Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Potwierdzam to co mówi Olcia. Z doświadczenia wiem, że podloża w sklepach są tak różne i niestety łatwo trafić na, delikatnie mówiąc, nieodpowiednie. Najlepsza czyta kora śródziemnomorska ;:333
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

No i na nowo jest już posadzony. Kupiłem większą doniczkę śr.15 bo do starej o śr.12 z tyloma korzeniami nie za bardzo chciał ponownie wchodzić. Z posiadanego nowego podłoża wybrałem co dorodniejsze kawałki kory, wyprażyłem je trochę na wszelki wypadek w piekarniku i posadziłem. Wcześniej obciąłem całkowicie wszystkie pędy kwiatowe (zasypując także ucięte miejsca węglem) i spryskałem korzenie Topsinem. No i teraz moje pytanie. Po przesadzeniu ponoć podlewa się dopiero po ok. 7 dniach. Ale z racji tego, że korzenie nie były przelane ale raczej zasuszone (tych zielonkawych było sporo pomarszczonych i płaskich), przebywał poza doniczką prawie 2 dni i liście są straszliwie oklapłe (fotka po przesadzeniu) to czy nie należałoby zanurzyć doniczkę już teraz w wodzie i nawodnić jednak to wyprażone podłoże?
A w załączeniu przy okazji jeszcze fotka kolejnego okazu (dokładnie tak samo pielęgnowany i podlewany jak ten "chorowity"), który właśnie wypuszcza sobie nowy pęd.
A tak sobie teraz jeszcze myślę, czy z racji tego, że kwitł jak szalony w odróżnieniu od moich pozostałych, to czy po prostu nie było mu przy tej ilości pędów jednak zbyt mało wody i przez to oklapł :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

W innym wątku ostatnio było poruszana jak kwitnienie wpływa na kondycję rośliny i czy zawsze to oznacza, że ze storczykiem jest wszystko w porządku.
W skrócie każde kwitnienie to duże obciążenie dla każdej rośliny, żeby zakwitnąć musi pobrać dużo energii. Jeśli roślina jest zdrowa, nie powoduje to w zasadzie skutków ubocznych. Inaczej jest kiedy roślina jest chora, wtedy jej zakwitnięcie, może po prostu doprowadzić do zakończenia życia. Ale czasami jest tak, że roślina kwitnąc w takim stanie i czując to specjalnie wypuszcza kwiaty (czasami nawet jak najwięcej) żeby po zapyleniu zawiązały się nasiona, a z nich nowe rośliny.
Co do drugiej kwestii, czyli wstrzymanie się od podlewania po przesadzeniu, ten czas jest potrzebny do zagojenia się ew. ranek. Natomiast w tej sytuacji nie musisz go namaczać, wystarczy jak obłożysz raz na jakiś czas liście wilgotnymi wacikami. Na te parę dni powinno to wystarczyć. Tak się zresztą postępuje ze storczykami, które straciły w znacznym stopniu system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Norbert, a gdzieś tu na forum czytałem kiedyś o zanurzeniu takich oklapłych liści na jakiś czas w wodzie. Np. do szklanki na każdą noc. Można tak?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Nie znam tej metody, ale jak to fizycznie można zrobić - zanurzać osobno każdy liść? A jak przechylić doniczkę to podłoże się nie obsypie? :wink:
Jak obłożysz wilgotnymi wacikami będzie taki sam efekt i o wiele prostszy w wykonaniu.
Tylko obkładać to raczej w ciągu dnia, w nocy storczyki raczej nie pobierają wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Jak te oklapłe liście zwisają na zewnątrz prawie do samej podstawy doniczki to przecież nie problem postawić obok np. z każdej strony 2 szklanki i zanurzyć w nich te kilka liści. Będą co prawda zanurzone tylko gdzieś w 2/3 swojej całej długości. A ew. na pozostałe 1/3 liści położyć wilgotne waciki. Rozumiem, że lepiej na dzień a nie na noc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Jak napisałem, nie znam tej metody, możesz jednak spróbować z jednym liściem i zobaczyć jaki będzie efekt.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Nie polecam moczenia liści. Storczyki tylko w nieznacznym stopniu pobierają wilgotność przez liście. Więcej możesz zrobić szkody niż dobrego. Namaczanie wacików które zaproponował Norbert jest dobrym pomysłem ale raczej dla bardziej doświadczonych osób. Nie zaleca się podlewania przez tydzień ze względu na ewentualne ranki które mogły powstać na korzeniach podczas przesadzania a także przy obcinaniu korzeni. Jeśli je zamoczysz zgnije ci cały korzeń i będzie jeszcze gorzej. 1 tydzień bez wody go raczej nie zbawi. Jedyna sensowna w miarę rzecz którą możesz zrobić to zwiększyć wilgotność wokół rośliny. Polecam ci wyjąć doniczkę z tej osłonki, postawić storczyka na w miarę szerokiej tacce z keramzytem i zraszać sam keramzyt. Wtedy będzie parował, nawilżał liście i troszkę korzenie. Dobrze w doniczce zrobić dziurki. Nastaw się na to, że przez pewien czas storczyk będzie wyglądał coraz gorzej. Będą mu zapewne odpadać te liście, możliwe że będzie tracił korzenie. Będzie cie korciło wtedy żeby znowu go przesadzić :) Zostaw go w spokoju i nie zniechęcaj się tylko dalej dbaj o wilgotność powietrza. Nie zapominaj o cyrkulacji. Prędzej czy później odbije.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Wreszcie po tygodniu przyszedł czas na nawodnienie poprzez zanurzenie na ok 20-30 min. w odstanej od wczoraj wodzie. Przez te kilka dni stał w samej doniczce na tacce z mokrym keramzytem i 2-3 razy dziennie liście zwilżałem wacikiem i delikatnie opryskiwałem. Wygląda fatalnie :( . Niemniej liście nie zżółkły, a jedynie są jeszcze bardziej oklapnięte i pomarszczone. Póki co to zostawiam go po tym nawodnieniu w samej doniczce na tej tacce z mokrym keramzytem. Czy nadal nawilżać liście póki nie będzie widać pierwszych objawów poprawy ich stanu? Następne nawodnienie za ok 7-10 dni?
Przy okazji zamieszczam też zdjęcie uciętych tydzień temu tych trzech pędów kwiatowych. Jako, że kwiaty były totalnie zwiędnięte, choć nie opadały, to po operacji poszły od razu do śmietnika. Ale na drugi dzień naszła mnie refleksja i "z głupia frant" wyciągnąłem je stamtąd i umieściłem w butelce z wodą. Efekt był widoczny już po dwóch dniach: niemal wszystkie kwiatki doszły do siebie (tylko jeden mały pęd przyciąłem). W powiązaniu ze stwierdzonym wcześniej dobrym stanem korzeni potwierdza to chyba wcześniejsze przypuszczenia, że storczyk nie "zachorował", ale był zbyt mało nawadniany. Choć pewnie to i tak lepsze niż totalne przelanie, po którym rośliny często gniją.
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

No i pięknie. Myślę że już będzie tylko lepiej i jeszcze kwiaty udało się uratować ;:63
Najczęściej ludziom zdarza się zalać storczyka a u Ciebie nietypowo go ususzyłaś. Jednak w tym i tamtym przypadku kwiaty mdlały by tak samo :wink:
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Minął miesiąc od pierwszego podlania po "regeneracyjnym" przesadzeniu i kilku kolejnych (co ok. 7-10 dni). Najniższy liść co prawda zaczął żólknąć i pewnie niebawem odpadnie, ale pozostałe cztery, odnoszę wrażenie, że mają się jakby nieco lepiej. Ten najwyższy nadal pomarszczony, ale wydaje mi się, że zrobił się wyraźnie "twardszy". Oby nie zapeszyć ....
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

No to super ;:138 ;:138

Postepuj tak jak zwykle i uzbroj sie w cierpliwosc. Potrzeba sporo czasu zanim liscie znowu beda sprezyste. Ja mialam takiego slabeusza i mimo ze 3 nowe liscie wypuscil juz to ten najnizszy nadal pomarszczony.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Minęły ponad 3 miesiące od przesadzenia i pielęgnowania zgodnie z sugerowanymi przez ~norberta76 i ~olcię84 zasadami. Niedawno zżółkł i odpadł drugi już liść, ale pozostałe 3 mają się wręcz rewelacyjnie: twarde, sztywne, grube. Kompletnie odżyły. Podlewanie i nawożenie już teraz tak samo jak pozostałe okazy w domu. Czekam teraz na nowy liść lub pęd kwiatowy. Warto było spróbować powalczyć.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”