Podlewanie storczyków /czym podlewać? jak?..../

ODPOWIEDZ
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Co robię nie tak?

Post »

Hej, mam pewne wątpliwości co do mojego storczyka. Martwi mnie jego ogólny stan, np. korzeni. Poniżej zamieszczam wszystkie jego zdjęcia (robione zaraz po podlewaniu):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Poza tym uważam, że robię ogromny błąd trzymając storczyka bezpośrednio w osłonce, bez tej specjalnej plastikowej doniczki...jakoś tak wyszło, że Gosia miała kaprys i sobie przesadziła... :( A teraz ciężko w ogóle coś z nim zrobić, ruszyć się go stamtąd nie da...

Proszę o rady...
Pozdrawiam, Gosia:)
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co robię nie tak?

Post »

Wygląda całkiem nieźle. Szkoda, że nie można zobaczyć jego korzeni mieszczących się w podłożu. Dlaczego uważasz, że ruszyć się go nie da ?Poczytaj o przesadzaniu storczyka. Musisz kupić specjalną doniczkę oraz podłoże do tych roślin i przesadzić go. W czasie przesadzania zobaczysz w jakim stanie są korzenie. Nie piszesz nic jak zajmujesz się tą ślicznością, a warto by było coś napisać. Myślę, że zaraz " posypią się " tutaj rady miłych kobiet.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Co robię nie tak?

Post »

Jak się nim zajmuję...
Nie nawożę; moczę go w wodzie na 30 minut, kolejny raz podlewam tylko gdy na ścianie doniczki nie widać już pary wodnej.
Pozdrawiam, Gosia:)
daga-aga
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 1 wrz 2013, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co robię nie tak?

Post »

Witaj!! Masz rację trzymanie storczyka w osłonce bez doniczki nie jest najlepszym pomysłem!!Nie widać tak dobrze korzeni bo osłonka ma czerwony kolor, a w przezroczystej doniczce będziesz widziała czy chce mu się pić. Nie zawsze podlewa się wtedy gdy nie ma pary w doniczce. Namocz do w wodzie i delikatnie uginaj osłonkę powinien wyjść włóż do odpowiednie doniczki i po kłopocie, a ogólnie moim zdanie sam storczyk nie wygląda źle
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co robię nie tak?

Post »

Przesadź go do normalnej plastikowej przeźroczystej doniczki. Nie jesteś w stanie monitorować korzeni. Przy okazji zrobisz mu przegląd.
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przekonania stają się przeszkodą.

Post »

Goshia, a czy ta osłonka ma na dnie otwory żeby oddać nadmiar wody?
Jeśli nie, to tym bardziej koniecznie musisz swojego Phalaenopsisa przesadzić do specjalnej przeźroczystej doniczki.
Wrzuć zdjęcia jak tego dokonasz, zobaczymy korzonki i łatwiej będzie ocenić i ewentualnie doradzić.
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Przekonania stają się przeszkodą.

Post »

Ma jeden otwór. Specjalnie trzymam storczyka w powietrzu parę minut po nawodnieniu, żeby jak najwięcej wody wyleciało. :)

Na razie nie mam podłoża ani doniczki plastikowej, więc... :(
Pozdrawiam, Gosia:)
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Nawadnianie storczyków kostkami lodu

Post »

Witam!! :wit Co myślicie o tym pomyśle (http://www.youtube.com/watch?v=h0AKxBWHIrA )? Czy ktoś z forumowiczów próbował podlewać falenopsisy w ten sposób? Jakie są wasze opinie na ten temat?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: nawadnianie storczyków kostkami lodu

Post »

Moja opinia jest taka, że szczyt lenistwa amerykanów jest powalający.
Mają czas nalać wody do pojemnika i zamrozić na lód (chyba, że opcja lodówki robiącej lód).

Mają czas wstać iść po lód, rozłożyć go i przeczytać sms'a.

Czy nie prościej raz na 2 tygodnie nalać do miski wody i wstawić storczyki na noc lub podlać je po prostu.
Z 5min pracy ktoś robi sobie przygodę na 2 dni.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: nawadnianie storczyków kostkami lodu

Post »

Z pewnością masz rację co do lenistwa Amerykanów :D . Ale zastanawia mnie czy ktoś tego w ogóle próbował ;:88 . Jak wiadomo falenopsisy nie lubią zimna. Jak to często się czyta falenopsisy nie lubią mieć "zimnych nóg". Czy ta metoda aby nie uszkadza rośliny czy też korzeni rośliny?
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podlewanie storczyków

Post »

Podlewam mojego storczyka w ten sposób, że raz na tydzień zanurzam go w wiaderku z wodą, gdzieś tak 1 cm od brzegu doniczki. Mam pytanie, czy mam czekać aż te korzenie napowietrzne też zrobią się zielone i dopiero go wyjąć z wody, czy wystarczy, że tylko te korzenie w doniczce się zazielenią? Dzisiaj stał w wodzie ok 40 minut i zauważyłam, że te napowietrzne też już od dołu robiły się zielonkawe, ale wyjęłam go, bo boję się, żeby nie przesadzić.
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na temat podlewania

Post »

Wydaje mi się, że nie przesadziłaś z moczeniem :)
Ja swoje moczę minimum godzinę, czasem zdarzy się, że mokną dłużej bo np. coś robię i zapomnę o nich. Ja zanurzam doniczkę mniej więcej do połowy jej wysokości w wodzie.

Bardzo ważne jest to co napisała Ana443, przed kolejnym moczeniem korzenie muszą być srebrne, to znaczy, że podłoże przeschło. Nie ma sztywnej reguły czy moczyć równo co tydzień czy co pięć dni, czasem moczę i co dwa tygodnie jeśli widzę, że korzenie powietrzne są nadal zielone. Lepiej storczyka przesuszyć niż przemoczyć.
bibo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 maja 2014, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Na temat podlewania

Post »

Zielone korzenie powietrzne ? U mnie raczej cały czas są srebrne a namaczam roślinę ok. 25 minut. PS. A co robić aby te korzenie żyły cały czas, tj. Aby nie zasychaly?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”