Rozmnażanie dendrobium typu nobile

izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Nie znalazłam niczego w wyszukiwarce na ten temat. Moje przekwitnięte dendrobium wypuściło na starej pseudobulwie kilka odnóżek- niestety bez korzeni. Wsadziłam każdą odnóżkę z kawałkiem pseudobulwy( tak to się chyba nazywa) w podłoże i marzę, że się przyjmie.
Czy komuś z miłośników storczyków udało się rozmnażanie tego storczyka? Obrazek
Izabela
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Witam!
A dlaczego tak szybko odczepiłaś te keiki od "mamusi"skoro jeszcze nie miały korzeni?? :roll:
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Keiki oddziela się dopiero wtedy jak będą miały co najmniej trzy 5-6cm korzonki inaczej może sobie nie poradzić
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Jak dla mnie pośpieszyłaś się za bardzo.Ja u swojego dendrusia czekałam 5 miesięcy na korzenie.Dopiero teraz zaczął ruszać.Pewnie jeszcze ze 2 miesiące posiedzi przy "mamusi".
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

;:14
No to się pośpieszyłam!!! Chciałam pozostawić tylka keik, który rósł przy pseudobulwie ale z podłoża. Czytałam gdzieś żeby nie zostawiać za dużo małych , bo to osłabia roślinkę macierzystą. I faktycznie ostatnio zostawiłam dwie pseudobulwy razem ,obie zakwitły ale miały mniej kwiatów. Obrazek
To właśnie on przed paroma miesiącami.
Małe odsadziłam tak na próbę, bo został mi keik główny z korzeniami. Niestety teraz po 2 tygodniach po rozsadzeniu, ten główny wygląda kiepsko a odsadzone stoją jak wojsko.
Zostało mi tylko... ;:223 Dziękuję wszystkim za radę a na przyszłość najpierw napiszę na Forum a potem będę działać.
Izabela
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Zapraszam Cie do mnie na wątek.Jak będziesz od ostatniej strony wstecz oglądać tam zobaczysz jak powinna szczepka wyglądać przy oddzielaniu jej od "mamusi".Co prawda jest to dendrobium phalaenopsis ale tak samo się postępuje z nobile. ;:196
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Dziękuję. Przeczytam te informacje chociaż wiem jak osdadzić keik falka ( sprawdzone w praktyce z powodzeniem). Szkoda tylko, że nie przeniosłam tych umiejętności na inny rodzaj storczyka.
"Mądry Polak po szkodzie..." Pozdrawiam.
Izabela
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

O Jezu- jak zobaczyłam keiki z korzonkami na starej psb, to zrozumiałam, że moim chyba już dużo nie brakowało żeby wypuścić podobne. Nerwy mnie biorą ale ze mnie Pani Pospieszalska. ;:98 Tylko siąść i ryczeć albo modlić się o cud.
Izabela
reniab7
50p
50p
Posty: 96
Od: 12 paź 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Nie przejmuj się ! jeśli masz mech torfowiec, radziłabym wsadzić sadzonki w niego. Wykorzystuję ten sposób rozmnażania i jak na razie się sprawdza.
Renia
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Izabelo, chyba nie jest tak źle- szkoda, że się pospieszyłaś, ale teraz pozostaje ratować sytuację. Myślę, że dendrobia dają radę- wystarczy o nie odpowiednio zadbać. Warto podnieść im wilgotność, np. postawić nad mokrym keramzytem (by doniczki nie dotykały wody), często spryskiwać, jednak ograniczyć podlewanie, bo korzonki są zbyt małe i nie potrzebują dużo wody- mogą zgnić. Myślę, że w bardziej wilgotnym środowisku keiki chętniej wypuszczą korzonki.

Trzymam kciuki za powodzenie!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Dasz rade.Ja bym je przede wszytkom w mniejsze doniczki wsadziła.Jeśli chodzi o spagnum może pomóc-przyśpieszyć przyrost korzonków. ;:196
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Izo, pisz koniecznie co się będzie działo z keiki- w razie problemów pomożemy. Znam przypadki, gdzie z kilkucentymetrowego kawałka psb położonego na wilgotnym mchu wyrosło keiki, z ładnymi korzonkami. Szansa więc jest!

Trzymam kciuki!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Rozmnażanie dendrobium typu nobile

Post »

Cześć. Od odsadzenie maluchów mineły już prawie 2 miesiące- piszę więc co z nimi.
Niestety nie udoło mi się kupić polecanego mchu torfowego. Dlatego nie przesadzałam maluchów, dałam im spokuj. Niestety dwa padły( pomimo ostrożności chyba zbyt mocno je podlałam) a dwa pozostale trzymają się dosyć dobrze. Jednemy rośnie nawet listek ze środka. Nie wiem czy wyrastają im korzonki i lepiej będzie jeśli nie będę teraz sprawdzała. Poprzednio narobiłm głupstw przez pośpiech więc pilnuje się, żeby nie zgubiła mnie teraz ciekawość.
Pozdrawiem.
Izabela
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”