Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Na temat obsady mam 3 różne akwaria - z rybami, z krabem, rybami i żabkami, oraz z narybkiem.
A co do minusów to po czym można poznać, że woda szkodzi?
Bo przyznaje, że właśnie tą wodą podlewam storczyki od jakiegoś czasu. Dwa falki straciłam bez w sumie żadnej przyczyny (tzn mam podejrzenie, że za głęboko moczyłam), reszta głównie stoi i nic się z nimi nie dzieje, jeden kwitnie, jeden wydaje keiki... starsze dendrobia namiętnie wydają keiki, młode z wcześniejszych keików rosną sobie powolutku, cambria ma nowy przyrost.
A więc mogę rozumieć, że u mnie woda służy i śmiało mogę jej dalej używać? Czy co jakiś czas przelać zwykłą wodą? Czy dodawać troszku nawozu co jakiś czas? A może przeciwnie - nie ryzykować częstych kąpieli akwariowych i np tę wodę stosować tylko co któreś podlewanie.
Wiem, że truje, ale chętnie poznam zdanie osób bardziej wtajemniczonych :wink:
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kąpiele storczyków

Post »

A, żeby daleko nie odbiegać od Twoich słów...potwierdzam to jest dobre określenie :lol:
Maua pisze:Wiem, że truje
Bo, albowiem, ponieważ... :lol: .
-wszystko... co jest ryzykowne i dlaczego podałam w odpowiedziach moich i jest wystarczające.

Dalsza analiza w stylu : co za bakterie mogą szkodzić jak i kiedy"...to szczegóły.Nie mają wpływu na inny przebieg
bakteriozy, niż te które znamy.
Poza tym to " coś" jest nieprzebadane więc rozmowa na ten temat jest bezprzedmiotowa..
A, "przeazotowanie" które jest oczywiste...niesie zawsze złe skutki w storczykach /pali korzenie, rośliny ida w zielone, trudno kwitną, złe pH, itp.../ Innym roślinom mniej szkodzi albo wcale.
Dalsze wywody na forum jedynie zaciemnią obraz...
Ja już różne wody stosowałam, poza praktyką mam "troszkę wiedzy" i nie muszę udowadniać dlaczego taką opinię wydaję.

Ale ...patrząc na nasz dział....łatwo jednak znaleźć tematykę wbrew opiniom....,że to niemożliwe czy trudne..

Na stronie czołowej Orchidarium jest przeszukiwarka!
Posługując się nasza przeszukiwarką /nad zieloną belką jest po lewej stronie jest taka funkcja - w okienko wpisujesz hasło "woda z akwarium" i klik !Wyskakuje lista tematów i krótkie wprowadzenie.Czytając ...szybko można znaleźć i interesujące nas kwestie.Wybiera hasło z postów ;nie wszystkie są dyskusyjne.Ale informacja jest !
I pozycji tego wykazu można wchodzić do tematu.
Nie szukając daleko...bo na trzech stronach /z 22/ znalazłam ciekawe rozmowy
TUTAJ i ...Dalej i TUTAJ

W nich znajdziesz najlepsza opinia - to rozmowy forumowiczów , zwłaszcza tych którzy posmakowali wody akwariowej.
A tematów jest jeszcze więcej. Trzeba tylko poświecić troszkę czasu na to.
Ale jak to mówią ... " dla chcącego nie ma nic trudnego"



JOVANKA
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kąpiele storczyków

Post »

Dziękuje bardzo za linki... oj widzisz wpisywałam w wyszukiwarkę "akwarium" i się dziwiłam, że wyskakuje nie to co szukam :oops:
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Kiedy podlewać

Post »

Proszę o pomoc. Kilka miesięcy temu mój storczyk miał tak rozrośnięte korzenie, że musiałam wsadzić go do zwykłej doniczki, bo nie udało mi się kupić przeźroczystej o odpowiednim rozmiarze. Rósł dobrze, podlewalam go co 2 tygodnie. Ostatnio zauważyłam, że schną mu korzenie napowietrzne. Dzisiaj chciałam go podlać ale rozgarnęłam podłoże i ..zgroza. Korzenie przegniły. Obcięłam przegnite, resztki przesypałam cynamonem, zostawilam do jutra do przeschnięcia. Zdrowych korzeni jest bardzo mało(2-3 ) i maleńkie. Jutro chcę go wsadzić do nowego podłoża w przeźroczystą doniczkę(teraz zmieści się bez problemu,) ale nie wiem, kiedy mam zacząć go podlewać ( podlany był 2 tygodnie temu) i jak. Moczyć jak dotychczas?
Proszę o pomoc ,to mój najpiękniejszy okaz.

Obrazek Obrazek Obrazek
Izabela
iGA17
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 9 sty 2013, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy podlewać

Post »

Wsadź go do doniczki i za 3-4 dni podlej tak jak zawsze ,,moczyłaś,,.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kiedy podlewać

Post »

Izaka teraz zimą posadź go do keramzytu z włóknem kokosowym. Można taką gotową mieszankę kupić. Podłoże zwilż spryskiwaczem przed posadzeniem, żeby było wilgotne, ale nie mokre. Postaw go na oknie północnym, wschodnim lub zachodnim. Latem wchodziło by w grę tylko okno północne. Nie podlewaj przez co najmniej 2-3 tyg. Nic się mu nie stanie. Później podlewaj przez namaczanie przez 15 min, nie dłużej, co 2 tyg, ale sprawdzaj czy dopłoże na pewno jest suche. Jeśli nie, musisz jeszcze odczekać. Musisz storczyka zmusić do poszukiwania wody, więc nie możesz utrzymywać stałej wilgoci, bo prędzej zgnije. Powinno się udać, bo dzień jest coraz dłuższy i storczyki zaczynają teraz wypuszczać korzenie i liście. Ja tak uratowałam 3 phalaenopsisy, które praktycznie nie miały korzeni. Powodzenia!

Ps. Doniczka koniecznie przezroczysta. Korzenie phalaenopsisów potrzebują światła.
I jeszcze jedno. Zdrowy korzeń, to zielony korzeń. Jeżeli te, które zostały są brązowe, może z nich już nic nie być.
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Kiedy podlewać

Post »

Co do korzeni, to 2 małe 1-1,5 cm są zielone i jeden kilkucentymetrowy był szarozielony bo czas było podlewać. Niestety ,wiem że zalecanego podłoża w mojej miejscowości nie kupię).dziękuję za rady.
Izabela
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kiedy podlewać

Post »

To posadź do takiego, jakie masz, byleby było dla storczyków i kontroluj częściej wilgotność.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy podlewać

Post »

Niestety, w dziale udzielane są podpowiedzi , które wymagaja reakcji z mojej strony:są poważnie błędne. :twisted:

Ot...taka porada w tym wątku ;:oj
iGA17 pisze:Wsadź go do doniczki i za 3-4 dni podlej tak jak zawsze ,,moczyłaś,,.
jest kompletnym błędem.

Niewiedza wiele kosztuje, jednak nie można robić komuś " lisiej przysługi".

Nie uogólniam wszystkich porad wiec adresuję konkretnie:
iGa17 ..
proszę wstrzymaj się z udzielanie porad na forum, dopóki sama nie zrozumiesz, o co w uprawie storczyków chodzi.

Eh... .tak wielu spraw storczykowych nie znasz , że pytasz ciągle na forum o rzeczy oczywiste.
-o takie, które są w każdej książce o orchideach omówione, na portalach .A zainteresowany storczykami musi bezwzględnie je znać.
Nagle chęć doradzania innym...i udziału w dyskusji jest zdumiewająca.

Wpis moderacyjny
iGA!17,
Proszę o zaniechanie pisania postów w rozmowach merytorycznych .
Dział Orchidarium jest pomocny w rozpoznaniu problemów ;ale nie ma w nim miejsca na dowolną dyskusję o wszystkim i o niczym i dowolnie doradzać .Radzimy wtedy, gdy wynika to z własnej praktyki i wiedzy.
W Twoim przypadku brakuje obydwu tych czynników.

Więc, jest nieuprawnionym doradzanie ... a "właściciela problemu " nie narażasz na błędną Twoją podpowiedź i działania !.

Liczę na to,ze zrozumiesz tę sytuację z poradami .
Nie sądzę... aby pytający oczekiwali na wskazania od osób nic niewiedzących o storczykach.

I oby :!: tak nie stało się tak , jak w przypadku "pytankowych" tematów; mimo moich uwag, nie usiłujesz dostosować się do wymagań sekcji.

Nadal wstawiasz posty pomimo ostrzeżenia i nadal... nadają się do kasacji/tematy znane, omawiane
...nie może to pozostać bez reakcji z mojej strony.
udzielam upomnienia ze stosownym wpisem , zgodnie z Reg.Forum.

moderator JOVANKA
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyk-Gatunek,podlewanie,mgiełka??

Post »

Mam takie pytanko, bo chciałabym zebrać wyszperaną na tym forum wiedzę ;:138 na temat podlewania storczyków. Mam brasse, zygopetalum oraz Paphiopedilum fowliei. Proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumuję:

Brassa i zygopetalum (tak jak Paphiopedilum fowliei, ale bez dodatku kranówki w stosynku kranówki 1:3 reszta storczyków tylko woda destylowana)
1: podlewanie: Podlewanie z nawozem substral w stosunku 1/4 zalecanej dawki
2: następujące po 1 podlewaniu woda z drożdżami (niestety nie mogę znaleść jaki powinien być stosunek wody i drożdży)
3: podlewanie sama woda + lekkie przepłukanie doniczki 2 krotnością czystej wody
4: podlewanie z nawozem jak podlewanie 1
5: podlewanie 1 polopiryna na 5 l wody
6: podlewanie sama woda jak podlewanie 3

I tak w kółko wracając po 6 podlewaniu do 1 punktu.

Czy takie podejscie jest ok?
Cztałam nad wodą z akwarium i oczek wdnych ale boje się przynieść jakies draństwo do domu i zarazić storczyki.

Nie wiem czy są dostępne jakieś środki zapobiegawcze, robakom, zgniliźnie....czy raz na jakiś czas można dodawać np 1/3 dawki do podlewania tak zapobiegawczo, czy lepiej według wyzej wymienionych punktów.


pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk-Gatunek,podlewanie,mgiełka??

Post »

a mi się żadne zdjęcia nie otwierają, nic nie widzę :( Co do mgiełki to ona jest własnie na liście, korzeni się raczej nie spryskuje bo jak sama ich nazwa wskazuje "powietrzne" pobierają one wodę z powietrza welamenem :) Oczywiście można je delikatnie zraszać ale nie tak żeby były mokre.. spryskuje się liście i najlepiej od spodu bo tam są aparaty szparkowe ;) Takie mgiełki to nic innego jak woda destylowana z jakimś wyciągiem z grejpfruta, mi się właśnie taka kończy i zamierzam dolać do niej zwykłej destylowanej, wychodzi taniej ;) a atomizer jest bardzo dobry bo ładnie rozpyla wodę..

Jeśli chodzi o nawóz, na początku stosowałam nawóz z firmy Biopon, kilka razy Substral ale rośliny tylko szły w zielone. Odkąd stosuję naturalny nawóz guano, wszystkie storczyki poza jednym wzięły się za kwitnienie :) Mam rozgałęzienia na starych pędach i nowe pędziki, także nic nie zmieniam.. Dodaje go do wody destylowanej, w której są moczone, natomiast jeśli podlewam przegotowaną i odstaną kranówą to nic nie dodaje.. tak jak ktoś napisał, lepszy niedobór nawozu niż nadmiar.. Oczywiście nawozi się w mniejszej dawce bo 1/4 zalecanej przez producenta jeśli dodajesz odzywkę do każdego moczenia albo dawka 1/2 co drugie moczenie. W przypadku guano daję tyle ile zalecają 2 łyżeczki lub mniej, ile mi się chlapnie ;) On nie zasala podłoża..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk-Gatunek,podlewanie,mgiełka??

Post »

Natalie...
dobrze kombinujesz z podlewaniem ale...zbyt ryzykownie jak na pierwsze kroki.Tak uważam.
Dodam tez...ze opinie trzeba czytać wszystkie.
np.z drożdżami różne jak pamiętam było doświadczenie a,zazwyczaj złe...
- ten eksperyment z wprowadzaniem drożdży przysłużył się bo, musiał rozwojowi infekcji grzybicznych.
Wszak drożdże to grzyby !.
-polopiryna to i owszem dobra ;niemniej jednak w większym przedziale czasowym /np.1x3 m-ce/
częste aplikowanie dość znacznie może naruszyć równowagę kwasowości w podłożu a tym samym uzależni roślinę
na stałą aplikację suplementu ,co w rezultacie wyłączą naturalne bodźce .I efekt może być odmienny od spodziewanego.

Z takimi eksperymentami zawsze warto wstrzymać sie aż do momentu opanowania prawidłowego pielęgnowania
roślin oraz ...robienie doświadczeń na jednym , dwu storczykach a nie wszystkich.Inaczej..niewiele będziesz w stanie wysondować co.... rzeczywiście wpłynęło na ten, czy inny efekt.
Poza tym...w pielęgnacji dostosowujemy potrzeby do storczyka a nie odwrotnie .
Ty masz akurat każdy storczyk inny ... uprawowo !.

Myślę,ze warto skorzystać z takiej podpowiedzi.

JOVANKA
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyk-Gatunek,podlewanie,mgiełka??

Post »

Witam, mam jeszcze takie pytanko. Do mojej już powiększonej hodowli można zaliczyć:
- Zygopetalum
- Paphiopedilum fowliei
- hybrydę białą Dendrobium nobile
- Miltoniopsis - hybryda
- oraz brasse

1. I moje pytanko: z uwagi, ze podlewam kupowaną wodą destylowaną, to czy do tego samego pojemnika z tą samą wodą - oczywiście po uzupełnieniu mogę podlać wszystkie? (oczywiście pyt teoretyczne gdyż czasem podlewam jedną, czasem 2-3 na raz z uwagi na odmienne upodobania). Czy takie podlewanie jedną wodą może przenieść nieporządane wisrusy, zgniliznę, bakterię....? Czy po każdej sztuce przelać pojemnik wrzatkiem i nalać nowej wody? - 2. jeśli właśnie tak jest to prosze mnie jeszcze tylko uświadomić czy są jakieś środki zapobiegawcze chorobom dla storczyków do rozrobienia w wodzie i profilaktycznie się podaje, czy jak już się coś dzeje? 3. Czy lepsza jest woda destylowana czy z "brita?" czy to nie ma znaczenia? Z deszczówkę ryzykować nie chcę na wsi nie mieszkam a w mieście:/


Dziękuję serdecznie za pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”