Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Przelany storczyk

Post »

Mój storczyk został przelany i stał dwa dni w wodzie na wysokość ok 2 cm. Pomimo, że kwitł postanowiłam go przesadzić. Usunęłam końcówki paru nadgnitych korzeni, posypałam węglem drzewnym i przesadziłam w nowe, suche podłoże wygląda dobrze i mam nadzieję, że nie odchoruje tego zbyt mocno. Ale teraz nie wiem jak długo nie powinnam go podlewać?
Izabela
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Ok. 10 dni, chyba,że wcześniej korzonki w doniczce zrobią się srebrzyste, a doniczka leciutka.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Aż korzenie staną się srebrzysto białe jeśli to phalaenopsis.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Izo stroczyk powinien być przesadzany w wilgotne położe, a nie suche. Po takim zabiegu nie powinno się go podlewać przez około 7 dni. W tej chwili proponuje zraszanie spodniej strony liści, ewentualnie dla zwiększenia wilgotności foliowy tunelik.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie powinno być tragedii tak ogólnie dla rośliny-jedynie może odbić się na szybszym przekwitaniu ,bywa.
Wody popiła na zapas- teraz po przesadzeniu w suche podłoże starczy wilgoci w korzeniach na 6-8 dni ,a w upalne dni niekorzystnie kora /podłoże/wyciągnie wilgoć szybciej..
Trzeba uważać, aby za karę nie wpędzić Phalaenopsis w posuchę zbyt dużą :P

Mam takie uwagi,podpowiem------>moze się przydadzą :lol:

1/ podlewanie po tym krótkim karencyjnym okresie trzeba wznowić normalnie
2/myślę,ze zbyt szybko podejmowana jest decyzję o przesadzaniu- to zawsze szok dla rośliny.Nie działa nic automatycznie w uprawie !
3/w przypadkach przelania zawsze w pierwszym rzędzie osuszamy ręcznikam papierowymi naturalnie/ przez otwory w doniczce od dołu.Zapewniamy uściskami :P przewiew w doniczce,ustawiamy na kratkach aby zapewnić naturalny ciąg powietrza w doniczkach.


pozdrawiam ,powodzenia w uprawie życzę
J :P VANKA
Awatar użytkownika
jasminee1
100p
100p
Posty: 116
Od: 6 lip 2008, o 11:49
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Przy okazji chciałabym zapytać - a jak z podlewaniem po przesadzeniu miltoniopsisa? Także czekamy 10 dni? Pytam, bo tu korzenie wydają się być mniej zdolne do magazynowania wody.
jasminee1 :wit
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Post »

Dziękuję wszystkim za porady. Co do lekkości doniczki, to ona już jest lekka bo przesadziłam do suchego podłoża.
Jovanko- możliwe, że zbyt szybko zdecydowałam się przesadzać. Najpierw zdjęłam wierzchnią warstwę kory żeby przeschła i pozwoliła na dostęp powietrza w głąb doniczki. Ale to co ujrzałam przeraziło mnie-tam było mokradło. Dodam, że dostałam tego storczyka- falka- dwa tygodnie wcześniej i doniczka cały czas była ciężka a na ścianach doniczki zielony nalot. Niektóre korzenie już gniły. Może był przelany już w kwiaciarni??? A u nas jeszcze mu doraczono. Terza już go nie zostawię pod czyjąś opieką( wyjechałam a mąż w dobrej wierze podlał go ).Pozdrawiam wszystkich milośników storczyków.
Izabela
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Podlewanie storczyków

Post »

Witajcie !
jestem początkującym hodowcą i chcę dowiedzieć się jaką wodą należy podlewać storczyki.
gelatynka
200p
200p
Posty: 225
Od: 31 gru 2008, o 15:26

Post »

czesc:) ja tez jestem poczatkujaca mam storczyki od listopada- jest juz ich 10, ja podlewam woda przegotowana i odstana, zmieszana z woda demineralizowana, co 3 podlewanie dolewam troche nawozu- 1/4 dawki zalecanej na opakowaniu, jak na razie dobrze mi rosna, zycze powodzenia w uprawie:) storczyka oczywiscie zamaczam- tzn, doniczke wkladam do naczynia z woda na ok. 25 minut- podlewam srednio co 10 dni jak korzenie zrobia sie srebrne
gelka
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Post »

Dzięki , a jak długo musi woda stać i czekać?
gelatynka
200p
200p
Posty: 225
Od: 31 gru 2008, o 15:26

Post »

Moja stoi przynajmniej 3 dni, ale przeważnie dlużej - w butelkach plastikowych, ale jak dlugo powinna, to dokladnie nie wiem.
gelka
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja podlewam podobnie jak Gelka. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jak długo woda musi stać. Uważam,że jak już ma pokojową temperaturę, to można używać. Bezpieczniej na pewno na drugi dzień.
Waleria
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Witaj :)
Ja podlewam przegotowaną wodą odstaną 5 dni, przy czym zwracam uwagę na osad znajdujący się na dnie pojemnika. Wodę trzymam w pojemnikach 5 l.
Życzę powodzenia w uprawie.
Ania
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”