, a ja uważam, że trzeba być oszczędnym. Nigdy się nie przekonam do kąpania. Jak mój T. usłyszał, że tyle osób kąpie Phalaenopsisy, to się strasznie zdziwił, ale uważa, że to jest niedobre.

Wanda
PostNapisane: 30 lis 2009, o 20:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Dusi do innego sposobu hodowania storczyków przekonać się nie da. Ona wie lepiej.
Ja 70 sztuk nie mam, tylko mniej więcej 50-60, w tym zawsze kilka oddanych na odratowanie, ale jakoś sobie z namaczaniem radzę bez problemów. I chyba storczykom moje sposoby uprawy się podobają, bo w tej chwili ok. 1/3 szykuje się do kwitnienia.

justus27
PostNapisane: 30 lis 2009, o 21:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Każdy ma swój najlepszy sposób na podlewanie storczyków.
Dusia- faktycznie u Ciebie się świetnie sprawdza podlewanie z konewki. U Innych, równiez u mnie<nawet cymbidium namaczam>, nawadnianie przez namaczanie.
A zużytą wodę, nie Uwierzysz, przecedzam przez sitko i...wlewam do podstawek z keramzytem i...zamienia się w parę. Wykorzystana dwa razy ;)

paulaa
PostNapisane: 30 lis 2009, o 21:43 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
justus27 Ja też wlewam do podstawek. :wink:

To zależy od podejścia, ale ja wolę namaczanie bo wsadzę doniczkę do wody na 30 minut i mam spokój, a przy podlewaniu musiałam przelewać kilka razy by storek się napił, z nadmiaru woda się wylewała, później trzeba wylewać z podstawek...
Oczywiście nikt nie miał tutaj na celu narzucać komuś własnych sposobów. :P

Baryczka
PostNapisane: 30 lis 2009, o 21:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja część zamaczam, a część podlewam do podstawka i roślina sobie powoli wypija wodę. Zależy ile mam na to czasu.
Często ustawiam kilkanaście storczyków od razu w wannie, nalewam wody i moczę kilka godzin.

Mylenne
PostNapisane: 1 gru 2009, o 11:19 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Chce sprostować, że pąki opadły wtedy, gdy podlewałam je normalnie ale tylko u jednego kwiata, który stał przy telewizorze więc nie wiem czy podlewanie było tą przyczyna bo w tym czasie kupiłam jeszcze 2 i takze je podlewałam a tylko ten obok telewizora padł.Teraz stoi na parapecie, pąki nadal opadały, po wsadzeniu w doniczke odratował sie jeden i wypuscił kwiat :)

Wczesniej je podlewałam normalnie ale mniej tak, aby w podstawce nie było wody bo słyszałam o tym gniciu ( częściej a mniej ) i rosły bardzo dobrze. Teraz kiedy mam doniczki woda paruje im do góry dajac wilgoc a jezeli chodzi o typowe podlewanie to czasami przelewam przez niego tę wode z doniczki szklanej albo wyjmuje z doniczki szklanej i normalnie podlewam wtedy stoi sobie 1 dzien bez ozdobnej. Nie wiem czy to dobrze czy źle ale wygladaja coraz lepiej wiec chyba im pasuje, nie ma gnicia ani innych cudów.

Mylenne
PostNapisane: 1 gru 2009, o 11:22 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Jeszcze mam pytanko co do tego namaczania : co ile mniej wiecej czasowo wychodzi róznica czasowa miedzy jednym namaczaniem i kolejnym? Wiem, że to moze zalezec od kwiata kiedy sie wysuszy i te korzenie sie posrebrza ale chodzi mi o podanie w przyblizeniu jak to u Was wychodzi ??

Wanda
PostNapisane: 1 gru 2009, o 13:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Storczyki wstawia się do destylowanej lub przegotowanej i odstałej przynajmniej dobę wody. Do tego nawóz do storczyków. Ja preferuję "Zielony dom". Woda ma sięgać ok. 1 cm poniżej brzegu doniczki. Namacza się je dopiero wówczas, gdy korzenie widoczne przez przeźroczystą doniczkę są srebrzyst białe, doniczka leciutka jak piórko, a na ściankach w środku nie widać rosy. Różnie to wypada, przeważnie mniej więcej co 2 - 3 tygodnie, a bywa, że i raz na 10 dni.

justus27
PostNapisane: 1 gru 2009, o 13:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja mam podobnie jak Wanda, w lecie kiedy np: tydzień padał deszcz na zewnątrz i w mieszkaniu była bardzo duża wilgotność, to nawet 3 tygodnie nie namaczałam storczyków. Teraz, przy włączonych kaloryferach i na dodatek świecącym słońcu, storczyki moczę co 7,8dni, a i tak już gdzieś po 6 dniach zaczynają srebrnieć korzonki niektóre. Te bardziej lubiące wilgoć<u mnie najszybciej wysycha podłoże właśnie w miltonii, oncidiumi i sabotku> moczę co 6,7 dni :)
Nawóz dałam teraz raz i do wiosny pewnie już nie dam :)

Mylenne
PostNapisane: 1 gru 2009, o 15:35 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Z Waszych wypowiedzi stwierdzam, że niektore kwiaciarki znalazły sie w swojej pracy przypadkowo albo celowo mówią bzdury żeby za miesiac przyleciec i kupic nowego, pieknego kwiata... Od jednej słyszałam, że tych kwiatów w ogole sie nie podlewa do doniczki tylko raz do dwóch razy w tygodniu jedynie skrapia sie je spryskiwaczem z woda... Kolejna twierdzila, że owszem podlewa sie ale raz na 2 tygodnie i w minimalnych ilosciach... Żadna nie wspomniała o namaczaniu, o podcinaniu po przekwinieciu, zero, ani słowa.Na szczęście uwierzyłam dopiero w doniczki a i tak okazuje się, że wymagaja co jakis czas namaczania.Na razie zostawie je w doniczkach i będę czekała aż sie posrebrza korzonki i wtedy popraktykujemy i zobaczymy co będzie :)

Storczykowa
PostNapisane: 1 gru 2009, o 18:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Bo w kwiaciarniach często są przypadkowe osoby, które nawet zwykłych kwiatków nie potrafią dobrze podlać itd., a co dopiero storczyków. Czasami się zdarza, że podlewają storczyki lejąc wodę na liście. A w sklepach to już w ogóle nie umieją się zajmować. Kiedyś widziałam Phalaenopsisy, które zamiast kory miały rozciapciane błoto, storczyki z przeceny były wysuszone i pomarszczone, a Vandy w LM miały pleśkę na korzeniach.

Cytuj:
Każdy ma swój najlepszy sposób na podlewanie storczyków.
Dusia- faktycznie u Ciebie się świetnie sprawdza podlewanie z konewki. U Innych, równiez u mnie<nawet cymbidium namaczam>, nawadnianie przez namaczanie.
A zużytą wodę, nie Uwierzysz, przecedzam przez sitko i...wlewam do podstawek z keramzytem i...zamienia się w parę. Wykorzystana dwa razy

No u mnie się podlewanie dobrze sprawdza, bo nie leję paru kropelek, tylko każdemu leję dużo, wycieka im na podstawkę i potem sobie piją. Żaden nie narzeka na brak wody, wiotkie są tylko te, które kupiłam przelane i nie chcą puścić nowych korzeni. Przez namaczanie podlewam Vandowate, bo ich się inaczej nie da. Ale z Vandami też nie mam problemów.

Mylenne
PostNapisane: 1 gru 2009, o 18:28 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
No to już nie wiem co mam robic :D Czy podlewać je normalnie czy namaczać co jakis czas :wink:

Storczykowa co ile podlewasz swoje kwiaty?

Storczykowa
PostNapisane: 1 gru 2009, o 18:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Mylenne napisał(a):
No to już nie wiem co mam robic :D Czy podlewać je normalnie czy namaczać co jakis czas :wink:

Storczykowa co ile podlewasz swoje kwiaty?

Zwykle co jakieś 10 dni, ale ostatnio nie liczę, podlewam kiedy korzenie są srebnoszare i nie ma dużo rosy na ściankach. Bo jak korzonki są zielone, to nie podlewam. Wszystkie przesychają w podobnym terminie, więc podlewam je w ten sam dzień, ale botaniczne częściej, bo mają mniejsze doniczki i do tego są nad kaloryferem, więc szybciej przesychają. Vandowate staram się kąpać ze 2 razy w tygodniu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 253 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości