Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  
Autor Wiadomość
daga-aga
 Tytuł: Re: Przekonania stają się przeszkodą.
PostNapisane: 13 paź 2013, o 13:00 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Droga Goshia powiem ci że ja swoje storczyki moczę w wodzie a po pół godziny nadmiar wylewam. ale moja siostra robi tak jak ty i nic złego się z nimi nie dzieje ma je już 6 lat więc chyba nie widzę problemu, ładnie rosną i kwitną praktycznie cały czas!!

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Goshia
PostNapisane: 14 paź 2013, o 12:00 
500p
500p

1 szt.
Dobra, przekonałam się. Storczyk od 15 minut siedzi w wodzie, jeszcze kolejne 15 przed nim :) Na ile wystarcza takie podlewanie?

mara
PostNapisane: 14 paź 2013, o 12:23 
200p
200p

1 szt.
Na ok 7-10 dni.
Dla pewności obserwuje się korzonki.

Goshia
 Tytuł: Co robię nie tak?
PostNapisane: 28 paź 2013, o 09:19 
500p
500p

1 szt.
Hej, mam pewne wątpliwości co do mojego storczyka. Martwi mnie jego ogólny stan, np. korzeni. Poniżej zamieszczam wszystkie jego zdjęcia (robione zaraz po podlewaniu):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poza tym uważam, że robię ogromny błąd trzymając storczyka bezpośrednio w osłonce, bez tej specjalnej plastikowej doniczki...jakoś tak wyszło, że Gosia miała kaprys i sobie przesadziła... :( A teraz ciężko w ogóle coś z nim zrobić, ruszyć się go stamtąd nie da...

Proszę o rady...

Kasia73
 Tytuł: Re: Co robię nie tak?
PostNapisane: 28 paź 2013, o 10:04 
100p
100p

0 szt.
Wygląda całkiem nieźle. Szkoda, że nie można zobaczyć jego korzeni mieszczących się w podłożu. Dlaczego uważasz, że ruszyć się go nie da ?Poczytaj o przesadzaniu storczyka. Musisz kupić specjalną doniczkę oraz podłoże do tych roślin i przesadzić go. W czasie przesadzania zobaczysz w jakim stanie są korzenie. Nie piszesz nic jak zajmujesz się tą ślicznością, a warto by było coś napisać. Myślę, że zaraz " posypią się " tutaj rady miłych kobiet.

Goshia
PostNapisane: 28 paź 2013, o 10:11 
500p
500p

1 szt.
Jak się nim zajmuję...
Nie nawożę; moczę go w wodzie na 30 minut, kolejny raz podlewam tylko gdy na ścianie doniczki nie widać już pary wodnej.

daga-aga
PostNapisane: 28 paź 2013, o 14:20 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

0 szt.
Witaj!! Masz rację trzymanie storczyka w osłonce bez doniczki nie jest najlepszym pomysłem!!Nie widać tak dobrze korzeni bo osłonka ma czerwony kolor, a w przezroczystej doniczce będziesz widziała czy chce mu się pić. Nie zawsze podlewa się wtedy gdy nie ma pary w doniczce. Namocz do w wodzie i delikatnie uginaj osłonkę powinien wyjść włóż do odpowiednie doniczki i po kłopocie, a ogólnie moim zdanie sam storczyk nie wygląda źle

mara
PostNapisane: 28 paź 2013, o 16:51 
200p
200p

1 szt.
Przesadź go do normalnej plastikowej przeźroczystej doniczki. Nie jesteś w stanie monitorować korzeni. Przy okazji zrobisz mu przegląd.

x-L-k
PostNapisane: 3 lis 2013, o 12:02 
---

0 szt.
Goshia, a czy ta osłonka ma na dnie otwory żeby oddać nadmiar wody?
Jeśli nie, to tym bardziej koniecznie musisz swojego Phalaenopsisa przesadzić do specjalnej przeźroczystej doniczki.
Wrzuć zdjęcia jak tego dokonasz, zobaczymy korzonki i łatwiej będzie ocenić i ewentualnie doradzić.

Goshia
PostNapisane: 3 lis 2013, o 12:28 
500p
500p

1 szt.
Ma jeden otwór. Specjalnie trzymam storczyka w powietrzu parę minut po nawodnieniu, żeby jak najwięcej wody wyleciało. :)

Na razie nie mam podłoża ani doniczki plastikowej, więc... :(

ana443
 Tytuł: Podlewanie storczyków
PostNapisane: 9 paź 2014, o 13:37 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Podlewam mojego storczyka w ten sposób, że raz na tydzień zanurzam go w wiaderku z wodą, gdzieś tak 1 cm od brzegu doniczki. Mam pytanie, czy mam czekać aż te korzenie napowietrzne też zrobią się zielone i dopiero go wyjąć z wody, czy wystarczy, że tylko te korzenie w doniczce się zazielenią? Dzisiaj stał w wodzie ok 40 minut i zauważyłam, że te napowietrzne też już od dołu robiły się zielonkawe, ale wyjęłam go, bo boję się, żeby nie przesadzić.

Inez
 Tytuł: Re: Na temat podlewania
PostNapisane: 10 paź 2014, o 13:46 
500p
500p

0 szt.
Wydaje mi się, że nie przesadziłaś z moczeniem :)
Ja swoje moczę minimum godzinę, czasem zdarzy się, że mokną dłużej bo np. coś robię i zapomnę o nich. Ja zanurzam doniczkę mniej więcej do połowy jej wysokości w wodzie.

Bardzo ważne jest to co napisała Ana443, przed kolejnym moczeniem korzenie muszą być srebrne, to znaczy, że podłoże przeschło. Nie ma sztywnej reguły czy moczyć równo co tydzień czy co pięć dni, czasem moczę i co dwa tygodnie jeśli widzę, że korzenie powietrzne są nadal zielone. Lepiej storczyka przesuszyć niż przemoczyć.

bibo
PostNapisane: 10 paź 2014, o 16:35 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Zielone korzenie powietrzne ? U mnie raczej cały czas są srebrne a namaczam roślinę ok. 25 minut. PS. A co robić aby te korzenie żyły cały czas, tj. Aby nie zasychaly?

Kasia73
PostNapisane: 11 paź 2014, o 10:26 
100p
100p

0 szt.
Mój sposób na podlewanie: do wiadereczka wkładam storczyka i wlewam do niego wodę aby ta delikatnie wpływała do podłoża. Trwa to może minutkę. Dla mnie to najlepszy sposób. Korzenie w doniczce i korzenie powietrzne robią się błyskawiczne zielone. Gdy jest ciepło robię to oczywiście częściej. Zdarza się, że kora wypłynie, ale to przecież nie problem, bo wkładam ją na swoje miejsce. Po długim czasie stosowania tej metody stwierdzam, że to również dobry sposób na sprawdzenie czy nie ma szkodników w podłożu. Często wypływają skoczogonki, a i również zdarzyła się mrówka czy pajączek. Polecam.

Sahe
PostNapisane: 11 paź 2014, o 19:02 
200p
200p

1 szt.
Ja zanurzam doniczki w wodzie (przegotowanej, z dodatkiem nawozu) naokoło 20 min. Czasami zdarza się, że zapomnę i stoją tak np. całe popołudnie. Ale to są wyjątkowe wyjątki. Jednokrotne przelanie rośliny nie zaszkodzi jej. Ale permanentne trzymanie jej w wilgotnym podłożu, bez możliwości przeschnięcia faktycznie zabija storczyka. Średnio podlewam co 7-9 dni, kiedy jest naprawdę ciepło lub grzeje CO, a gdy pogoda za oknem robi się marna i podłoże tak szybko nie wysycha wydłużam czas do około 12 - 14 dni.
Mój sposób podlewania sprawdza się od 5 lat, w tym czasie straciłam tylko jednego storczyka (i to krótko po zakupie), więc chyba zmarł z przyczyn leżących po stronie sprzedawcy.

P.S. Kiedyś podlewałam storczyki wodą z kranu, z nawozem dodawanym "na oko", lałam wodę wprost do doniczki z góry - choć nie wolno tak robić, ale i tak mi rosły, więc w kwestii podlewania chyba najważniejsza ze wszystkich jest zasada NIE PRZELEWANIA, bo wszystko inne jakoś zniosą oczywiście w pewnym zakresie przyzwoitości.

ana443
PostNapisane: 13 paź 2014, o 11:07 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
demeter1 napisał(a):
jeśli "napiją się" te w doniczce, to dadzą wodę i pozostałym korzeniom i liściom, i kwiatom.

Ale te napowietrzne też muszą zrobić się zielone? U mnie nigdy nie były zielone, zawsze srebrzysto zielone.

demeter1 napisał(a):
A bez przesuszenia substratu, rytmicznie podlewając większość z nas zabija każdą pierwszą ćmówkę. I to jest główny nasz problem z podlewaniem

To znaczy ja nie mam sztywno ustalonej zasady, że co tydzień, czy co 10 dni, jak zauważę, że wszystkie korzenie w doniczce zrobiły się srebrzysto zielone to wtedy podlewam.

Meiss
PostNapisane: 30 paź 2014, o 12:03 
500p
500p

0 szt.
U mnie bardzo rzadko korzenie powietrzne się zazieleniają podczas podlewania (od zraszania owszem), ale one mogą pobierać mniejsze ilości wilgoci z powietrza i odparowującej wody z podłoża, więc chyba najważniejsze jest, aby te w doniczce były obficie napojone.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 253 ]  Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości