Rozmnażanie storczyków-keiki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

U mojej przyszłej (mam nadzieję ) teściowej stoi storczyk który ma duuuużo keiki. Dała mi jednego i u mnie jest już po roku rozmiarów normalnego storczyka.
Co lepsze powiem Wam jak ona hoduje tę roślinę która wypuszcza nowe storczyki:
- storczyk stoi w plastikowej (typowej dla storczyka) doniczce a ta włożona jest w zwykłą doniczkę.
- przelewa go, korzenie pływają sobie w wodzie aż czasem gniją
- podlewa zimną jak lód kranówką bez nawozu
- czasem jak niesie wodę do pelargonii z nawozem to mu kapnie (tylko latem)
- nawóz do pelargonii używa "na oko". Zaobserwowałam ile to jest "na oko". Nawóz na pelargonii w proszku powinien być rozcieńczony w jakiś proporcjach, jedno opakowanie wystarcza naokoło 5 litrów, a ona wsypuje do wiadereczka około pół garści nawozu, nawet nie wymiesza, pływa taki proszek po tej zimnej wodzie.

Ot i ma nowe keiki cały czas. ;:306

Kwiaty kwitną jej cały czas, bez przerwy. Jednego ma takiego giganta że w życiu takiego storczyka nie widziałam. Dodatkowo pół roku temau pytała się czy nie chcę znowu małego storczyka bo ma sporo ;:202 Kilka keiki siedzi na tej roślinie matecznej już ponad rok. Korzenie mają do parapetu i dodatkowo kwitną bez przerwy.

A ja chodzę koło swoich kwiatów, pielęgnuję, patrzę czy nie przelane, czy korzenie srebrne, czy można podlać, czy im nie za gorąco od kaloryfera i mi nie kwitną. Ot i filozofia. ;:224
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Ja mam już z 8 lat swoje storczyki i jeszcze nie puściły żadnego keiki ;:145 Nie można im w tym jakiś pomóc ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

A po co?, pytanie zeby było krótko i treściwie. :lol:
Warto poczytać więcej opinii o keiki.
Dla wiekszości nie jest normalnym i dobrym objawem zdrowotności rośliny.

JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Maju to tylko się cieszyć :) Niewiele storczyków ma "zaprogramowane" by wydawać keiki, większość keiki to efekt złego stanu storczyka, który próbuje się ratować. Skoro nie miałaś nigdy keiki to znaczy, ze Twoim storczykom jest z Tobą bardzo dobrze :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Dufin pisze:Maju to tylko się cieszyć :) Niewiele storczyków ma "zaprogramowane" by wydawać keiki, większość keiki to efekt złego stanu storczyka, który próbuje się ratować. Skoro nie miałaś nigdy keiki to znaczy, ze Twoim storczykom jest z Tobą bardzo dobrze :D
Bardzo się cieszę, że jest im ze mną dobrze tylko chciałam się podzielić z koleżanką bo bardzo jej się podoba jeden z moich storczyków :)
lutka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 kwie 2013, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Witam wszystkich forumowiczów !! :wit

Jestem tu nova i piszę pierwszy raz.
Chcialam Wam przedstawić mojego storczyka, który obudził się na wiosnę po rocznym śnie.
Na zał. Zdjęciach zobaczycie że nie ma ?serduszka?. Zaczynając przygodę ze storczykami nie zwróciłam uwagi że zalewałam środeczki i tak zgniły mi górne liście. Ale jak widac odratowałam kwiatka i jakiś mies. Temu puścił mi pędy, sądziłam że będą to standardowe pędy a tuu okazało się że to ?keiki? !!! ;:63 Strasznie się cieszę ale zastanawia mnie czy one zawsze puszczają korzenie ? Na górnym widać pączek, wiec będzie kwiatek ale czy to nie przeszkodzi przy wypuszczaniu korzeni? Hmmm
Na tym cudnym forum już wyczytałam jak sobie poradzić z takim ?keikiem? jaki mam u góry, natomiast zastanawia mnie ten dolny ?keik? ? a może to nie ?keik? ? :?:

Kochani mam jeszcze jedno pytanie?? Na okres wiosny postawiłam moje storczyki na parapet okna(poł-zach) jest sporo slońca, jak na razie widzę że im służy, gdyż rosnąi liście i pędy ruszyły, na lato planuje je zdjąć żeby słoneczko ich nie poparzyło, ale nie mam pewności czy dobrze robię??
Pozdrawiam!!

?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

tak to na dole to basal keiki i pod tym hasłem w wyszukiwarce znajdziesz wiele pożytecznych wskazówek jak oddzielać i kiedy. Rośliny z uszkodzonym stożkiem wzrostu niemal zawsze wypuszczają keiki.. Słowo "keiki" nie odmienia się, więc zarówno w liczbie mnogiej jak i pojedynczej pisze się keiki

Masz na myśli okno północno-zachodnie czy południowo-zachodnie? Ja moje już ściągnęłam z południowego, bo odbiło się to na niektórych z nich. Zachodnie okno raczej należy cieniować, zwłaszcza w okresie lata. Ewentualnie można postawić storczyka w pobliżu okna np. na jakiejś półce, wówczas cieniować go będzie firanka.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Moje dendrobium ma 2 keiki, zapewne są już gotowe do usamodzielnienia, ale nie wiem czy pakować je w 1 doniczkę (bo słyszałem że nie sadzi się pojedynczo). Zastanawia mnie także podłoże, czy można posadzić w mchu czy trzeba jakieś specjalne. Wolał bym zrobić je sam bo nie wiem czy jest sens kupować worek dla podłoża dla dwóch keiki.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

hmm.. wydaje mi się, ze to przyrostów nie sadzi się pojedynczo... w każdym razie posadzone po 2 albo 3 i tak będa wyglądać ładniej niż takie pojedyncze, więc ja bym tak posadziła ;:224
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Witam :wit
Wczoraj odwiedziłam moją babcię i na jej storczyku miniaturce już dawno pojawił się keiki. Jednak ona nie wiedziała co z nim zrobić więc zostawiła go na pędzie. Wczoraj zobaczyłam, że roślina matczyna obumarła i został tylko pęd. Keiki miał bardzo mocno rozwinięty system korzeniowy. Babcia jednak ciągle podlewała to co w doniczce, aż na końcu doniczka stała w wodzie i wszystko z gniło, z pleśniało, zarosło mchem, glonami i nie wiem czym jeszcze. Korzonki keiki były w porządku oprócz tego, że chyba nigdy nie dostały wody (bo babcia ciągle podlewała doniczkę i nawet nie zraszała korzonków kwiatka).
Odcięłam wczoraj keiki z ok. 4 cm pędem i wzięłam do domu, aby wsadzić do nowej ziemi i doniczki. Wymoczyłam go przez jakieś 6 godzin i korzonki nabrały koloru, jednak to nie była taka zieleń jak w każdym kwiatku tylko taka szara zieleń. Martwi mnie jednak stan listków. Z tego co wiem stały na oknie południowym. Ich kolor to bardzo ciemny zielony i jeden z nich jest bardzo wiotki i pomarszczony, drugi pomarszczony ale sztywny, a trzeci jest okej. Nie zaobserwowałam żadnych szkodników.

Proszę powiedzieć czy coś z tego będzie? :( Czy wszystko dobrze zrobiłam? Co oznacza taki kolor liści? (Dla porównania kolor liści drugiej mojej miniaturki).

http://imageshack.us/photo/my-images/198/dsc5736.JPG/

http://imageshack.us/photo/my-images/801/dsc5738t.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/839/dsc5741w.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/844/dsc5739c.jpg/
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Hmm.. ja powiem tylko tyle, że kolor liści po części wynika z tego jaki kolor kwiatów miała roślina. U mnie żółty falek tez ma takie ciemne listki :) Nie martwiłabym się tym. Turgor listków myślę, ze tez się poprawi jeśli będziesz go prawidłowo pielęgnować, korzonki mogą mieć inny odcień, bo do tej pory pobierały wodę tylko z powietrza, ale najistotniejsze, że są zdrowe i pełnią swoją funkcję :) Keiki nie wygląda wcale źle :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź! ;:63 Kolor kwiatka to różowy, mniej więcej taki: http://static.swiatkwiatow.pl/user_gale ... _10062.jpg
Trochę się martwiłam, bo stan tej malutkiej osłonki zalanej do połowy we wodzie, która na końcu też miała kolor zielony był przerażający. W życiu czegoś takiego nie widziałam.
Będę obserwować! Dziękuję! ;:180

A czy jak będę go zraszać wodą po przesadzeniu (znaczy jego listki) to zrobię mu krzywdę? Bo wiem, że kwiatków świeżo posadzonych się nie podlewa przez 7-10 dni. Czy to dotyczy też zraszania?
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Rozmnażanie storczyków-keiki

Post »

Teraz najważniejsza prawidłowa pielęgnacja, bo storczyk ma sporo korzonków, więc na pewno sobie poradzi :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”